خرید تور تابستان ایران بوم گردی

واکنش رییس کانون وکلا به لیست وکلای مورد تأیید رییس قوه‌قضاییه

رئیس کانون وکلا دادگستری مرکز می‌گوید نه تنها از وی یا سایر کانون وکلای درباره لیست وکلای تبصره ماده ۴۸ نظرخواهی نشده بلکه در جریان چنین لیستی قرار ندارد و تا کنون نیز فهرستی به کانون وکلای مرکز ابلاغ نشده است.

به گزارش تسنیم عیسی امینی در پاسخ به این سؤال که آیا به عنوان رئیس کانون وکلای مرکز در جریان لیست ۲۰ نفره وکلای مورد وثوق رئیس قوه‌قضاییه در اجرای تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری قرار دارد یا خیر گفت: نه از بنده و نه از سایر روسای کانون‌ها در این خصوص نظرخواهی نشده و در جریان چنین لیستی نبوده‌ایم و تاکنون نیز فهرستی به ما ابلاغ نشده است.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز اضافه کرد: جالب آن است در دیداری که با رئیس قوه قضاییه در سال ١٣٩٤ داشتیم متوجه شدیم وضع این حکم مورد درخواست و تمایل قوه‌قضاییه هم نبوده و تاکید ایشان نیز صرفاً بر اجرای حکم قانونی بود که تاکنون نسخ نشده و قانوناً موظف به اجرا بوده و متاسفانه این اشکال بر نهاد تقنینی وارد است.

امینی در پاسخ به این سؤال که نظر کانون وکلای دادگستری مرکز که بیش از ۲۰ هزار عضو دارد در این مورد چیست، گفت: همانطوری که بنده و روسای سابق و اسبق کانون اعلام کرده‌ایم، وکلای مورد وثوق تمام وکلایی هستند که دارای پروانه معتبر بوده و نام آنها در کتاب اسامی وکلای کانون منتشر شده است.

او تاکید کرد: آنچه مسلم است لیست انتشار یافته در محیط مجازی بر مبنای تبعیض و بعضا بدون رضایت و اطلاع اشخاص مندرج در لیست و بدون لحاظ تخصص ،علاقه و مبنای مشخص است.طبعا حق داشتن وکیل و حق انتخاب وکیل از حقوق اساسی شهروندان و موجب اعتبار نظام قضایی و بلکه نظام حقوقی کشور است.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز پیشنهاد کرد وقتی که حقوقدانان اعم از قضات، وکلا و اساتید دانشگاه و نهادهای متولی در حقوق و قضا با این حکم مخالف هستند دخالت فوری قانونگذار و نسخ این تبصره ضروری است.

طی روزهای گذشته فهرستی شامل اسامی ۲۰ وکیل مورد تأیید رئیس قوه‌قضاییه در اجرای تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری که به پرونده‌های امنیتی اختصاص دارد، اعلام شده است. بر اساس فهرست منتشره، از میان این ۲۰ نفر، ۱۰ نفر مربوط به کانون وکلای مرکز، ۹ نفر مربوط به مرکز مشاوران قوه‌قضاییه هستند و یک نفر از کانون وکلای مازندران انتخاب شده است.

اسامی افراد کانون مرکز:

آقایان رضا جعفری، جلیل مالکی، محمد عزیزنژاد، محرمعلی بیگدلی، هادی جودوی خراسانی،سید کاظم حسینی، کریم بخنوه، اسماعیل سلوکی، مجتبی پناهی، جعفر پوربدخشان.

کانون مازندران:عبدالرضا محبتی

سایر اسامی (مرکز مشاوران): محمد ساعدی، حسن تردست،علی رحیمی ایشکا، حسین مهدوی، حسین محبیان، محمد نظری، محمدرضا طاهری، عباس قاسمیان، عباس حسینی

در تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری آمده است: «در جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی و همچنین جرائم سازمان‌یافته که مجازات آنها مشمول ماده(۳۰۲) این قانون است، در مرحله تحقیقات مقدماتی طرفین دعوی، وکیل یا وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تأیید رئیس قوه‌قضائیه باشد، انتخاب می‌نمایند. اسامی وکلای مزبور توسط رئیس قوه‌قضائیه اعلام می‌گردد»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا