خرید تور تابستان ایران بوم گردی

صادرات شیرخشک را متوقف کنید!

روزنامه‌ی جوان درباره‌ی موضوع «صادرات شیر خشک» نوشت: سودجویی و فرصت طلبی عده‌ای اندک و استفاده از فضای ارزی کشور، باعث شده علاوه بر کوچک شدن سفره مردم، تا اوایل پاییز بالغ بر ۱۰ هزار بیکار به جمع بیکاران کشور اضافه شود که با احتساب خانواده آن‌ها حداقل ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر بدون درآمد ماهیانه خواهند شد.

با توجه به گزارش‌های منتشرشده و اعلام رسمی انجمن صنایع لبنی، افزایش عجیب و غریب صادرات شیرخشک که کاهش شدید تولید محصولات لبنی را در پی داشته، پیشبینی می‌شود تا دو ماه آینده به بیکاری حداقل ۱۰ هزار نفر منجر خواهد شد.

طبق آمار رسمی، در حال حاضر کارخانجات تولید محصولات لبنی، ۵۰ درصد ظرفیت خود محصول تولید می‌کنند و بر همین اساس صادرات محصولات لبنی هم ۲۰ درصد کاهش یافته، اما شیر تولیدی دامداری‌ها کجا می‌رود؟ شیری که با ارز ۳۸۰۰ تومانی تامین نهاده‌های دامی تولید میشود و باید به بازار و کارخانجات تولید محصولات لبنی برسد؛ امروز به دست دلالان می‌رسد تا با تولید شیر خشک (؟!) و صادرات آن برای ارزآوری با قیمت ۱۱ هزار تومانی منجر شود!

نکته مهمتر اعلام افزایش رسمی و با افتخار (!) ۴۰ درصدی صادرات شیرخشک در کشور است در حالی که شنیده‌ها حاکی است شرکت‌های لبنی در تیرماه، حدود ۲۵۰۰ نفر از نیرو‌های خود را تعدیل کردند و با ادامه روند فعلی، احتمال میرود در پاییز امسال بالغ بر ۱۰ هزار نفر بیکار شده‌اند چرا که شیری به کارخانه‌ها نمی‌رسد و محصولی تولید نمی‌شود!

آیا دولت تولد بابک زنجانی‌های جدید را نمی‌بیند که در شرایط فعلی مقصدشان عراق و سلیمانیه است؟ جماعتی که پرکردن جیب گشاد خود را با بهای بیکاری هموطنان و تعطیلی کارخانجات تولیدی آنهم در سال حمایت از تولید ایرانی معامله کرده‌اند؟

سوال اصلی این است که آیا گسترش دلالی در اولویت کاری وزارتخانه‌های صنعت و جهاد است یا حمایت از چرخ تولید داخلی؟

ارز حاصل از صادرات شیرخشک به جیب چه کسانی می‌رود؟

متولی آشفته بازار شیر خام کشور کدام ارگان است و چه کسی پاسخگوی سفره مردم است؟ سفره کوچک شده‌ای که حالا کم کم دارد از لبنیات هم خالی می‌شود؟

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا