خرید تور تابستان ایران بوم گردی

رسانه «انقلابی» بیانیه‌ یک تشکل حوزوی را صدای آمریکا، سخیف و زردنویسی نامید!

خبرگزاری تسنیم که به عنوان یکی از رسانه‌های اصلی جریان انقلابی و اصولگرا شناخته می‌شود در واکنش به بیانیه‌ی یک تشکل حوزوی که به مناسبت «سالگرد ارتحال امام» صادر شده بود، آن را «صدای آمریکا، سخیف و زردنویسی» نامید.

به‌گزارش انصاف نیوز، متن کامل بیانیه‌ی مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم و متن اعتراضی خبرگزاری تسنیم نسبت به آن را در ادامه می‌خوانید:

بیانیه‌ی مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

«بسم الله الرحمن الرحیم

«لا تَظْلِمْ کما لا تُحِبُّ أَنْ تُظْلَم… وَلا تَقُلْ بِما لا تَعْلَمُ… اعْلَمْ أَنَّ الإِعْجابَ ضِدُّ الصَّوابِ وَ آفَةُ الأَلْبابِ»

ظلم نکن همچنانکه نمی پسندی دیگران بر تو ستم روا دارند… و چیزی را که نمی دانی مگو… بدان که خودبینی آدمی را از راه راست بر می گرداند و آفت عقل هاست (نامه امام علی «ع» به فرزندش امام حسن «ع» ).

ملت ایران که در پانزدهم خرداد 42 به رهبری امام خمینی(ره) در برابر حکومت شاهنشاهی قیام کرد، پیام اصلی و راستین آن نفی و نابودی ظلم و استبداد و وابستگی به شرق و غرب و تحقق استقلال، آزادی و عدالت اجتماعی در این کشور پهناور بود. این پیام در بهمن ماه 57 فراگیر شد و انقلاب اسلامی پیروز گشت. نفی رژیم شاهنشاهی تنها نفی شخص شاه یا افراد خاص اطراف او نبود؛ بلکه آرمان مردم از تحقق انقلاب، ایجاد حاکمیت مردم، رفع ناهنجاری‌های اقتصادی، سیاسی و نفی ظلم، فساد، نابرابری‌ها و فاصله‌های فاحش طبقاتی و برقراری پرچم عدالت اجتماعی بود که در لوای اسلام محقق می شد و چه جان‌های عزیزی در راه تحقق این اهداف در مسیر شهادت قرار گرفت.

اکنون که بیش از چهار دهه از عمر انقلاب می‌گذرد، شاهدیم که نظام اقتصادی و سیاسی ایران در بستری افتاده که هم‌خوانی قابل قبولی با آن آرمان‌های والای انقلاب ندارد و از اهداف نخستین فاصله گرفته است. به‌ویژه این که دو پدیده زشت و ناهنجار فقر و غنا در نظام اقتصادی کشور نمایان شده و تورم فاحش بر معیشت مردم سایه انداخته است. ملت ایران چند سال است که از مشکلات گرانی و سختی معیشت و رشد فراوان فساد در بدنه نظام رنج می‌برد؛ اما چرا در دولت سیزدهم که با سایر نهادهای انتخابی و انتصابی هم‌دست و همسو بود و با این که وعده های زیادی در برنامه‌های تبلیغاتی داده بود، نابسامانی‌های اقتصادی و سیاسی شدت گرفته است؟

بعضی ها می گویند دولت در حال جراحی اقتصادی است، برخی دیگر گرانی‌ها را امتحان الهی دانسته و عده‌ای آن را برآمده از ناکارآمدی دولت قبل می‌دانند. پر واضح است که این اختلاف نظرها یا تنا قض‌گویی‌ها و تقصیر به گردن این و آن انداختن‌ها، گویای نداشتن برنامه‌ای روشن برای به سامان رساندن اقتصاد کشور است. کیست که نداند نظام سیاسی و اقتصادی کشور باید توامان جراحی شود. اما اگر جراحی یک بیمار با مشورت کارشناسان حاذق نباشد و نگاه یک بعدی و غیر علمی و جناحی بر بالین بیمار اعمال شود و نابلدان در بدنه اجرایی نظام مستقر شوند، تیغ دادن در کف زنگی مست است.

نکته‌ای که در این جراحی مغفول مانده روشن نبودن سرنوشت برجام است. کسانی که می‌گویند اقتصاد کشور را با برجام نباید گره زد، به درستی می‌دانند که اقتصاد و معیشت مردم با تحریم‌ها گره خورده و اگر جیب عده‌ای سودجو و فرصت‌طلب را این تحریم‌ها پر ساخته، اما در مقابل، سفره مردم را خالی کرده و ارزش پول ملی را هرچه بیشتر کاهش داده است. بنابراین، تاکید ما بر این است که رویکرد کلان سیاسی در کنار رویکرد اقتصادی کشور، نیز، باید تغییر یابد تا با رفع تحریم‌ها و مذاکره مستقیم و داشتن دیپلماسی‌ای کارآمد، اقتصاد ایران بتواند از رکود و تورم نجات یابد. از بزرگترین خسران‌هایی که در این سال‌ها نصیب کشور شد، اتکای بیش از حد دیپلماسی به کشور روسیه بود؛ در حالی که این کشور، در جنگ با اوکراین، برجام را فدای منافع خود کرد و با کاهش قیمت نفت، ضربه‌ای بزرگ بر اقتصاد تک محصولی ایران وارد نمود.

رویداد غمبار و اندوهناکی که این روزها بر ملت ایران وارد شد، فروریختن ساختمان متروپل در شهر آبادن بود، که متاسفانه موجب شد ده‌ها نفر از هم‌وطنان جان خود را از دست داده و مردم داغدار شوند. ساختمانی فرو ریخت که بنیان آن بر فساد و دور زدن قوانین و تخلفات اداری بود. اگر مدیریت کشور بر اساس قانون و عدالت بنا شده باشد و باندبازی و فامیل‌بازی و ارتشا و اختلاس در سیستم اداری رخنه نکرده باشد، شاهد چنین فجایعی نخواهیم بود. ساختمان متروپل آبادان نماد بی‌اخلاقی و فساد و هرزه‌اندوزی است و روشن ساخت که دنیاطلبان مال اندوز در این کشور تنها به پول و پر کردن جیب خود می اندیشند و نیک واضح است کشوری که برخی نهادهای کلان اقتصادی آن پاسخگو و شفاف نباشد، چنین لجن‌زارهای متعفنی در کنار آن خوش خواهد رویید. چرا نظام اقتصادی کشور به هیچ نظام اقتصادی در دنیا شباهت ندارد؟ نمی دانیم: از فرار کلان مالیاتی گرفته تا ابربدهکاران بانکی و تا اختلاس‌های چند هزار میلیاردی. آیا با حذف ارز ترجیحی و این جراحی دردآور، غده‌های مهلک از اندام اقتصاد کشور پاک خواهد شد؟ امیدواریم چنین شود و پاسخگویی و شفاف‌سازی و فسادزدایی در همه جا وجود داشته باشد.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم ضمن عرض تسلیت به اهالی شریف و بزرگوار خوزستان به‌ویژه مردم داغدار آبادان، امیدوار است:

۱. با وجود حکمرانی درست و اجرای قانون و حذف روابط و به کارگیری کاردانان، ملت ایران شاهد چنین فجایع جان‌خراش در هیچ عرصه‌ای نباشد. نظام سیاسی متکی به آرای عمومی و به دنبال اجرای خواست مردم باشد تا مستحکم شود.

۲. صاحب منصبان بالادستی کشور، نظام سیاسی و اقتصادی کشور را به گونه‌ای مدیریت و تدبیر نمایند که این وضعیت تلخ تورم و گرانی‌های کمرشکن پایان پذیرد و بدبینی‌ها و نا امیدی‌ها و مهاجرت‌ها که در سال‌ها و ماه‌های اخیر شدت گرفته، به امید و خوشبینی تبدیل شود.

۳. فساد سیاسی و اقتصادی که در تار و پود نظام رخنه کرده و در نتیجه، غنا و فقر فاجعه‌بار به وجود آورده، ریشه‌کن شود.

۴. فضای ایمنی برای دگراندیشانی که دل در گرو کشور دارند و با نقدها و انتقادها دنبال بهبود نظام هستند، فراهم شود و تهدید و ترس برای هیچ منتقدی در هیچ سطحی وجود نداشته باشد.

۵. به اعتراضات مدنی و مسالمت‌آمیز مردم که از حقوق به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی است، توجه شود و سرکوب و دستگیری و برخوردهای خشن پایان پذیرد و ریشه‌یابی مشکلات مردم و حل اساسی آنها در اولویت کار مسئولان بالای کشور قرار گیرد».


یادداشت اعتراضی خبرگزاری تسنیم درباره‌ی بیانیه‌ی مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

«درباره یک بیانیه سخیف برای ۱۴ خرداد؛ صدای آمریکا در پایگاه جماران

در ایام سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)، یکی از تشکل‌های اصلاح‌طلب که از روحانیون این جریان تشکیل شده یعنی مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، در بیانیه‌‌ای چندبندی به‌بهانه نقد عملکرد گذشته، به بررسی اوضاع و احوال کنونی دولت پرداخته است،
نقدهایی که اگرچه آنها را متوجه دولت کرده است اما بیشتر به‌نظر می‌رسد، پمپاژ یأس و ناامیدی علیه انقلابی است که امام رهبری کرده است و بیشتر از آنکه در این بیانیه به افکار امام بپردازد و یا اگر نقدی مطرح است، از دریچه آراء و نظرات امام آن نقد را مطرح کنند، اما اگر همان یک بار که لفظ امام خمینی آمده را حذف کنیم، بیشتر به بیانیۀ اعلام انعزال خودشان از ادامه مسیر انقلاب است که به برخی موارد آن می‌پردازیم:

1 ـ مجمع محققین بعد از بند ابتدایی و برشمردن آرمان‌های انقلاب همچون “ایجاد حاکمیت مردم، رفع ناهنجاری‌های اقتصادی، سیاسی و نفی ظلم، فساد، نابرابری‌ها و فاصله‌های فاحش طبقاتی و برقراری پرچم عدالت اجتماعی”، به‌نحوی سخن می‌گوید که گویا در طول 40 سال گذشته هیچ‌کدام از این آرمان‌ها محقق نشده است: «نظام اقتصادی و سیاسی ایران در بستری افتاده که هم‌خوانی قابل قبولی با آن آرمان‌های والای انقلاب ندارد و از اهداف نخستین فاصله گرفته است، به‌ویژه این‌که دو پدیده زشت و ناهنجار فقر و غنا در نظام اقتصادی کشور نمایان شده و تورم فاحش بر معیشت مردم سایه انداخته است… . فساد سیاسی و اقتصادی که در تار و پود نظام رخنه کرده».

نه کسی در کشور منکر این مشکلات است و نه از آن رضایت دارد اما علاوه بر انتقاد باید مسئولیت آن را نیز به‌عهده گرفت و برای آن راه‌حل و ایده داشت وگرنه مشکلات کشور قطعاً فهرست طولانی‌تری را در بر می‌گیرد.

از سال 68 و بعد از دفاع مقدس، قریب 24 سال مدیریت کشور در اختیار همفکران این دو تشکل اصلاح‌طلب (دولت‌‌های هاشمی، خاتمی و روحانی) بوده است و باید مشخص شود که در کدام دوره‌ها این مشکلات تشدید شد یا به وجود آمد، قصور و تقصیرها در کجا بوده است و برای حل آن چه برنامه‌ای دارند؟

از طرفی سیاه‌دیدن اوضاع و ایستادن انقلاب در نقطه صفر هم دور از انصاف است. مردم اگر نقدی دارند، همچنان از موضع آرمان‌های انقلاب است. عدالت، آزادی، استقلال، حاکمیت مردم و… آرمان‌هایی بود که در سال 57 در شعارها متبلور می‌شد و نقد مردم به نبود عدالت یا محدود شدن آزادی‌ها از موضع همان آرمان‌های سال 57 است و نشان می‌دهد به تحقق وعده‌ها در بستر انقلاب امیدوارند اما افرادی که خود در پیروزی انقلاب دست داشتند، تمایل دارند با عینک بدبینی به تخطئه نهضت امام بپردازند.

2 ـ بیانیه مجمع محققین با بیانیه این تشکل در سالگرد پیروزی انقلاب یک وجه مشترک دارد و آن هم شانه خالی کردن از بار مشکلاتی است که در طول سالهای بعد از انقلاب توسط حامیان این تشکل در قوه مجریه رخ داده است. در حالی که دولت سیزدهم همچنان مشغول آواربرداری از مشکلات دولت پیشین است و هنوز یک سال از روی کار آمدن دولت جدید نمی‌گذرد، نوشته‌اند؛ چرا در دولت سیزدهم نابسامانی‌های اقتصادی و سیاسی شدت گرفته است؟

اگرچه نقد نسبت به رویکردهای دولت در مسائل اقتصادی و سیاست مردمی‌سازی یارانه و جراحی اقتصادی، مطلوب و پیش‌برنده است و رئیس‌جمهور هم در آخرین گفت‌وگوی تلویزیونی از منتقدان خواست این طرح را نقد کنند، اما سؤال اینجاست؛ چرا اعضای این تشکل به فساد گسترده در ماجرای ارز 4200 در دولت قبل واکنشی نشان نمی‌دادند و یا به‌جای کلی‌گویی نسبت به معایب اقتصادی دولت، پیشنهاداتی را برای بهبود نظام اقتصادی و مدل حکمرانی دولت ارائه نمی‌دهند؟ و انتظار آن است به‌جای برشمردن اشکالات و فهرست کردن آنها، به فکر راه‌حل و ایده‌هایی برای برون‌رفت از مشکلات باشند.

اعضای این تشکل اصلاح‌طلب، عمدتاً روحانیون حوزوی و دانشگاهی هستند که مدعای علمی دارند و انتظار می‌رود که این مدعا بر قلم و عمل آنها بیاید اما لحن بیانیه به‌گونه‌ای است که گویا یک تشکل دسته‌چندم سیاسی نوشته است.

3 ـ بخش دیگری از بیانیه‌، گره زدن اقتصاد به دیپلماسی است؛ اگرچه باید رفع مشکلات و تحریم‌ها از ابزار مذاکره و دیپلماسی نهایت بهره را برد، اما این بخش دیگر از این بیانیه نه‌تنها راهکار ارائه نمی‌دهد نمونه بارزی از زردنویسی است! این‌که “اقتصاد و معیشت مردم با تحریم‌ها گره خورده”، “از بزرگترین خسران‌هایی که در این سال‌ها نصیب کشور شد، اتکای بیش از حد دیپلماسی به کشور روسیه بود”، بیش از آنکه نقد سیاست خارجه دولت وقت باشد، نوعی کپی‌برداری مطالب شبکه‌های خارج‌نشین است؛ با وجود این، چرا از خساراتی که برجام به کشور وارد کرد سخنی نرفته است؟ این‌که در دولت گذشته که اقتصاد و دیپلماسی با هم گره خورده بود، آیا تورم و گرانی حل شد یا اینکه الآن دولت جدید باید در پی گره‌گشایی از برجام باشد؟!

کلیدواژه تحریم که بیشتر از نام امام در این بیانیه آمده است و بر‌ آن تأکید شده، ماحصل شورش سال 88 اصلاح‌طلبان علیه جمهوریت نظام است. خاطرات منتشرشده باراک اوباما در کتاب «سرزمین موعود» نشان می‌دهد که او چگونه تلاش کرد بعد از فتنه 88، تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کند که تحریم‌های دوران جرج بوش جمهوری‌خواه مقابل تحریم‌های وی تنها جنبه نمادین داشتند؛ حتی در دولت روحانی که داعیه بلد بودن مذاکره داشت و زبان دنیا را می‌دانست، تحریم‌ها بیشتر تشدید شد اما اعضای این تشکل و البته سایر اصلاح‌طلبان بیشتر بنا بر سکوت داشتند تا نقد به دولت وقت!

4 ـ اگرچه نظیر همین بیانیه را مجمع محققین در آستانه سالگرد انقلاب در سال گذشته با همراهی مجمع روحانیون نوشت، اما این‌که رسانه متعلق به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام آن را منتشر و برجسته می‌کند، جای سؤال است، رسانه‌ای که باید ناشر افکار امام و مقابله با تخریب امام باشد، تریبونی برای بیانیه‌هایی شده است که بیشتر بوی نفی اندیشه امام و دوری جستن از انقلاب از آن به مشام می‌خورد.

این سایت خبری در بخش «درباره ما» هدف خود را پاسداشت و ترویج اندیشه‌های رهبر کبیر انقلاب اسلامی می‌داند و مدعی است در چارچوب قوانین نظام جمهوری اسلامی و تعهد به آرمان‌های انقلاب اسلامی و حضرت امام خمینی(س) و شهیدان انقلاب اسلامی فعالیت می‌کند، اما متأسفانه به‌ویژه در سالهای اخیر مشی این رسانه قرار گرفتن در اردوگاه رسانه‌های اصلاح‌طلب بود و حتی بیشتر از آنکه جناحی عمل کند، گاه تریبون را در اختیار افرادی قرار می‌دهد که چندان عرقی به امام و انقلاب نداشته‌اند».

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. اساسا پاسخ دهید…از شعاراستقلال.ازادی .جمهوری اسلامی…..کدامیک محقق شده است؟؟؟دنباله روی جاهلانه از روسیه.تبعیت کردندهای سیاسی با کشورهایی که اقلی از اهمیت روابط اقتصادی را باماقائل نیستند..قراردادهای مشکوک وپنهانی با چین وبعدابا روس…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا