خرید تور تابستان ایران بوم گردی

بیانیه انجمن بلاکچین درمورد هزینه برق ماینینگ و تبعات آن

هشدار انجمن فناوران زنجیره بلوک به دولت در روند قانون گذاری و تهدیدات متوجه دارایی های دیجیتال مردم و کشور و ابعاد اقتصادی آن .


بسمه تعالی

بیش از پنج سال است که موضوع بلاکچین و دارایی‌های دیجیتال در کشور بررسی می‌شود و احساس خطر ناشی از اشتباه، اجمال یا تعارض در فرایند غیرشفاف قانون‌گذاری ما را به آن داشت تا حسب وظیفه ذاتی خود و در چارچوب اساسنامه انجمن، هشدارهای لازم جهت تکرار نشدن اشتباهات و خسارت‌های ناشی از آن ارائه شود. کشور ما تا به امروز آسیب‌های زیادی را از محل عدم تولید میلیاردها دلار دارایی دیجیتال، رشد کسب‌وکارهای ناسالم این حوزه، استخراج زیر زمینی و کوچ نیروی انسانی متخصص ایرانی متحمل شده است، و تنها مردم و کسب کارهای سالم مظلومانه چوب این کم کاری ها و ترک فعل ها را خورده اند.

تاکید می‌کنیم این حوزه تنظیم‌پذیر و قانون‌پذیر است اما دستورپذیر نمی‌باشد. ماهیت غیرمتمرکز این حوزه باعث ایجاد دو ویژگی خاص برای تجارت داخلی و خارجی کشور می‌شود و راه‌کارهای متناسب جهت حفظ حقوق همزمان مردم، کسب‌وکارها و حاکمیت، بارها توسط انجمن فناوران زنجیره بلوک ارائه شده است. سه سال است که تعیین تعرفه استخراج رمزارزها معادل ۷۰% میانگین صادراتی برای گاز و نرخ صادراتی برای برق، منجربه عدم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی (در عین اعلام آمادگی کامل) در زیر ساخت تبدیل انرژی کشور شده است و تنها باعث قانون‌گریزی فعالین و عدم توسعه کشور در ابعاد اقتصاد انرژی و اقتصاد دیجیتال شده است که همچنان شاهد وجود همین دیدگاه با توسل به دلایل کاملا نادرست و توجیهات قابل جرح هستیم.

چه کسی پاسخگوی ازدست رفتن درآمد ۲٠ هزارمیلیارد تومانی برای وزارت نفت و نیرو از محل فروش انرژی به این صنعت و عدم خلق ثروت در کشور از درآمد سالانه ۱۵ میلیارد دلاری استخراج خواهد بود؟ چگونه است که متن احکام تنظیم‌گری این حوزه تا این حد از روح سند تحول دولت سیزدهم و نام‌گذاری سال ۱۴۰۱ و اهمیت اقتصاد دیجیتال برای کشور دور افتاده است؟

متاسفانه همین رویکرد درباره حوزه تبادل دارایی‌های دیجیتال نیز حاکم است و رنگ‌وبوی تمرکزگرایی و مجوزدهی و تصدی‌گری تکراری بانک مرکزی که بارها نتایج آن را در سال‌های گذشته دیده‌ایم به چشم می‌خورد. هرگونه تمرکز در این موضوع منجربه رانت و فساد می‌شود یا از لحاظ امنیتی دارایی‌ها و داده‌های مردم را در مخاطره می‌اندازد. پیشنهاد می‌کنیم جهت جلوگیری از خروج کسب‌وکارها و نیروی انسانی متخصص از کشور و عدم نگه‌داشت دارایی‌های دیجیتال ایرانی‌ها در کسب‌وکارهای خارجی، قوانین به‌گونه‌ای تنظیم گردد تا تسهیل‌گر و نگاه توسعه‌ای داشته باشد، تاکید می‌کنیم تعیین نرخ غیر کارشناسی برای حامل‌های انرژی به گونه‌ای که قیمت تمام شده برق را بالاتر از ۴ سنت برای این صنعت فراهم نماید چیزی جز عقب‌ ماندگی و ادامه ماینینگ زیرزمینی برای کشور نخواهد داشت.

هشدار می‌دهیم کشورهای همسایه به سرعت در حال جذب نیروی نخبه و جوان ما و سرمایه‌های کشور برای راه‌اندازی کسب‌وکارهایی می‌باشند که فقط با تغییر نگاه شما دولت‌مردان می‌تواند در این خاک بنا نهاده شود. ما در رقابت استخراج (قدرت شبکه بیتکوین) در مقابل کشورهای تازه واردی همچون آمریکا و کانادا روزبه‌روز درحال باختن قافیه هستیم. در صورتی که می‌توانستیم قطب منطقه و پیشرو در این صنعت باشیم و قدرت پردازشی را داشته باشیم که تامین کننده قدرت استراتژیک فردای ما باشد.

دولت مردان، تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان امروز در این بزنگاه تاریخی در اقتصاد دیجیتال کشور رویکرد شما سرنوشت ساز خواهد بود پس به گونه‌ای عمل کنید که فردا شرمنده خدا، کشور و مردم نباشید و به‌جای حسرت، آینده‌ای سربلند و باافتخار نصیبتان شود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا