خرید تور تابستان ایران بوم گردی

تحلیل زیباکلام از سیر نگران‌کننده‌ی اتفاقات اخیر

کشمکش‌ها برسر استعفای شهردار، اعتراضات خوزستان، نوسانات بازار ارز و … همگی اتفاقاتی هستند که چشم‌اندازی نگران کننده از آینده را به دست می‌دهند. صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی، درباره‌ی اتفاقات اخیر کشور، می‌گوید: معتقدم زمان آن فرارسیده و حتی دیر هم شده که آقای روحانی یک سری واقعیت‌ها را با مردم در میان بگذارد. حال سوال این است که چه چیز را؟

وی همچنین در بخش‌های دیگر این گفت‌وگو درباره‌ی نوسانات بازار ارز و نقش برخی نهادها و ارگان‌ها در آن، مساله‌ی استعفای شهردار که به گفته‌ی او به عصبانیت بخش تندروی اصول‌گراها از برخی اظهارات نجفی درباره‌ی هزینه کردهای قالیباف از بودجه‌ی شهرداری بازمی‌گردد و اعتراضات اخیر در خوزستان، سخن گفته است که در پی می‌آید:

صادق زیباکلام درباره‌ی چرایی اتفاقاتی مثل مساله‌ی استعفای شهردار، به خبرنگار انصاف نیوز گفت: اولین نکته‌ای که می‌خواهم عرض کنم این است که بخشی از جریان اصولگرایی -حالا اسمشان را تندرو بگذاریم یا دلواپسان یا هرنام دیگری- اینها متوجه شدند که هیچ شانسی برای اینکه بتوانند قدرت را از طریق صندوق رای به دست آورند، ندارند و اگر انتخابات صحیح برگزار شود، چه انتخابات ریاست جمهوری چه انتخابات شوراها و چه انتخابات مجلس، اینها هیچ شانسی ندارند؛ مردم نشان داده‌اند که با جریان تندرو به هیچ‌وجه همراهی نمی‌کنند. بنابراین، این جریانات مدت‌ها است از اینکه بتوانند از طریق صندوق رای وزارت کشور در قدرت باشند، دستشان را شسته‌اند. هر قدر هم که شورای نگهبان از طریق مکانیزم رد صلاحیت، کسانی که یک مقداری تعهد و جسارت دارند را از بودن در مجلس و شوراها منع کند، ولی باز هم دو – سه نفری  به هر حال به مجلس می‌آیند و مسایلی را مطرح می‌کنند.

وی افزود: بنابراین، بخش تندروی جریان اصولگرا متوجه شده است که دشمن اصلی‌اش نه آمریکا است، نه اسراییل است و نه داعش، بلکه دشمن اصلی‌اش صندوق رای وزارت کشور و مردم و انتخابشان است. بنابراین، آرام‌آرام دیگر آن شرم و حیا را کنار گذاشته‌اند و دیگر خیلی راحت می‌گویند که باید حسب میل و مراد ما باشد.

زیباکلام در ادامه گفت: من یادم است که ما در زمان کودکی در محله و کوچه‌مان یارکشی می‌کردیم برای فوتبال، بعضی بچه‌های محل که هیکلشان درشت بود و زورشان خیلی بیشتر بود، اینها در یارکشی اول بازی نبودند، وسط بازی می‌آمدند و میان زمین می‌ایستادند و می‌گفتند «تا ما نشه، بازی نشه»، این جمله‌ای بود که من از دوران کودکی به یاد دارم و واقعا نمی‌گذاشتند که بازی ادامه پیدا کند و می‌گفتند که دومرتبه باید یارکشی شود!

این تحلیلگر سیاسی تصریح کرد: عملکرد برخی جریانات سیاسی درست شبیه به حکایت آن بچه‌های زورگوی محله‌ی کودکی من است؛ می‌گویند «تا ما نشه، بازی نشه»؛ فلان مسوول مشخصا دارد چنین کاری را می‌کند و می‌گوید چون ما نمی‌خواهیم آقای نجفی شهردار باشد پس نباید باشد و دومرتبه احضارش می‌کنیم که مثلا چرا چهارتا دختربچه‌ی 5-6 ساله داشتند می‌رقصیدند؛ این مصداق همان تا ما نشه بازی نشه است. یا آقای حسین الله کرم می‌گوید که یک نظامی باید قدرت را در دست بگیرد تا تکلیف روشن شود.

نهادها و ارگان‌هایی در وضعیت بازار ارز دخیلند

وی همچنین درباره‌ی وضعیت بازار ارز گفت: همین وضعیتی که برای ارز پیش آمده؛ خب چه کسی می‌تواند دلار 5000 تومانی را آنقدر خرید کند که بشود 5200 تومان یا 5400 تومان، چه کسی؟ کدام نهاد و کدام ارگان می‌تواند دلار 6000 تومانی بخرد. ببینید اگر دلار 6000 تومان خریداری نشود، اگر دلار 5800 تومان خریداری نشود دیگر بالاتر نمی‌رود، چون کسی نمی‌خرد. ولی وقتی دلار 5800 تومانی را هم می‌خرند می‌شود 5900 تومان. سوال مهم این است که کدام ارگان و کدام نهاد چنین توانایی را دارد که دلار را حتی در بالاترین قیمتش می‌خرد؟! گفتن اینکه صراف‌ها و دلالان و آنکه سر چهارراه استابول ارز می‌خرد قیمت ارز را به اینجا رسانده جای سوال دارد، مگر این اشخاص چقدر توان دارند؟! مگر صرافی‌ها چقدر توان دارند؟ چند ماه پیش هم که تعداد زیادی از صراف‌ها را گرفتند و تشکل پرونده دادند.

این نشان می‌دهد که به هر حال، آن نهاد، سازمان و قدرتی که می‌تواند بیاید و دلار 5800 تومانی بخرد بسیار نیرومند است. نتیجه‌اش هم می‌شود سقوط دولت روحانی. دولت آقای روحانی وقتی با چنین بحرانی مواجه شود با صورت به روی زمین خواهد آمد.

دولت آقای روحانی وقتی با چنین بحرانی مواجه شود با صورت به زمین خواهد خورد

به هیچ وجه نمی‌توان گفت که برجام کاملا منتفی است

زیباکلام درباره‌ی تاثیر وضعیت برجام بر بازار ارز گفت: من نمی‌خواهم عوامل دیگر را در خصوص بازار ارز کنار بگذارم؛ نه! بیم اینکه آمریکایی‌ها از برجام خارج شوند هم دخیل است؛ اینکه تحریم‌های موشکی جدیدی علیه ما اعمال شود و در نتیجه‌ی بیرون رفتن آمریکا از برجام دور جدیدی از تحریم‌ها آغاز شود هم دخیل است. قبول دارم که اینها هم هست، ولی به هر حال آمریکایی‌ها یک ماه دیگر باید تصمیم بگیرند؛ اروپایی‌ها تا به این نقطه تلاش زیادی کردند که آمریکا را در برجام نگاه دارند.آنها [اروپایی‌ها] گفتند که ما ایران را وادار می‌کنیم که اینجا و آنجا امتیازاتی دهد و دارند تلاش می‌کنند که به نوعی ما و آمریکایی‌ها را به یک مصالحه برسانند؛ کمی ما کوتاه بیاییم و کمی آنها و برجام باقی بماند. یعنی به هیچ‌وجه نمی‌توان گفت که برجام کاملا منتفی است.

حال آمدیم و حدود یک ماه دیگر آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند. خب هنوز اروپا هست، اروپا هنوز نگفته است که اگر آمریکایی‌ها خارج شوند از برجام و هر تحریمی را علیه ایران تصویب کنند ما اروپایی‌ها هم می‌گوییم سمعا و طاعتا و با آنها همراهی می‌کنیم. روس‌ها هم هستند، چینی‌ها هم هستند، هندی‌ها و کانادایی‌ها هم هستند، ما هنوز خیلی با وضعیتمان در سال  89-90-91 فاصله داریم. بنابراین من ضمن اینکه قبول دارم که یک مقداری بیم و اضطراب و نگرانی خروج آمریکایی‌ها از تحریم تاثیر گذاشته است ولی این را تنها عامل بالا رفتن وحشتناک و باورنکردنی قیمت ارز نمی‌دانم و معتقدم که جدای از این نگرانی اینکه به هر حال نهادها و قدرت‌هایی هم در این امر دخیل هستند را من نمی‌توانم نادیده بگیرم.

آقای روحانی! چرا شما با مردم مشکلات و مسایل جدی مملکت را در میان نمی‌گذاری؟

آقای روحانی مردم خسته شدند از بس شما حرف‌های قشنگ زدی

وی در پاسخ به اینکه با این شرایط باید چه کرد و راهکار چیست، گفت: انتقاد بزرگی که من به آقای روحانی وارد می‌کنم این است که: آقای روحانی! چرا شما با مردم مشکلات و مسایل جدی مملکت را در میان نمی‌گذاری؟ شما چه فکر می‌کنی آقای روحانی؟! فکر می‌کنی اگر مثلا مشکلات را با مردم در میان نگذاری و به آنها بگویی که  امیدواریم که انشاالله در این فصل بهار خداوند نزولات جوی را نازل کند، همه چیز حل می‌شود؟! آقای روحانی مردم خسته شدند از بس شما حرف‌های قشنگ زدی؛ آخر مردم حرف‌های قشنگ شما را می‌شنوند ولی بعد فردا صبحش می‌بینند که 100- 150 تومان قیمت دلار بالا رفته است.

این استاد دانشگاه در ادامه تاکید کرد: بنابراین معتقدم زمان آن فرارسیده و حتی دیر هم شده که آقای روحانی یک سری واقعیت را با مردم در میان بگذارد. حال سوال این است که چه چیز را؟ اولین نکته‌ای که آقای روحانی باید با مردم در میان بگذارد میزان اختیاراتش است؛ باید این روشن شود که ایشان به عنوان رییس جمهور، اگر درآمد کشور را 100 اسکناس تک تومانی بگیریم، چقدر از این 100 تومان در اختیار قوه‌ی مجریه است، حال هرکسی که رییس جمهور باشد، و چقدر از آن در اختیار نهادهای دیگر است که پیدا و پنهان هستند ولی نه پاسخگو هستند و نه مشخص است که چگونه دارند هزینه می‌کنند. اولین چیزی که آقای روحانی باید مشخص کند به نظر من همین مساله است. بهایی که ما از محل منافع ملی‌مان، به‌خاطر بودنمان در سوریه، به‌خاطر حمایتمان از حماس، به‌خاطر حضورمان در یمن و حمایتمان از حزب الله می‌دهیم چیست؟ آیا مردم می‌دانند که ما برای این سیاست‌ها چه بهایی می‌دهیم. اینها باید روشن شود.

وی با اشاره به هزینه‌های صرف شده برای انرژی هسته‌ای در کشور، گفت: آیا مردم می‌دانند که انرژی هسته‌ای چه هزینه‌ی هنگفتی را ظرف 10-20 سال گذشته بر گرده‌ی مملکت گذاشته؟ ببینید که ما چقدر برای فردو خرج کردیم، الان فردو چه شده است؟! من به شما می‌گویم؛ الان فردو یک انباری شده است. در حال حاضر هزاران سانترفیوژ که میلیاردها دلار هزینه برداشته بودند فعلا در انبار هستند تا 5 سال، 10 سال و یا 15 سال دیگر دومرتبه راه بیافتند. آن موقع شما درنظر بگیرید که چه پیشرفتی در صنعت هسته‌ای شده است و این سانترفیوژها مگر چقدر به درد خواهند خورد؟ می‌خواهم بگویم که این‌همه هزینه‌ای که برای هسته‌ای کردیم در دو دولت آقای احمدی نژاد، اگر لازم بود، چرا پس ما آب‌سنگین اراک را سیمان گرفتیم؟! چرا پس فردو انباری شده است؟! چرا پس سانترفیوژها همه اوراق شده‌اند و همه منتظر هستند برای ده سال دیگر دوباره بهره‌برداری کنند؛ اگر هم که لازم نبود، خب چرا این هزینه‌ی سنگین را متحمل شدیم؟

میانگین هزینه‌ی تولید برق در کشور – این را وزارت نیرو می‌گوید –  چیزی حدود 80 تومان است، یعنی هر کیلووات ساعت برق حدود 80 تومان تمام می‌شود. آیا مردم ایران می‌دانند که این 100 مگاوات برق بوشهر چقدر تمام می‌شود؟ من هم نمی‌دانم، اما این را می‌دانم که هزاران برابر 80 تومانی است که متوسط هزینه‌ی تولید برق است. آیا مردمی که هزینه‌ی هنگفت نیروگاه بوشهر را دارند می‌دهند، راضی هستند؟

از همه‌جا دارد صدا درمی‌آید الا مجلس

زیباکلام درباره‌ی نقش مجلس در روشن کردن برخی سیاست‌های کلان کشور، گفت: اینها همه وظیفه‌ی مجلس بوده است. مجلس است که باید در راس امور باشد، مجلس است که باید بگوید که ما برای حمایت از آقای بشار اسد چه هزینه‌ای را داریم می‌پردازیم. ما برای حضورمان در یمن و حمایت از حزب الله چه هزینه‌ای را داریم می‌پردازیم، ما برای شعار «اسراییل را باید نابود کنیم» چه هزینه‌ای را داریم می‌پردازیم. اینها را مجلس باید روشن کند. آیا مردم ایران می‌خواهند این هزینه‌ی گزاف را بپردازند که ما اسراییل را نابود کنیم؟

از همه‌جا دارد صدا درمی‌آید الا مجلس، اصلا انگار نه انگار که مجلس است. شما نگاه می‌کنید و می‌بینید که در هند، فرانسه، انگلستان، این مجلس است که حکومت‌ها مجبور هستند که در برابرش توضیح دهند که دارند چه می‌کنند و چه نمی‌کنند. شما ببینید در قبال سیاست‌های مهم مملکت تا بحال چه کسی آمده و به مجلس توضیح داده؟ اصلا مجلس از چه کسی خواسته که در این موارد توضیح دهد؟ اینها به نظر من مشکلات و مسایل جدی ما هستند.

من 18 ماه محکوم شده‌ام به خاطر اینکه گفته‌ام تظاهرات دی‌ماه خودجوش بوده

وی در ادامه با اشاره به اتهام ذکر شده در حکمش، گفت: بخش دیگر مشکلات ما هم از اینجا سرچشمه می‌گیرد که ما صورت مساله‌ی داشتن مشکلات را نمی‌خواهیم قبول کنیم. الان صادق زیباکلام محکوم شده است به 18 ماه زندان و دوسال محرومیت اجتماعی و سیاسی و اینها؛ می‌دانید اتهام من چیست؟ اتهام من تبلیغ علیه نظام است و تشویش اذهان عمومی. خب من چکار کرده‌ام و چه گفته‌ام؟! باورتان می‌شود که در حکمی که برای من صادر شده آمده است که آقای زیباکلام شما به دویچه وله گفتید که ناآرامی‌های دیماه خودجوش بوده، در حالی که اینها خودجوش نبودند و توسط دشمنان سازمان‌دهی شده بودند. یعنی من 18 ماه محکوم شده‌ام به خاطر اینکه گفته‌ام تظاهرات دی‌ماه خودجوش بوده و ربطی به پسرعمه‌ی صدام و آمریکا و عربستان نداشته.

دست پنهانی در کار نیست

این تحلیلگر سیاسی درباره‌ی اعتراضات خوزستان گفت: ببینید درمورد مساله‌ی عرب‌های خوزستان و کردها و بلوچ‌ها و اهل سنت هم همین‌طور است. ما یکی از بدبختی‌های بزرگمان این است که مشکلات را نمی‌خواهیم ببینیم و صورت مسایلمان را اصلا قبول نداریم. یعنی فرض کنید که سنی‌ها به هر دلیلی اعتراض می‌کنند، ما می‌گوییم فلان دست پنهان در کار است؛ نه آقاجان! دست‌های پنهان نیست، بلکه زورگویی است که ما در حق اهل سنت می‌کنیم، زورگویی است که ما در حق عرب‌های خوزستان می‌کنیم، زورگویی است که ما در حق کردها می‌کنیم. چرا یک کرد نباید در کابینه باشد؟ چرا یک اهل سنت نباید در کابینه باشد؟

رسانه‌ها باید مطرح کنند که حرف مردم خوزستان چیست

وی افزود: بعد آن‌وقت می‌آییم یقه‌ی اسراییل و آمریکا و سلطنت طلب‌ها را می‌گیریم. به نظر من بعد از اینکه آقای روحانی باید خیلی از مسایل را با مردم در میان بگذارد، اتفاق دیگری که باید بیافتد و کار رسانه‌ها است، این است که مشکلات و مسایل را مطرح کنند. باید اگر نارضایتی عمیقی در میان عرب‌های خوزستان یا کردها و یا اهل سنت وجود دارد، آن را بگویند. ما این‌ها را مطرح نمی‌کنیم و بنابراین وقتی به صورت انفجار در می‌آید آن‌وقت می‌گوییم کار آمریکا است و یا کار صهیونیست‌ها است و یا عناصر وابسته به انگلیس باعثش بودند و کار جرج سوروس است. این دیگر ربطی به روحانی ندارد. این را دیگر انصاف نیوز باید بیاید و مطرح کند که «حرف مردم خوزستان چیست».

آقای روحانی و آقای نجفی باید به اتکای رای مردم قرص و محکم بایستند

از مردم بپرسند

زیباکلام درپیش‌بینی وضعیت کشور گفت: پیش بینی من این است که آقای روحانی و آقای نجفی باید به اتکای رای مردم قرص و محکم بایستند و بدانند که از پشتیبانی رای‌دهندگان برخوردارند. اما بیایند و مشکلات و مسایل را با مردم در میان بگذارند. ببینید یکی از کارهایی که آقای نجفی کرده و غیض و غضب تندروها را برانگیخته این است که ایشان آمده و گفته که آقای قالیباف میلیاردها تومان خرج راهپیمایی اربعین می‌کرده. و درست هم گفته است؛ یعنی هر سال آقای قالیباف از بودجه‌ی شهرداری که مردم عوارض می‌پرداختند برای اینکه خدمات شهری دریافت کنند و مثلا فضای سبزشان بهتر شود و یا حمل و نقل عمومی‌شان بهتر شود، خب هرسال یک مقداری پول خرج راهپیمایی اربعین می‌شده است، یک مقداری پول هم منظما خرج پوسترهایی که مثلا رییس جمهور آمریکا را در هیبت شمر و خولی نشان دهد.

سوال این است که آیا مردم تهران راضی هستند که پولی را که بابت عوارض به شهرداری دادند تا صرف مشکلات و مسایل شهری‌شان شود این پول خرج آن بیلبوردها و یا راهپیمایی اربعین شود؟ بپرسند از مردم؛ نظرسنجی کنند، اگر مردم گفتند که بله آقای قالیباف! بله آقای محمدعلی نجفی! ما دوست داریم عوارض شهرداری‌مان خرج این قبیل چیزها شود؛ بله، بیایند و همه‌ی بودجه‌ی شهرداری را خرج اربعین و پوستر و بیلبورد کنند. ولی آیا مردم می‌خواهند؟

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. آرام‌آرام دیگر آن شرم و حیا را کنار گذاشته‌اند و دیگر خیلی راحت می‌گویند که باید حسب میل و مراد ما باشد.

  11
  1
 2. صادق جان
  جان من هر [چی] میخوای بخوری، بخور
  فقط از تحلیل های اقتصادی بکش بیرون
  این یه مورد رو اندازه هویج هم نمیفهمی

  3
  15
  1. البوجان پس شماها بفرمایید با فحش و تندخویی شروع کنید.عزیز من جناب زیباکلام یک استاد وارسته ای است و تمامن هرچه تحلیل می کند کاملن قشنگ و درست است.ماکه خیلی از ایشان می آموزیم.شما حق مخالفت دارید ولی حق ندارید بگویید بکش کنار چون من خوشم نمیاد.این برای خودتان خیلی بد است

 3. با همه صحبت های جناب زیبا کلام موافقم اما به نظرم تمام مشکلات ما ریشه در قانون اساسی ما دارد . وقتی رییس جمهور[…] . وقتی نمایندگان مجلس از ترس رد صلاحیت شدن در دوره بعدی توسط شورای تعبیه شده در قانون اساسی جرات اظهار نظر ندارند . وقتی دولت و مجلس که نمایندگان مستقیم ملتند هیچ نقشی در تعیین بعضی از سیاست های کلی نظام ندارند و صرفا می توانند در امور جزیی دخالت کنند . دیگر چه امیدی به اصلاح امور می توان داشت ؟ تنها راه نجات کشور اصلاح قانون اساسی است .

 4. با سلام
  آقای ….کلام میگویند چه کسی میتواند آنقدر دلار بخرد که اینقدر تکانش دهد.
  فراموش کرده اند وامهای کم بهره و بی بهره و صندوق های در اختیار برادران مسئولین و ……. کسانی که در عرض 20 سال از کارمندی
  ساده به آلاف و اولوف رسیده اند. یا کور است طفلک یا …..

  1
  3
 5. باید تمامی مجلس نشینان را حذف کرده و جای آنها را با فداکاران و شایستگانی از دل ملت پرکنیم.این بار اجازه دخالت بی اندازه به شورای خیلی نگهبان نمی دهیم تا چنین وضعی پیش نیاد و مجلس واقعن و عملن در رأس امور کشورباشد نه در حرف و روی کاغذ.مجلس قدرتش از تمام ملت است و کسی توان مقابله با آن را ندارد.افسوس که اکثرن خودشان را آنجا می فروشند و به ملت خود خیانت می کنند

 6. ظاهرا بعضی قدرتمندان شعر شاعر را که گفته است :
  در کف شیر نر خونخوارهای
  غیرتسلیم و رضا کو چاره ای
  باور کرده اند ، ولی نمیدانند که این شعر مال زمانی بود که شیران نر خونخواره اسیر قفس های باغ وحش نشده بودند !!

 7. سالهاست که مدام در بازار ارز و دلار و سکه و خودرو و واردات و صادرات (و البته قاچاق کالا) و بسیاری چیزهای دیگر نابسامانیها و نوسانات و فعل و انفعالات عجیب و غریب زیادی صورت گرفته و میگیرد . روش تمام منتقدان و مسئولان و رسانه ها حتی صداوسیما در تمام این برهه ها شرح دادن ان چیزی است که همگان بعینه و اشکارا میبینند . یعنی “اثار و نتایج و معلولها” را با اب و تاب زیاد بیان میکنند . که صدالبته تمام این توضیحات نه تنها هیچ هنری به حساب نمیاید بلکه کاملا بی حاصل و بی خاصیت بوده و هست . هیچگاه , هیچ کسی و هیچ رسانه ای حاضر نشده و الان هم حاضر نیستند “دلائل و علتها و ریشه ها و دستهای احتمالی داخلی دخیل” را واکاوی و شرح دهند . که هزاران البته اگر چنین کنند قطعا و حتما و مسلما “راهکارها” هم از دل اینگونه توضیحات و واکاویها هویدا میشوند . ظاهرا قصد و عزم و تصمیمی جدی برای این امر درکار نبوده و نیست . چرا که اگر میبود , تمام منتقدان و مسئولان و رسانه ها از طفره رفتن اصل ماجرا , دست میکشیدند . و به راه حلها میپرداختند . وقتی عده ای کارشان به جایی رسیده که حتی توصیه های پدرانه و مشفقانه ی مقام معظم رهبری را نادیده میگیرند و به نصایح امثال حضرت ایت الله العظمی جوادی املی توجهی نمیکنند تنها راه باقیمانده همانا شفافیت است و بس . بله نوبت , نوبت شفافیت است ! شفافیت ! مع السلام

 8. چند سالی است که بسیار حسابگرانه و فقط و فقط از روی کینه ورزی و با بهانه های واهی و غیرقانونی اکثر بزرگان و چهره های شاخص اصلاح طلبان را قلع و قمع و خانه نشین کرده اند . پرواضح است که در انتخاباتها هم اجازه ی کاندیدا شدن به انها را نداده و نمیدهند . بندگان خدا (اصلاح طلبان) هم به ناچار از اصولگرایان معتدل حمایت نموده وبه انها رای داده اند . نمونه ی بارز ان حمایت از اقای دکتر روحانی است . یواش یواش این وضعیت به دهان اقایان معتدل هم بسیار مزه کرده است . یعنی میبینند اینجوری خیلی به نفعشان است . انها به درستی متوجه بوده و هستند که اگر عرصه برای اصلاح طلبان مهیا شود قطعا با اکثریت ارا بیشتر کرسیهای کشور به انها خواهد رسید . اقایان معتدل میگویند این چه کاری است !؟ همان بهتر که اصلاح طلبان را در حاشیه نگاه داشته و فقط از رای ایشان سود جسته و عرصه را به نفع انها خالی نکنیم . در این میان بسیار تاسف بار است که عده ای سعی دارند با نهایت بی انصافی و عامدانه موفقیتها را به حساب خودشان وعدم موفقیتها را به حساب اصلاح طلبانی بنویسند که در تصمیم گیریهای کلان هیچ نقش و جایگاهی ندارند ! لذا “بعید است” خیلی هم بعید است با اینهمه حمایتی که از جانب اصلاح طلبان از ان بهره برده اند , حضرات اعتدالیون هم حاضر شوند از اصلاح طلبان حمایت کنند !!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا