خرید تور تابستان ایران بوم گردی

آیت الله شبیری: ماها باید پاسخگوی خیلی از مسایل باشیم

آیت الله شبیری زنجانی از مراجع تقلید قم در دیدار استاندار جدید قم، خواستار تلاش بیشتر در خدمت‌رسانی به مردم شد و گفت ایران یک «کشور استثنائی» است و خدمت به مردم آن، اجر مضاعف دارد.

به گزارش انصاف نیوز به نقل از شفقنا، مرجع عالی قدر تشیع با اشاره به برخی از روایات درباره برآوردن خواسته وحاجت مؤمن، خاطرنشان کرد: از حضرت امام صادق علیه السلام نقل شده است که فرمودند: «حتی در وسط طواف، وقتی برادر دینی تو با تو کاری دارد و از تو درخواستی می‌کند، باید طواف را قطع کنی و بروی و حاجت او را برآورده سازی».

این مرجع تقلید، قم را «مرکز مذهب تشیع» نامید و افزود: شهر قم از قرن دوم محل حضور محدثان و بزرگان شیعه بوده است. از همه مهمتر وجود حرم حضرت معصومه سلام الله علیها است که هم خودش باب الحوائج است و هم دختر باب الحوائج است. علمای بزرگی در این شهر پرورش یافته اند و حتما عنایات بی بی «علیهاالسلام» و اولیای الهی شامل حال خدمتگزاران این شهر است.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی دعا برای «خدمتگزاران مردم» را «وظیفه» خود دانست و ادامه داد: مردم و شماها هم برای ما دعا کنید. ماها هم مشکلات متعدد داریم و باید جوابگوی مسؤولیتی که بر دوش ما هست، باشیم. باید جوابگوی خیلی از مسائل باشیم.

این مرجع تقلید در پاسخ به پرسش یکی از روحانیون حاضر در جلسه درباره سیستم آموزشی حوزه، از روند تحصیلی طلاب انتقاد کرد و گفت: طلبه نباید دنبال نمره آوردن باشد. وقتی طلبه درس را برای نمره آوردن حفظ می‌کند ملا نمی شود. الان با این روش درس خواندن افراد مجتهد شعاری می شوند نه مجتهد واقعی. مجتهد واقعی شدن با این روش درس خواندن در حوزه واقعا خیلی مشکل است.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی تصریح کرد: تدریس و تدرس نباید طوطی وار باشد. طلبه باید عمقی درس بخواند.

این مرجع تقلید با اشاره به اهتمام بزرگان حوزه در آموزش طلبه‌ها به خاطره‌ای از مرحوم آیت الله سید احمد زنجانی اشاره کرد و گفت: در اوایل طلبگی با اینکه سن ما کم بود و ابتدای راه بودیم، مرحوم والد -با اینکه خودشان در سطح استاد درس خارج بودند- برای بنده درس می‌گفتند. تاکید هم داشتند که تا درس هضم نشده از آن عبور نکنیم.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا