کدخبر: 1906 - تاریخ انتشار: ٢٠ آبان ١٣٩٢، ٠:٤٤
امضای تفاهم ایران و آمانو دوشنبه در تهران

انصاف نیوز: یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بامداد روز دوشنبه 20 آبان با استقبال بهروز کمالوندی، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی و همراه هیات مذاکره کننده کارشناسی آژانس، وارد تهران می‌شود.


مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دعوت رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان و هم‌زمان با مذاکرات ایران و آژانس که قرار است بیستم آبان در تهران برگزار شود به ایران می‌آید.

منابع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایران با آژانس به خبرنگار ایسنا اعلام کردند که به طور قطع در مذاکرات فردا با حضور آمانو دو طرف توافق‌نامه همکاری جدیدی را امضاء می‌کنند.

علی‌اکبر صالحی هفته گذشته با اشاره به دعوت از یوکیا آمانو برای دعوت به ایران اظهار کرد: در مذاکرات قبلی ایران با آژانس که 6 و 7 آبان در وین برگزار شد دو طرف بر روی کلیات یک توافق به تفاهم رسیدند و قرار شد توافق را مرحله‌بندی کنند. دو طرف خواسته‌هایی دارند و از سوی آژانس درخواست‌ها مربوط به فعالیت‌های گذشته، حال و آینده هسته‌یی ایران است که قرار شد در چارچوب توافق مورد تفاهم این مسائل از یکدیگر جدا شوند و ابتدا به مسائل مربوط به حال پرداخته شود و سپس به سوالات و مسائل دیگر می‌پردازیم.

او هم‌چنین درباره احتمال امضای یک توافق با آژانس گفت: با سفر آقای آمانو به ایران و جمع‌بندی میان دو طرف این مساله امکان‌پذیر است.

به گزارش ایسنا، در مذاکرات قبلی ایران و آژانس، ایران پیشنهاد عملیاتی را برای حل مسائل بین ایران و آژانس ارائه کرد. نماینده ایران در آژانس که ریاست هیات مذاکره کننده کشورمان با آژانس را برعهده دارد به ایسنا پیش از این گفته بود که رویکرد ساختاری گذشته به نتیجه نرسید و به نظر می‌آید رهیافت اتخاذ شده در گذشته مناسب نبوده و به همین دلیل مذاکرات دو سال به طول انجامید.

وی تاکید کرد که پیشنهاد جدید ایران به آژانس بی‌ربط به رویکرد ساختاری مورد بحث میان دو طرف نیست اما در برخی جهات تغییر کرده و عملیاتی‌تر شده است.

بنا به گفته سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان براساس تفاهم میان ایران و آژانس قرار است توافق‌نامه‌ای با عنوان «چارچوبی برای همکاری» میان ایران و آژانس مورد بحث و در صورت توافق نهایی میان رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان و مدیرکل آژانس به امضاء برسد.

مذاکرات ایران و آژانس صبح فردا ساعت 10 در محل سازمان انرژی اتمی با حضور هیات‌های مذاکره کننده و رییس سازمان انرژی اتمی و نیز مدیرکل آژانس آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، ترو واریو رانتا، معاون مدیرکل آژانس در امور پادمان‌ها که به تازگی جایگزین هرمان ناکارتس شده است، ریاست هیات کارشناسان فنی آژانس را برعهده دارد و از سوی ایران رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس هیات مذاکره کننده کشورمان را سرپرستی می‌کند.

هم‌چنین یوکیا آمانو قرار است با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و احتمالا حسن روحانی، رییس جمهور دیدار و گفت‌وگو کند.

انتهای پیام


نظرات کاربران
نام:
پست الکترونیک:
تصویر بالا را وارد کنید:
نظر/پیام: