خرید تور تابستان ایران بوم گردی

«جناح‌بندی‌های سیاسی و باندی نظام اقتصادی زنجان را تضعیف کرده‌است»

یکی از مولفه های مهم رشد و توسعه اقتصاد کشورها روند رو به رشد و توسعه ای حوزه صادرات است. اینکه حوزه تولید استان و کشور رشد کند و منجر به رشد اقتصادی کشور و سپس با تامین نیاز داخل نسبت به صادرات و ارزآوری به کشور اقدام کنیم.

به گزارش رسانه مستقل خبری تحلیلی همدلی‌زنجان، آخرین آمار صادرات استان زنجان امیدوارکننده نبوده و شاهد کاهش صادرات دلاری و وزنی از گمرک زنجان هستیم! آمار صادرات ۶ ماهه سال جاری گمرک زنجان حاکی از کاهش ۳۴ درصدی در حوزه دلاری و کاهش ۵ درصدی در حوزه وزنی است. هرچند آمار صادرات کشور نیز به لحاظ دلاری کاهشی بوده(۲درصدی) اما به لحاظ وزنی ۲۹ درصد رشد داشته است.

در حوزه صادرات تیم اقتصادی استان زنجان مسئولیت سنگینی دارند. استاندار زنجان اخیرا از هماهنگی خوب و کارگرد مناسب تیم اقتصادی استان سخن گفته و با اتکای به برخی آمار همچون نرخ بیکاری و… از آمار برای جهت گیری اقدامات توسعه ای استان یاد کرده است. در این بین فارغ از مسئولیت های تیم اقتصادی دولت در استان، نقش بخش خصوصی همچون اتاق بازرگانی و اتحادیه صادرکنندگان استان نیز حائز اهمیت است.

همواره شاهدیم اتحادیه صادرکنندگان استان و صدر آن رئیس آن در صدر اخبار هستند و البته نقش آن ها نیز در راهبری صادرات استان مشخص نیست! صرفا به توصیف برخی از مسائل می پردازند و موضع گیری هایی دارند اما نقش و کارکرد دقیق آن ها مشخص نیست.

مهدی رنگ رونا، رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان در جدیدترین موضع گیری خود به ایرنا گفته: افزایش همکاری‌های صادراتی و تجاری زنجان و امارات در دستور کار است و امکان صادرات مجدد محصولات تولیدی و صادراتی استان از امارات به دیگر مناطق جهان نیز پیگیری می‌شود. وی قبل از این از توسعه همکاری ها با دیگر کشورها همچون هند سخن گفته و به توصیف برخی از مسائل اقتصادی و صادراتی پرداخته است.

مشخص نیست آیا این اتحادیه قرار است سمت و سوی صادرات محصولات استان را به کشورهایی همچون هند و امارات مشخص کند یا در استان تیم اقتصادی دولت قرار است این موضوع را راهبری کنند! به نظر می رسد با این ظرفیت بخش های خصوصی صادراتی مسئولان دولتی هم ابرازهای ضعیفی برای تعریف راهبردها داشته باشند.

این موضع گیری ها در گذشته نیز وجود داشته اما مشخص نیست اصولا این اتحادیه دقیقا قرار است کدام بار مسئولیت صادراتی استان را بر دوش بکشد. آیا این اتحادیه صرفا محلی برای چانه زنی عده ای فعال اقتصادی برای منافع گروهی عمل می کند یا واقعا قرار است تبدیل به محلی برای حضور فعالان اقتصادی توانمند صادراتی استان باشد.

در نمایشگاه اخیر صادرات به روسیه نیز این اتحادیه هیچ نقش فعالی را ایفا نکرد در حالی که رئیس آن مدعی بود بخش عمده ای از صادرات استان را اعضای این اتحادیه بر دوش می کشند! اگر توان و ظرفیت صادرکنندگان استان در همین حد و مقدار باشد ظاهرا خیلی نباید به رشد صادرات در استان امیدوار بود. بعد از از عایدی که مردم استان برای کارهای اجتماعی و فرهنگی از این واحدها و افراد انتظار دارند!

بارها در گذشته هشدار داده شد که سبد صادراتی استان دارای ریسک های بنیادی است و یکی از مشکلات مهم در حوزه اقتصادی استان نبود نظام برنامه ریزی دقیق است. نظامی که از ارائه داده های خام به محلی برای تحلیل داده تبدیل شود. این رویکرد نیازمند نیروی انسانی توانمند و ساختارهای قوی کارشناسی و مدیریتی است که به نظر می رسد در شرایط فعلی زنجان تهی از آن است.

وزن کشی گروه های سیاسی، افراد منتصب به جریانات مختلف و گروه بندی و جناج بندی های سیاسی، باندی و اقتصادی نظام برنامه ریزی و اقتصادی استان را تضعیف کرده و اجازه رشد های جهشی را به آن نمی دهد. رشد های فعلی در برخی شاخص ها نیز یقینا مدیون ظرفیت ذاتی استان زنجان بوده و مدیران نباید آن را به رزومه خود تبدیل کنند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا