خرید تور تابستان ایران بوم گردی

«اگر نظام آبرویی دارد برآمده از مرجعیت است، چرا برعکس می گویید؟»

آیت الله عرب با انتقاد از نامه آیت الله یزدی به آیت الله العظمی شبیری زنجانی گفت: به عنوان یک طلبه خیلی شرمنده هستم و باید اظهار تأسف کنم که در نظامی که به دست روحانیت احداث و تشکیل شده و به نام نظام جمهوری اسلامی است شاهد چنین برخوردهایی هستیم.

آیت الله حسین عرب، استاد دروس خارج حوزه علمیه در گفت وگو با شفقنا اظهار کرد: شاید در طول تاریخ به این شکل بزرگان مورد اهانت قرار نگرفته باشند؛ مخصوصاً مراجع و تأسف مضاعف این است که به دست بعضی از معممین این اهانت صورت گرفته که بدترین شکل و بدترین بدعتی است که در شرایط کنونی شاهد آن هستیم.

آیت الله عرب در نقد این نامه گفت: در نامه آقای یزدی آمده که احترام به شمای مرجع عالیقدر به خاطر احترام شما به نظام است؛ خیلی جای تأسف است که کاملا مطلبی وارونه معنا شده است. کسی که اندک اطلاعی درباره مرجعیت شیعه داشته باشد می داند که این نهاد با  بیش از هزار سال هویت و استقلال و امتیازات خودش را حفظ کرده و همیشه پناهگاه مردم به خصوص مردم بی پناه و مستضعف و مظلوم بوده است. اگر نظام جمهوری اسلامی اعتبار و آبرویی داشته و دارد برآمده‌ از مرجعیت و فتواست. امروز هم که ما ادعا می کنیم نظام بر اساس فقه و ولایت فقیه اداره می شود و واقعیت هم همین است باید این هویت و استقلال را حفظ کنیم. اما چطور شد در نظامی که خودش اعتبارش را از مرجع گرفته گفته می شود احترام مردم به شما به واسطه احترامی است که شما به نظام می‌گذارید.

وی گفت: انقلاب مبتنی بر فقاهت حضرت امام شکل گرفت. اصل نظام از مرجعیت گرفته شده است و محبوب ماست اما اگر منظور آقای یزدی از نظام، وضعیت فعلی است این را هم آقای یزدی و هم دیگران باید بدانند که منتقدان شرایط کنونی در جامعه محبوب‌ترند.

استاد دورس خارج حوزه علمیه افزود: آقای یزدی خطاب به حضرت آیت الله العظمی آقای شبیری زنجانی حفظه الله، گفتند که شما با افراد مسأله دار ملاقات کردید اولاً در ملاقات مراجع و بزرگان هیچگونه محدودیتی نباید قائل باشیم و نیستیم. ما حتی محدودیت دینی و مذهبی هم در ملاقات‌ها قائل نیستیم. رئیس جمهور روسیه که اصلا دین و مذهب ما و خدا را قبول ندارد خیلی راحت با رهبری نظام ملاقات می‌کند و هیچ اشکالی هم ندارد و ما اصلا به همین معتقد هستیم. وقتی محدودیت دینی قائل نیستیم محدودیت جناحی و سیاسی قائل شویم؟ این خیلی بد است مخصوصا برای کسی که خودش ادعای فقاهت می‌کند و عضو شورای نگهبان است.

آیت الله عرب در انتقاد به بخش دیگری از نامه آیت الله یزدی گفت: شخصیت‌هایی که با آیت الله العظمی آقای شبیری ملاقات کردند خودشان از شخصیت های برجسته و از حواریون نظام و انقلاب بودند. ایشان گفته این آقایان مساله دارند، این آقایان چه مسأله‌ای دارند؟

وی خاطرنشان کرد: از هیچ نظر در مقام مقایسه نیستم و برای تقریب به ذهن از این نمونه استفاده می کنم که ببینیم چطور گاهی افراد در جوامع با بحران محبوبیت فردی دیگر روبرو می‌شوند. وقتی هشام در طواف دید که مردم از امام سجاد(ع) استقبال می‌کنند نتوانست تحمل کند. از یک طرف خودش تا بن دندان مسلح اما مردم از فرد دیگری استقبال می‌کنند. لذا با وجود آنکه حضرت را می‌شناخت گفت این کیست؟ یعنی شناخت خود از حضرت را انکار کرد. قصد مقایسه هیچ فردی را نداریم. اما می‌بینیم که با بحران محبوبیت نمی‌توان به آسانی برخورد کرد.

آیت الله عرب گفت: ما متأسفیم که شخصیت بسیار کم نظیر از لحاظ علمی و فنی و محبوبی مثل آیت الله آقای شبیری زنجانی اینجا مورد اهانت قرار گرفته آن هم به دست کسی که خودش ادعای فقاهت می‌کند. جای تأسف است که در نظر بگوییم که ما طرفدار اجتهاد هستیم ولی در عمل شدیدترین و غلیظ ترین نوع انسداد را بخواهیم تجربه و عملیاتی کنیم.

آیت الله عرب در پایان اظهار کرد: یک ملاقات دوستانه صورت گرفته و اصلاً بحث سیاسی نبوده است؛ ملاقات بین استاد و شاگردان قدیمی خودش بوده است. اینکه اینقدر حساسیت ندارد. امیدوارم طلاب و علما و بزرگان و مردم پی ببرند که در ما چه می گذرد و درد کنونی ما چیست.

حرمت امام زاده

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا