خرید تور تابستان ایران بوم گردی

نقدی بر «خوشا ناامیدی» | چرا از امیدواری تاجزاده تعجب می‌کنید؟

داوود حشمتی، عضو حزب اتحاد، در یادداشتی در نقد نوشته‌ی منتشرشده در انصاف نیوز در کانال تلگرامی امتداد (وابسته به حزب اتحاد) نوشت:

وب سایت انصاف نیوز به بهانه اظهارات اخیر سیدمصطفی تاجزاده که گفته بود: «تردید ندارم ایرانیان زودتر از آنچه جمهوری‌ستیزان تصور می‌کنند انتخابات را آزاد خواهند کرد.» یادداشتی منتشر کرده و از این سطح «امیدواری» تاجزاده از پشت دیوار زندان، تعجب کرده و میپرسد: ‌«مشخص نیست این حجم از امیدواری مصطفی تاجزاده از کجا می‌آید؟!»

قضاوت نویسنده این است که «این امیدواری» در واقع «نوعی توهم» است که «نتیجه‌ای جز ناامیدی مضاعف» نخواهد داشت.

من به واسطه اینکه مکرر در بحث امید با تاجزاده گفتگوهای انتقادی داشتم، سرمنشاء این امید را به خوبی می‌شناسم و اتفاقا احساس می‌کنم او به خوبی در این انتخابات آنچه می‌خواست ببیند و آن حسی که باید از جامعه دریافت می‌کرد را دریافت کرده است.

جالب اینکه در سمت دیگر و در بیرون از ایران براندازان هم تاجزاده را متهم به همین «توهم» می‌کنند و فکر می‌کنند او «بی‌دلیل امیدوار» است. برای اثبات این همنوایی جریان اقتدارگرا، جریانی که به دنبال خلق «امیدواهی» از درون (روزنه گشایی) و اپوزیسیون خارج، کافی است به مناظره آخر تاجزاده و مراد ویسی در خرداد 1401 مراجعه کنید. همانجایی که مشخصا برخی‌ها امیدواری او به تغییرات به دست‌ آیت الله خامنه‌ای را «هزیان» قلمداد می‌کردند.

اما تاجزاده به دنبال کسب قدرت نیست، به دنبال «اصلاحات» و «فردای بهتر» است. امروز همه آنها که روزگاری با تاجزاده مناظره می کردند در قدرت هستند و او در پشت دیوارهای زندان. از زاکانی بگیرید، تا روانبخش، رسایی و نبویان. اما او کاملا امیدوار است. تنها به یک دلیلی که آن دلیل همان چیزی است که نویسنده انصاف نیوز به مانند دودسته دیگر به آن باور ندارد.

در یک جمله آنچه من بی واسطه و صریح بارها از تاجزاده شنیدم و در نوشته‌‌ها و مصاحبه‌هایش دیدم، ایمان عجیب و غیرقابل خدشه‌ای است که به «اکثریت مردم» دارد. بارها در این باره و درباب اینکه رهبر اول انقلاب نیز به طرز عجیب به اکثریت مردم باور داشت، و از همین رو در چینش ساختار جمهوری اسلامی تلاش می کرد تا نهادهایی که به قدرت مردم مربوط میشوند تقویت کند، گفتگو کردیم.

از اهمیتی که امام خمینی به نهاد مجلس می‌داد و آن را «در راس همه امور» می دانست. از اهمیتی که به حضور مردم در جبهه و بعدها در کاهش حضور آنها در نبرد داده بود که در نهایت باعث شد قطعنامه 598 به همان دلیل پذیرفته شود.

از زمان‌هایی که در اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان طرف مجلس به عنوان نماینده مردم گرفته می‌شد، تا تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام که به واقع می‌توانست قدرت مردم را در مقابل شورای نگهبان تقویت کند، اما به وضعیتی تبدیل شد که خود به شورای نگهبان دوم تبدیل شده است.

امیدی که تاجزاده به «مردم» دارد، همان چیزی است که دیگران آن را نمی‌بینند. درست به مانند نویسنده انصاف‌نیوز که داوری‌اش در مورد مردم «منفعل» بودن است. آنجا که می‌نویسد: ‌«واقعیت تلخ این است که جامعه‌ی ایرانی در حال حاضر جامعه‌ای به انفعال رسیده‌است که در آن نه انقلابی‌ها، نه میانه‌روها، نه تاجزاده‌ها و نه مخالفان نظام امکان و توان همراه‌سازی اکثریت با خود را ندارند.»

بخش دوم این جمله درست است. تاجزاده بارها و بارها گفته و معتقد بود که هیچ کدام از ما (یعنی گروه های سیاسی) اکثریت نیستیم و باید به مانند کشور لبنان به این اعتقاد برسیم که با هم زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشیم. او بارها تاکید می کرد که باید «یکدیگر را به رسمیت بشناسیم». برای همین هم بود که با منتقد اصلاح طلب (زیدآبادی و لیلاز) تا تندترین مخالفان اصولگرا (جوانان انقلابی) و در نهایت حتی براندازان ساعتها در کلاب‌هاوس گفتگو می‌کرد.

به اعتقاد من امید امروز تاجزاده از آنجا ناشی می‌شود که برخلاف دوستان انصاف‌نیوز، مردم را منفعل نمی‌بیند. او عدم مشارکت مردم را انتخاب از سر آگاهی ارزیابی می‌کند و حقیقتا به «يداللَّه مع الجماعه» باور دارد.

او در این زمانه از معدود انسان‌هایی است که به مردم «ایمان» دارد. و «امید» او از همین «ایمان» ناشی میشود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. میشود بگویید کدام مردم؟؟؟
  مردمی که توسط مافیاهای اقتصادی و فرهنگی احاطه شده اند و هر روز بیش از دیروز در چنگال مافیا گرفتارتر و مغروق تر میشوند
  یا مردمی را میگویید که در مافیا عضو هستند یا به واسطه لِفت و لیس از بیت المال به نوایی رسیده و با اینکه به ظاهر قدرت سیاسی ندارند اما در قدرتند و هرکاری بخواهند انجام می دهند
  تاجزاده اگر به فکر مردم و اصلاح است چرا در دولت خاتمی کاری نکرد که منفعت طلبان و سودجویان اینقدر قدرت پیدا نکنند و بر فرهنگ و اقتصاد مردم چمبره نزنند
  بله امید او شاید واهی نباشد چرا که تغییر فکر مردم را از اصیل و ایرانی به غربی و چند دسته کردن مردم وذلیل کردن عده ای و سَرور کردن عده ای دیگر را از سالها پیش شروع کرده اند و ..‌..
  تاجزاده به فکر قدرت نباشد به گفته فلانی که اتفاقا از همفکران ما اصلاح طلبان است و گفت ما قدرت ذاتی داریم یعنی آنقدر وابستگان ما در سازمانها و نهادها هستند که نیازی به قدرت دیگری ندارند و انجام هرکاری برایشان مقدور است

  2
  6
 2. با سلام حالا از چه وقتی مردم ایران برانداز شدند شما و تاجزاده باخبر شدید ما ملت خبر نداریم و از چه زمانی تاجزاده و همفکرانش بجز آمریکا اسرائیل و ضدانقلاب کسی دیگری را نمی شناسند و قبولش ندارند شدند خیرخواه ملت و کشور از چه زمانی تاجزاده هم تراز حضرت امام بودی ما خبر ندارم بالاترین سمتی که تاجزاده در این کشور داشتی اون بخاطر پدر خانم اش در دولت خاتمی معاون سیاسی وزیر کشور بودن و اگر برگردم به عقب آقای تاجزاده و خیلی دوستشان مردم را شلاق میزدند و در دوران ۸ ساله دولت خاتمی و اصلاحات هم یه نمونه اش را عرض میکنم هر تخریب توهین به اسلام انقلاب اسلامی و نظام سپاه پاسداران قوه قضاییه و شورای نگهبان بسیج و صدا و سیما کوتاه نکردن و یکی از مسببان ماجرای کوی دانشگاه هم است کارگردانی اصلی اش هم آقای تاجزاده بعنوان معاون وزیر کشور ایفای نقش می کردند حالا سید مصطفی تاجزاده یک شبه امامزاده شدند ما بیخبر هستیم شماها یه طوری حرف میزنید انگار همه چیز از یاد ما رفتی است و آذری هایی عزیز یه ضربالمثل دارند میگویند انگار شبی کورهاست اگر نویسنده یه کمی هم سرعت اش را میبردند بالا جا داشت آقای تاجزاده را بعنوان نماینده حضرت ولیعصر(عج) معرفی بنمایند در این کشور حرف اول و آخر را ولایت فقیه میزند نه شما نه آقایان شفیعیان تاجزاده و نه هیچ کسی دیگری حق ندارند حرف اضافی بزنید وقتی که در اغتشاشات ۱۴۰۱ مقام معظم رهبری می فرمودند اغتشاشات را غرب و اسرائیل هدایت می کنند شماها و رسانه‌های اصلاح طلب یک صدا می گفتن نه اعتراضات نه اغتشاشات آمریکا غرب و اسرائیل کجا بوده آقا حالا شما یه ریز بگوئید تاجزاده خاتمی موسوی کروبی و فلان این یعنی چه شاید من پیر شدم نمی فهمم

  4
  14
  1. علی جانباز احتمالا از اون دست جانبازایی که حواله خودرو میلیاردی میگیرن و فرزندانش علی رغم بی استعدادی و تنبلی به واسطه جانبازی تو مشغول لفت و لیس هستن شما بایدم اینطوری خودتو پاره کنی چون همه چیزت از ایناس

   8
   2
 3. با سلام رضا جان اون چیزهایی را که بعداز دفاع مقدس در این کشور بنده دیدم را گفتم ولی شما برادر عزیز هیچ در مورد بنده ندیدی و حدا من را نمی شناسید قضاوت کردی و حکم هم صادر و به دروغ هم قضاوت کردی اگر اون کسی که دنبالشان هستی از خود شما و قضاوت تان مشخص هست اش اگر خدای نکرده یه روزی حکومت و ایران دست شما و همفکرانتان و رهبران که برای خود قرار دادید به اوفتاده من شما را نمی شناسم ولی از قضاوت و حکمی که کردن از دروغ و بی صداقتی شما میگویم شک نکن شما ها کاری میکنید که اون ضرب‌المثل معروف اتفاق به اوفتاده یعنی خون تا زیر شکم اسب برسد که انشاءالله به برکت خون پاک شهدا این خواب شماها هیچ وقت تعابیر نخواهد شد خدا همه پدرانی را که رفتند رحمت کند پدر ماهم در کنار اون عزیزان و در ضمن پدر بنده جانباز نبودن اون قدری گذشته اگر ۲۰۰ سال دیگر هم خدا عمر بدهد بخوریم بازهم هست اش من برای ماشین یا پول و کار پسران خود به جبهه نرفتم ضمن چونکه مجبورم کردید برای دفاع باید این هم بگم پسر بزرگ بنده ۳۵ سالش هست اش که ۲۹ سالگی دکترای خودش را با درجه ممتاز دانشگاه علوم تحقیقات گرفتن و تا به امروز هم بالای ۱۰ تا کتاب و مقاله علمی منتشر کرده اون لیسیدن از شماها بازهم در میاد چون از پدر شیر پسر شیر زاده میشود از روباه که شیر درنمیاد و اما برای شرف و ناموس خود رفتم بنده یک شب راحت بدون درد خوابیدن را به خون پاک همرزمانم قسم با هیچ کسی و هیچ چیزی عوض نمیکنم و به دروغ شعار نمی دهم جانم فدای ایران و بعدش ایران را آتش بزنم ما پیشاپیش جانمان را فدای ایران و مردم عزیزش کردیم و اگر بازهم لازم باشد همین راه را خواهم رفت چونکه رسم عاشقی همینه در ضمن این هم عرض کنم شما چه می فهمی عشق و عاشقی یعنی چه چون شماها را من خوب می شناسم خدای بزرگ قلب روح و مغز شماها را کور کردی کجا داننده حال ما سبک روحان عاشق.. انصاف نیوز جان ایشان تهمت زدن بنده هم دفاع کردم لطفا منتشر فرمائیدبا تشکر از شما

  2
  3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا