خرید تور تابستان ایران بوم گردی

یادداشت ابوالفضل فاتح خطاب به احسان شریعتی

تکرار چندباره بدرفتاری‌ها، سنت سیئه‌ایست که جز خسران نتیجه‌ای نداشته است

«ابوالفضل فاتح» موسس ایسنا و دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران در یادداشتی خطاب به احسان شریعتی، فرزند دکتر شریعتی درباره‌ی اتفاق روز تشییع پیکر مادرش، خانم پوران شریعت رضوی، نوشت: تکرار چندباره بدرفتاری‌ها، سنت سیئه‌ایست که جز خسران نتیجه‌ای نداشته است.

متن این یادداشت که در اختیار انصاف نیوز قرار گرفته است، در پی می‎آید:

بسمه تعالی. انا لله و انا الیه راجعون

حضور عزیز و ارجمند آقای دکتر احسان شریعتی

خبر درگذشت مادر بزرگوارتان خانم پوران شریعت رضوی، موجب تاسف و تاثر فراوان شد. ایشان در دوران حیات دکتر علی شریعتی همسری شکیبا، همراه و پشتیبان و پس از وفات آن معلم بزرگ مادری وفادار و رنج کشیده بودند. ایشان هم نسبت به آثار دکتر شریعتی و هم نسبت به فرزندانشان، امانت داری را به نهایت رساندند.

براستی که مادران، زلال ترین چشمه های آفرینش و منشاء نور و امید و انسانیت و ایثار و محبت بی زوال خداوندند. متاسفیم که عقل های کوتاه اندیش در مراسم تشییع این چهره فرهنگی مشکل افرینی کرده و ظلمی که به دکتر شریعتی شده بود را تداوم بخشیند.

دکتر علی شریعتی از احیاگران اندیشه اسلامی و تفکر پویای شیعی بودند که همراه اندیشمندانی چون شهید مطهری در نضج و اوج گیری انقلاب اسلامی ملت شریف ایران، نقشی کلیدی ایفا نمودند. اندیشه اجتماعی دکتر شریعتی قرائت های منجمد و متحجرانه ا را به صلابه می کشد و اباذر گونه عدالت و حریت را فریاد می زند. همین فریاد آزادیخواهانه و عدالت خواهانه ی ممزوج به دین است که سبب می شود نام ایشان تا به امروز در جریانات اندیشه ای پسا استعماری و ضد استعماری زنده بماند. رویکرد دین محورانه این دو شخصیت در مبارزه با آفت های دینی است که ایشان را در حیات معنوی و شکل گیری هویت فکری جوانان و دانشگاهیان شخصیتی بی بدیل می سازد که افسوس فقدانشان تا به امروز در دل و جان ما شعله می کشد.

عمیقا متاسفیم که نسبت به دکتر علی شریعتی ناسپاسی‌های فراوان شده است. با اینکه حق خاکسپاری در وطن آباء و اجدادی حق غیر قابل استرداد هر ایرانی است، پیکر دکتر شریعتی با آن سهم بزرگ در انقلاب، در هجرت باقی ماند و اقدام درخور شان ایشان برای بازگشت پیکر انجام نشد. این ممانعت‌های غیر قانونی و سختگیری‌های وسواس گونه در طول سالیان دراز، ساخته و پرداخته ذهن‌هایی تمامت خواه است که درک درستی از هویت ملی و دینی مردم ایران ندارند و متوجه پیامدهای این گونه سیاست ها نیستند.

همین گونه خانواده ایشان، خانواده‌ی یکی از رهبران اصلی انقلاب است و بی مهری نسبت به این خانواده و خانواده‌های دیگر رهبران انقلاب، نیز عموما ساخته و پرداخته کسانی است که نقش مهمی در انقلاب اسلامی نداشته اند و عقب ماندگی‌های خود را با این گونه بی مهری ها جبران می‌کنند. کسانی که خیال می‌کنند اگر نامی از این رهبران برده نشود، احتمالا خودشان ماندگار خواهند شد. تکرار چندباره بدرفتاری‌ها نسبت به بسیاری از شخصیتهای ملی یا فرهنگی و یا مذهبی و همچنین ایجاد تنگنا و محدودیت در برگزاری مراسم بزرگداشت برای آنان، سنت سیئه‌ایست که جز خسران نتیجه‌ای نداشته و معلوم نیست تا کی باید شاهد این رفتارهای غیر قانونی و غیر اخلاقی باشیم.

به سهم خود، و به یاد همه دوستانی که سال‌های سال مراسم گرامیداشت دکتر علی شریعتی را در انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشگی تهران برگزار می‌کردند، از خداوند متعال برای شما و یکایک خاندان شریعتی و شریعت رضوی، صبر جمیل و برای روح آسمانی آن مادر رنج دیده و برادر شهیدشان، علو درجات در جوار رحمت الهی مسئلت دارم. ان شاءالله مشمول عنایات اهل بیت علیهم السلام باشید که موجب آرامش روح آن سفرکرده و سکینه معنوی شما است.

به خدا می سپارمتان
ابوالفضل فاتح
دوشنبه 29 بهمن 1397

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. انسان معتقد و مسئول , برای دشنام هایش نیز ارج و حرمت قائل است و من هرگز آن را در نثار به کسانی که اساسا وجود ندارند , تباه نمی کنم.

    دکتر علی شریعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا