خرید تور تابستان ایران بوم گردی

کرباسچی: آیت‌الله یزدی نمی‌داند در جلسه ما با آیت‌الله شبیری بحث سیاسی نبود

غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگو با ایرنا درباره دیدار با آیت‌الله «شبیری زنجانی» و حواشی آن، گفته است آقایانی که نامه نوشتند و واکنش نشان دادند، اصلاً نپرسیدند موضوع چه بوده است و در تاریکی یک حرکتی انجام دادند.

دبیرکل حزب کارگزاران ادامه داد: جمعی از شاگردان آیت‌الله العظمی شبیری که مسئولیت اجرایی داشتند، مباحث فقهی و تفسیری خود را مثل بقیه آقایان که هر چند وقت یک بار خدمت ایشان یا در گذشته خدمت آیت‌الله منتظری یا سایر اساتید می‌رسیدند، مطرح کردند.

وی ادامه داد: برخی اوقات طلبه‌ها در بحث‌ها به یکسری بن‌بست‌هایی می‌رسند و در این موارد از مرجع بزرگ‌تری که ممکن است در این زمینه صاحبنظر باشد، سؤال می‌کنند. ما هم در این جلسات گاهی تک یا چند نفره یا برخی مواقع همگی خدمت آیت‌الله العظمی شبیری می‌رسیدیم.

کرباسچی اظهار داشت: آیت‌الله شبیری به مناسبتی در تهران بودند. آقای نوری جمعی از شاگردان قدیم و علاقه‌مندان آیت‌الله شبیری از جمله آقای خاتمی را به شام دعوت کرد. ما همه که سال‌ها قبل شاگردان ایشان بودیم، حضور داشتیم. این جلسه برای بار دوم یا سوم بود که در این سال‌ها تکرار می‌شد.

دبیرکل حزب کارگزاران افزود: آیت‌الله شبیری اصلاً اهل بحث سیاسی نیست و در این جلسه هم بحث سیاسی و تشکیلاتی مطرح نشد بلکه در مورد یکسری مسائل علمی بحث شد. افرادی که این مرجع تقلید را می‌شناسند، می‌دانند مصاحبت با آیت‌الله شبیری زنجانی به دلیل خوش صحبت بودن و داشتن اطلاعات گسترده در علم رجال، تاریخ و سایر مباحث، چقدر لذتبخش است.وی بیان کرد: نباید نسبت به افرادی که با آنها مخالفت سیاسی داریم، چنین جنجالی به راه بیندازیم و معرکه‌گیری کنیم. این همه معضلات و گرفتاری‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، داخلی و خارجی در کشور داریم نباید ذهن جامعه را به سمتی ببریم که در جلسه آقای خاتمی یا دیگران با آیت‌الله شبیری چه گذشته است. برخی مواقع حساسیت‌هایی در آقایان ایجاد می‌شود که معلوم نیست علت این ناراحتی دقیقاً چه بوده است.

کرباسچی تأکید کرد: چه قبول داشته یا نداشته باشیم، یکی از ویژگی‌های علما و مراجع شیعه این است که در خانه‌هایشان به روی همه باز است و مردم می‌توانند آنجا رفت و آمد داشته باشند. اخلاق علمای شیعه این نیست که با افراد برخورد سیاسی کنند. وی افزود: آن وقت مسأله‌ای به این سادگی را تبدیل به سوژه‌ای برای بیگانگان و رادیوها و انواع تحلیل‌های آنچنانی می‌کنیم.

کرباسچی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حواشی ایجاد شده درباره انتخاب شهردار تهران گفت: شهردار تهران فقط شهردار پایتخت نیست،  بلکه شهردار یک کشور است که همگان باید روی آن اجماع داشته باشند. اگر شهردار بخواهد فقط با شورای شهر کار کند و با دولت زاویه داشته یا با قوه قضائیه، نیروهای امنیتی و انتظامی مشکل داشته باشد، موفق نخواهد شد.

کرباسچی درخصوص تن ندادن برخی افراد و جریان‌های اصلاح‌طلب به اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان نیز گفت: ما یک مشت افراد سالخورده، چه کاره مملکت هستیم که فکر می‌کنیم اگر حذف شویم مثلاً همه ملت به باد فنا می‌روند؟

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در مورد افراد و جناح‌های منتسب به جریان اصلاح‌طلب نیز گفت: متأسفانه هنوز مجموعه اصلاح‌طلبان یعنی کسانی که دست‌کم سابقه حضور در این جبهه را دارند موفق نشده یا نخواسته‌اند با ارائه یک تعریف جامع از اصلاح‌طلبی این دایره را مشخص کنند. گام نخست اصلاحی این است که اصلاح‌طلبان خودشان را تعریف کنند و از اینکه عده‌ای از این مجموعه حذف شوند، هراسی نداشته باشند.

وی  به برخی بخشنامه‌های جنجالی دانشگاه آزاد نیز اشاره کرد و گفت: در دانشگاه آزاد دستورالعملی تنظیم می‌کنند که آستین تا چه اندازه کوتاه یا شلوار و روسری تا کجا باشد. نظم و انضباط خوب است اما با این کارها فساد در جامعه نابود می‌شود؟ با این کارها برای رسانه‌ها سوژه و خوراک تبلیغاتی علیه نظام تهیه می‌کنیم. این گونه رفتارها تهدیدها را به فرصت تبدیل نمی‌کند. جنبه‌های اقتصادی تحت تأثیر سایر عوامل است و هیچ وقت فشارهای اقتصادی و روانی از هم جدا نیستند و به عنوان مکمل روی هم اثر می‌گذارند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. راه حل این مشکل این است که جناب یزدی نماینده ای برای شرکت در جلسات شما تعیین کنند که بعد از هر جلسه مجبور نباشید با قسم و آیه از ایشان رفع شبهه کنید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا