خرید تور تابستان ایران بوم گردی

واکنش منفی به گرانی شرق و اعتماد: ریزش فروش

صبح 17 فروردین اولین روز انتشار روزنامه‌ها در سال جدید قیمت تعدادی از آنها بالا رفت؛ قیمت روزنامه‌های شرق و اعتماد که سال گذشته دو هزار تومان بود دو برابر شده است؛ افزایشی که با افت خرید در بین خوانندگان این دو روزنامه مواجه شد.

بنا بر گزارش میدانی خبرنگار انصاف نیوز از چند کیوسک روزنامه فروشی در سطح شهر تهران، هر چند به غیر از این دو روزنامه، تعدادی دیگر از روزنامه‌ها هم با افزایش قیمت روبه‌رو شدند اما به اندازه‌ای نبود که مشتریان این روزنامه‌ها از خریدنشان سر باز زنند.

البته موارد استثنا هم در این بین وجود دارد. روزنامه فروشی در چهارراه کالج در این باره گفت با افزایش قیمت روزنامه اعتماد و شرق تعداد فروش‌ها خوب بوده و تاثیری نداشته است. او می‌گوید اعتماد 10 و شرق 6 نسخه در روز برایش می‌آورند ولی شنبه اعتماد 5 و شرق 3 تا فروش داشته که نسبت به افزایش قیمت دو برابری آن آمار فروش خوب بوده است.

دکه‌دار درباره فروش دیگر روزنامه‌ها از جمله همشهری که قیمتش از هزار تومان به دو هزار تومان افزایش پیدا کرده، گفت فروخته شده و خیلی خوب بوده و مشکلی برای فروش آن نداشتم.

دکه‌داری در چهارراه ولیعصر در این باره به انصاف نیوز گفت فروش کاملاً نابود شده و اصلاً فروش نداشتم، به طوری که مشتری ثابت پنج ساله‌ی من برای روزنامه‌ی شرق، با دیدن گرانی دو برابری آن، بعد از بلند کردن روزنامه آن را به زمین گذاشت و از خرید منصرف شد.

او گفت که هر چند نسخه از روزنامه‌های اعتماد و شرق که آورده بوده همچنان به روی پیشخوان است و فروش نداشته است.

اید دکه‌دار می‌گوید: به روزنامه‌نگاران حق می‌دهم که روزنامه را گران کنند چراکه افزایش قیمت کاغذ و کمبود آن باعث شد به این فکر بیافتند ولی با این حال مشتریان ثابت خود را از دست می‌دهیم و کاسبی ما رو به کسادی خواهد رفت.

او در پاسخ به سؤال خبرنگار انصاف نیوز درباره خرید دیگر روزنامه‌ها گفت روزنامه‌های دیگر افزایش قیمت داشتند ولی فروش می‌روند اما افزایش قیمت آن‌ها به گونه‌ای نیست که به جیب مشتریان در این بازار خراب فشار بیاورد.

در ضلع دیگر چهارراه ولیعصر یک دکه‌ی دیگر هم هست. دکه‌دار درحالی که به دیگر مشتری خود یک پاکت مارلبرو قرمز می‌فروخت به انصاف نیوز گفت هر روز سه تا اعتماد و یک شرق برایم می‌آید. از آمار فروش امروز خبری ندارم. زیر پیشخوان را نگاه کن ببین آیا فروش رفته است یا خیر؟ همان سه روزنامه‌ی اعتماد و یک شرق باقی‌مانده بودند. او گفت که با این بازار دیگر باید بساط روزنامه‌ها را جمع کرد و فقط سیگار فروخت و اجاره‌ی این دکه را پرداخت کرد.

او درحالی که داشت به یک مشتری دیگر یک قوطی رانی با طعم پرتغال می‌داد گفت سرم شلوغ است!

واکنش منفی به گرانی شرق و اعتماد: ریزش فروش

خبرنگار انصاف‌نیوز به دکه واقع در چهار راه طالقانی رفت و از او درباره‌ی تأثیر گران شدن اعتماد و شرق پرسید؛ گفت: من ظهر فهمیدم که این دو روزنامه افزایش قیمت داشته. صبح 7 اعتماد و 5 شرق را به قیمت سال گذشته فروختم و باید جواب این دو روزنامه را بدهم.

او در حالی که می‌خندید گفت کلاه بزرگی سر خودم گذاشتم. البته بعد از اینکه فهمیدم گران شده، دیگر فروش نرفت.

این دکه‌دار درباره‌ی دیگر روزنامه‌های گران شده گفت: روزنامه‌ی همشهری با افزایش قیمتش فروش خود را دارد و افتی نداشته. تمام روزنامه‌های دیگر با کپی‌کاری از افزایش قیمت اعتماد و شرق آن‌ها هم گران خواهند کرد.

دکه‌دار دیگری در همان حوالی درباره‌ی گرانی روزنامه‌ها با لهجه شیرین آذری گفت شما گران نکن ما هم فروش داریم. روزی سه اعتماد و یک شرق میاورم که امروز فروشی نداشتم.

او همچنین گفت با این وضع بازار کساد و گرانی کاغذ دیگر برایم صرف نمی‌کند که روزنامه بفروشم اگر ببنیم دیگر فروش ندارم روزنامه را می‌بندم و سیگار، خرت و پرت‌های دیگر را می‌فروشم تا بتوانم کسب درآمدی کنم.

دیگر دکه‌دار در خیابان انقلاب هم درباره‌ی اعتماد و شرق می‌گوید: اصلاً فروش نداشتم مشتریان با دیدن افزایش قیمت از خرید آن منصرف می‌شوند. از روزنامه‌های گران شده خیلی فروش نداشتم و فقط همشهری با وجود اینکه هزار تومان افزایش داشت فروش داشتم ولی با این حال این افزایش ناگهانی بدون در نظر گرفتن کاسبی دکه‌داران فشار زیادی وارد می‌کند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا