خرید تور تابستان ایران بوم گردی

گزارش| بدرقه‌ی جمشید مشایخی زیر باران و گریه‌ی علی نصریان

سام مشایخی: مطمئنم پدرم از این شکوه حضور ملت خوشحال است

پیکر جمشید مشایخی با حضور مسوولان، هنرمندان و مردم در حالی به سوی آرامگاه ابدی بدرقه شد که سام مشایخی (فرزند این هنرمند) در این مراسم گفت: خیلی‌ها دوست دارند بگویند جمشید مشایخی، کمال الملک سینمای ایران بود اما با احترام به این هنرمند می‌خواهم بگویم ما که کمال الملک داشتیم؛ الان جمشید مشایخی سینمای ایران را از دست داده‌ایم. [گزارش تصویری تشییع جنازه جمشید مشایخی را اینجا ببینید]

به گزارش خبرنگار انصاف نیوز، مراسم تشییع پیکر جمشید مشایخی ساعت 9:35 صبح شنبه 17 فروردین ماه زیر بارش نم نم باران با حضور جمعی از مردم، هنرمندان و شخصیت‌ها با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

پیکر این هنرمند هم در همان دقایق اولیه به جایگاه آورده شد و خانواده‌اش از جمله پسرش نادر مشایخی (هنرمند عرصه‌ی موسیقی) در این مراسم حضور داشتند.

بهمن فرمان آرا، علی نصیریان، داریوش اسدزاده، اکبر زنجانپور، شهرام کرمی، لیلا حاتمی، ایرج راد، حسن پورشیرازی، پرویز پورحسینی، قطب الدین صادقی، فرشته طائرپور، محمد ساربان، فرزانه کابلی، هادی مرزبان، منوچهر شاهسواری، مهدی شفیعی، داریوش فرهنگ، جمشید گرگین، عزت الله رمضانی فر، علی دهکردی، سیاوش تهمورث، فریبا کوثری، ابوالفضل پورعرب، ستاره و لاله اسکندری و… از هنرمندان حاضر در مراسم بودند.

حسین فریدون نماینده رییس جمهور، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی، پیروز حناچی شهردار تهران، محمدرضا جعفری‌جلوه مدیر شبکه ۲، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و احمد مسجد جامعی وزیر اسبق ارشاد هم از مسوولان حاضر در این مراسم بودند.

اجرای مراسم را برخلاف پیش‌بینی‌ها که انتظار می‌رفت یکی از هنرمندان تئاتر و سینما برعهده بگیرد، عباس سجادی برعهده داشت.

«برای خانواده تئاتر جبران‌ناپذیر است»

اولین سخنران این مراسم شهرام گیل آبادی مدیر عامل خانه تئاتر در سخنانی از پهلوانی جمشید مشایخی گفت: ضایعه درگذشت این هنرمند برای خانواده تئاتر جبران ناپذیر است.

او افزود: آغاز این بهار دهشتناک با سیل و سفر این هنرمند ناب مردمی همراه بود و خانواده تئاتر تلاش می‌کندبا الهام از این هنرمند برجسته راه هنر را ادامه دهد. همچنین خانه تئاتر تلاش می‌کند زبان صادقانه ملت باشد و بهترین سرسلامتی برای خانواده مشایخی، امتداد راه این بازیگر است و خانواده تئاتر نصیحت‌های او را آویزه گوش خود خواهد کرد.

ایرج راد: صحنه‌ی تئاتر برای او مقدس بود

پس از سخنرانی مدیرعامل تئاتر، نوبت به  ایرج راد رییس هیات مدیره خانه تئاتر رسید. او با اشاره به اینکه دردانه‌ای دیگر از عالم هنرهای نمایشی از میان ما رفت، گفت: چنین هنرمندانی عاشق مردم و عاشق کار فرهنگی و هنری بودند و جمشید مشایخی یکی از شایسته‌ترین‌هایی است که همیشه همراه مردم بود. صحنه تئاتر برای او مقدس بود و همیشه وقتی به صحنه می‌آمد خاک صحنه را می‌بوسید. او زندگی خود را سالها وقف هنر کرد و اینجا همه با عشق آمدند.

وی اضافه کرد: جمشید مشایخی همواره در تاریخ هنرهای نمایشی این مملکت باقی می‌ماند و ما باید مکان‌هایی را به نام چنین هنرمندانی نامگذاری کنیم. البته در سالن‌های تئاتر این اتفاق افتاده ولی چرا در سالنهای سینما این کار صورت نمی‌گیرد؟ هرچند امیدوارم بحثهایی که برای نامگذاری کوچه محل زندگی‌اش شده، عملی شود تا آن کوچه که با حرف جیم و شروع نام جمشید است به اسم او ثبت شود. جمشید مشایخی زنده و پایدار است و همواره در ذهن ما باقی می‌ماند.

شاهسواری: مشایخی نان به نرخ روز نخورد

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما هم در مراسم تشیع جنازه استاد جمشد مشایخی گفت: جمشید مشایخی از آنان بود که نان به نرخ روز نخورد و نان به خون جگر خورد. ماندگاری فرهنگ و هنر جز به خون جگر خوردن حاصل نمی‌شود و ما ریزه خواران سفره این هنرمندان هستیم.

او در ادامه سخنانش گفت: چیزی ندارم بگویم جز سپاس از کسانی که در این ایام و سالهای بیماری از این هنرمند مراقبت کردند. آنچه اینجا حاصل شده و جمعیتی که حاضر است همه محصول دل پاک و آداب و منش اوست و امیدوارم برای همه ما هم باقی باشد.‌

علی نصیریان: جای مشایخی پُر نمی‌شود

به گزارش انصاف نیوز، در ادامه علی نصیریان هنرمند پیشکسوت عرصه بازیگری به جایگاه آمد و گفت: اول از مردم نازنین تشکر می‌کنم که در مراسم وداع ایشان تشرف آوردند و نیز از دیگر هنرمندان و مسوولان.

او در حالی که بسیار گریان بود خطاب به پیکر جمشید مشایخی گفت: سر مراسم تشییع آقای انتظامی هم گفتم که من انتظار نداشتم اینجا بیایم. من می‌خواستم برای روی صحنه رفتن کنار شما بیایم. من این چند صباح حال خوشی نداشته و ندارم چون همسری که یار و یاورم بود را از دست دادم. بعد مشایخی، رشیدی و انتظامی. این‌ها ضربه‌هایی به پیکر من بودند چون من از این‌ها بودم.

بعد از این سخنان تعدادی از مردم با این سخنان گریستن و لحظاتی فضا عرفانی شد.

علی نصیریان سپس با بیان خاطره‌ای یادآور شد: قبل از اینکه دولت و هنرهای زیبا در تئاتر کار جدی کنند، ما در یک خانه‌ای تئاتر تمرین می‌کردم. سال ۳۶ با آقای مشایخی آنجا آشنا شدم که آن زمان کارمند تشکیلات تئاتر بود. برای کاری یک بازیگر کم داشتیم که از ایشان دعوت کردم و او استقبال کرد و بعد در چند دوره جدا با هم کار کردیم. این کار کردن ما چند حُسن داشت، یکی تمرین کردن ما با هم بود و بعد معرفی شدن به مردم. آقای مشایخی در آن دوران خوش درخشید مخصوصاً که خوش تیپ هم بود.

وی ادامه داد: او بعدها در سنگلج هم خوش درخشید و سپس به سینما رسید که در این سه مقطع به جایگاه و درخشش ویژه‌ای دست یافت. یک‌بار دیگر فیلم «گاو» را ببینید که در همان نقش کوتاه چه کرد و می‌بینیم که واقعاً نقش کوچک وجود ندارد اما بازیگر کوچک ممکن است داشته باشیم. آقای مشایخی عزیز یکی از ستون‌های اساسی هنرهای نمایشی ایران بود و وقتی این‌ها می‌روند، این بنا به نظرم سست می‌شود. هر چند مطمئنم هر نسلی هنرمندان با استعداد و خلاق خود را دارد و جای ما پُر می‌شود اما این را هم نمی‌شود نگفت که هر کس جایی دارد و کسی مثل مشایخی جایش پُر نمی‌شود. آقای مشایخی علم عشق را از دفتر نیاموخت و خودجوش بود و این ویژگی را همه ندارند. مرام او بسیار پایبند سنت‌های پسندیده انسانی و اخلاقی بود که حافظ و سعدی می‌گویند و من ایشان را در این جهت تکریم می‌کنم.‌

جعفری‌جلوه: پهلوانان هرگز نمی‌میرند

در بخشی دیگر، محمدرضا جعفری‌جلوه به یادآوری برخی صحبت‌ها و جملات این هنرمند بویژه در برنامه‌های تلویزیونی اخیر و هنگام سال نو اشاره کرد و ضمن تسلیت از سوی صدا و سیما گفت: پهلوانان هرگز نمی‌میرند.

سپس حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران با خواندن قطعه شعر «ارغوان» از هوشنگ ابتهاج به اتفاقات سیل اخیر در کشور و درگذشت جمشید مشایخی اشاره کرد و افزود: کسانی که این هنرمند را از نزدیک می‌شناختند، می‌دانند که امضای او همیشه خاک پای مردم بود.

او در پایان صحبت‌هایش قطعه شعری را به صورت آواز به یاد این هنرمند فقید خواند.

سام مشایخی: مطمئنم پدرم از این شکوه حضور ملت خوشحال است

در پایان سام مشایخی فرزند این بازیگر با حضور در جایگاه گفت: دوست داشتم از مردم عزیز و مهربان که قدر هنر و هنرمند را می‌دانند تشکر کنم، مخصوصاً در این سال‌ها که فضای مجازی رونق گرفت مردم به پدر من خیلی محبت داشتند.

او با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری مراسم تشییع پیکر پدرش، گفت: من مطمئنم پدرم از این شکوه حضور ملت خیلی خوشحال است.

سام مشایخی همچنین گفت: خیلی‌ها دوست دارند بگویند جمشید مشایخی کمال الملک سینمای ایران بود اما با احترام به این هنرمند می‌خواهم بگویم ما که کمال الملک داشتیم، الان جمشید مشایخی سینمای ایران را از دست داده‌ایم.

پایان بخش مراسم، نماز میت توسط حجت‌الاسلام دعایی بود و بعد پیکر جمشید مشایخی برای خاکسپاری در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) بدرقه شد.

حواشی مراسم تشییع جنازه استاد

یک ساعت قبل از آغاز مراسم تشییع پیکر جمشید مشایخی، پیکر این بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون طی تمهیداتی زودتر به تالار وحدت رسید تا با حضور همکاران و علاقه‌مندانش به سمت بهشت زهرا (س) بدرقه شود.

با توجه به بارانی بودن هوا و ترافیک صبحگاهی اولین روز کاری پس از پایان تعطیلات نوروز، پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته بود تا تأخیری در انتقال پیکر این بازیگر نباشد.

این مراسم با استقبال زیاد مردم همراه بود و ازدحام جمعیتی که می‌خواستند به هر ترتیبی به جایگاه در محوطه تالار وحدت نزدیک شوند، اذیت کننده بود.

همچنین چند نفری که به جایگاه ویژه راه پیدا کرده بودند در تمام زمان برگزاری مراسم مشغول فیلمبرداری و عکسبرداری بودند که هنگام سخنرانی علی نصیریان ممانعت نیروهای حفاظتی از ادامه کار یکی از این افراد، گله‌گذاری پر سر و صدای او و کمی بی نظمی را به همراه داشت.

همچنین فردی که همسن استاد مشایخی بود ادعا کرد که در دوران تحصیل همکلاسش بوده و در زمان سخنرانی استاد علی نصیریان به بیان خاطرات پرداتخت که با واکنش تند تعدادی از مردم مواجه شد.

ساعاتی پیش از آغاز مراسم تالار وحدت تحت تدابیر انتظامی بود که برای بسیاری از مردم کاملاً گنگ و مبهم بود که چرا تعدادی از مأمورین در مکان تشییع جنازه حضور داشتند.

به دلیل ازدحام بیش از حد مردم، پیروز حناچی شهردار تهران، علی ربیعی وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی فرصت حضور بر سر تابوت استاد جمشید مشایخی را نیافتند و از دور شاهد برگزاری مراسم تشییع جنازه بودند.

یکی از افراد حاضر در مراسم به دلیل استفاده از الفاظ رکیک در میان هنرمندان و همچنین برهم زدن نظم مراسم با اقدام فوری نیروهای انتظامات از جمع خارج شد.

در پایان مراسم تعدادی از مردم با نادر مشایخی، مسعود فروتن، اصغر همت، قطب‌الدین صادقی و حسن پورشیرازی سلفی به یادگار گرفتند.

جمشید مشایخی، بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون، ۱۳ فروردین ماه از دنیا رفت.

گزارش تصویری تشییع جنازه جمشید مشایخی

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا