خرید تور تابستان ایران بوم گردی

رضا شیران: بازنگری قانون تابعیت ربطی به وصیت میرزاخانی ندارد!

«رضا شیران»، نماینده اصولگرای مجلس یازدهم که به بهانه‌ی وصیت پرفسور مریم میرزاخانی خواهان تسریع در رسیدگی به طرح «اصلاح قانون تابعیت» است، تأکید کرد: با رشد فناوری و ورود ارتباطات بین‌المللی در سبک زندگی مردم لزوم بازنگری در این قانون وجود دارد و این ارتباطی با وصیت مریم میرزاخانی ندارد.

وی در گفت‌وگو با انصاف نیوز، با بیان این که «سال گذشته طرح اصلاح مواد قانون مدنی در حوزه‌ی تابعیت به مجلس داده شد»، اظهار کرد: در قانون تابعیت دو اصل خون و خاک در نظر گرفته می‌شود. در اصل خاک این چنین مطرح می‌شود که هر خاک و سرزمینی که فرد در آن متولد می‌شود فرد در تابعیت آن سرزمین است و طبق قانون مصوب مجلس و اصل خون، تابعیت از طریق پدر پذیرفته و این حق از مادر سلب شده است.

نماینده مردم مشهد در مجلس گفت: هر فردی در هر جای جهان که متولد می‌شود در صورت داشتن پدر ایرانی، درای تابعیت ایرانی می‌شود، اما در بسیاری کشور‌ها، این قانون وجود دارد که اصل خون به مادر هم داده شده است و ما نیز در بازنگری قانون فعلی چنین تصریح کردیم که در اصل خون، هر کس پدر و یا مادر ایرانی داشته باشد، دارای تابعیت ایرانی باشد.

شیران با اشاره به جمع‌آوری 60 امضا برای تسریع در رسیدگی به طرح «اصلاح قانون تابعیت»، عنوان کرد: این طرح، دو فوریت را از صحن مجلس گرفته است و در کمسیون‌های مختلفی از جمله کمیسیون امنیت ملی، فرهنگی، اجتماعی، سیاست‌های داخلی و شوراهای مجلس و قضایی و حقوقی مطرح شده است و در این میان مرکز پژوهش‌ها نیز همایشی برگزار کرده و فراخوان مقاله داده است .

وی ادامه داد: پیگیری این موضوع تنها مربوط به دختر پرفسور میرزاخانی نیست بلکه وصیت ایشان در رابطه با تابعیت ایرانی دخترشان ضرورت این موضوع را بیش از پیش برای نمایندگان مشخص کرد.

شیران با تاکید بر “تک تابعیتی بودن قانون ایران” گفت: در قوانین بین‌المللی نیز تاکید بر تک تابعیتی است، چرا که چند تابعیتی از لحاظ رویکردهای حمایتی مشکل‌زاست و طبق حقوق بین‌الملل، اگر یک فرد دارای دو تابعیت باشد، باید سوگند یاد کند که قوانین دو کشور را رعایت می‌کند.

وی افزود: به این ترتیب در دفاع از یک فرد چند تابعیتی در حوزه‌ی زندگی بین‌المللی به خصوص در مورد زندگی شخصی افراد با نتاقضات بسیاری مواجه می‌شویم.؛ برای نمونه اگر کسی تابعیت ایران و کشور دیگر را داشته باشد تفاوت‌های قانونی در ارث، وصیت و نفقه و… ایجاد مسأله می‌کند و به همین منظور کنواسیون‌های بین‌المللی خواستار تک تابعیتی بودن افراد است.

این نماینده اصولگرای مجلس خاطرنشان کرد: بر این اساس قانون به دنبال تک تابعیتی بودن افراد است و به همین دلیل پیش از 18سالگی، کودک به تابعیت کشور مادر یا پدر درمی‌آید، اما بعد از رسیدن به سن قانونی، خودش حق انتخاب تابعیت دارد.

وی گفت: افراد بسیاری را داشته‌ایم که به علت ازدواج مادر ایرانی با مردان غیر ‌ایرانی با وجود تولد فرزند در خاک ایران، فرد امکان داشتن تابعیت ایران را نداشته است و این موضوع موجب بروز مشکلاتی در بحث شناسنامه، هویت و تابعیت می‌شد و به طور تصاعدی در نسل‌ها ادامه پیدا می‌کرد.

شیران افزود: زنان ایرانی در صورت ازدواج با مردان غیرایرانی می‌توانند تابعیت ایران را داشته باشند، مگر این که قانون کشور همسرشان، این حق را به آنها ندهد و اجباری در کار باشد. با این وجود قانونگذار این امر را لحاظ کرده است که این زن در صورت فوت همسر و یا طلاق در صورت تمایل با ارایه درخواست دوباره به تابعیت ایران بازگردد.

وی گفت: به طور کلی در قانون ایران این موضوع بیان شده است که زن پس از ازدواج به تابعیت همسر درمی‌آید و زنان غیرایرانی که با مردان ایرانی ازدواج می‌کنند می‌توانند به اختیار به تابعیت ایران در بیایند.

این نماینده مجلس ابراز امیدواری کرد که با اصلاح این قانون، تمامی کودکانی که از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی متولد شده‌اند، امکان دریافت تابعیت ایرانی را داشته باشند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا