خرید تور تابستان ایران بوم گردی

آیت‌الله یزدی: جامعه مدرسین یک‌ نهاد مقدس حوزوی است

آیت‌الله «محمد یزدی»، رییس شورای عالی جامعه مدرسین گفت: جامعه مدرسین یک‌نهاد مقدس حوزوی با بیش از ۵۰ سال سابقه خدمت است.

به گزارش شفقنا، آیت‌الله محمد یزدی در جلسه تودیع و معارفه روسای جدید و پیشین دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به سابقه این نهاد حوزوی گفت: جامعه مدرسین یک‌نهاد مقدس حوزوی با بیش از ۵۰ سال سابقه خدمت است که توسط اساتید بزرگوار و علمای بزرگ کشور پایه‌گذاری شد.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین با اشاره به سابقه انقلابی اعضای جامعه مدرسین افزود: اعضای این نهاد حوزوی در همه مراحل انقلاب اسلامی، از ابتدای نهضت تا مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد، همواره پیشتاز و همراه مردم و امام بزرگوار بودند. اکثر قریب به‌اتفاق بزرگان جامعه مدرسین در تمام طول نهضت اسلامی به همراه مردم، به میدان رفتند، تبعید شدند، متحمل مصیبت‌ها و گرفتاری‌ها شدند تا به‌هرحال این انقلاب شکوهمند اسلامی پیروز شد و حاکمیت اسلام که نعمت بزرگ الهی است نصیب ما گردید.

او با تأکید بر اهمیت نقش و جایگاه حوزه‌های علمیه گفت: امروز حوزه‌ی علمیه قم و همچنین حوزه علمیه نجف اشرف که از حوزه‌های عظیم و معتبر و بزرگ تشیع هستند، می‌بایست جواب نیازمندی‌های مسلمانان سراسر دنیا را بدهند. به‌عبارت‌دیگر حوزه‌های علمیه فقط مسئول پاسخگویی به نیازهای شیعیان نیستند، بلکه باید هدف آن‌ها پاسخگویی به سؤالات روز مسلمانان سراسر دنیا باشند

آیت‌الله یزدی با اشاره به دیدار چند سال پیش اعضای جامعه مدرسین با مقام معظم رهبری اظهار داشت: در آن جلسه پربار، رهبر انقلاب فرمودند که ما به فقه مبسوط مستدل قوی برای مواجهه با مسائل روز نیازمندیم.

او با تأکید بر ضرورت اصلاح و به‌روزرسانی دروس حوزه‌های علمیه گفت: امروز خوشبختانه بخشی از دروس و درس‌نامه‌های حوزه متناسب با مسائل روز است اما ما همچنان به اصلاح نیاز داریم و برای پاسخ به بسیاری از سؤالات و مسائل ازجمله مسائل بانکی، پزشکی، حکومتی و بین‌المللی و … باید قدم‌های بیشتری را برداریم. البته منظور این نیست که هرکس بر اساس سلیقه و عقیده خود بخواهد عمل کند، بلکه پاسخ به نیازها و سؤالات روز باید بر اساس ضوابط فقاهت و مستدل به کتاب، سنت، عقل و فتوای فقها باشد.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین با تقدیر از اقدامات آیت‌الله اعرافی اظهار داشت: در این دوره الحمدلله مدیریت حوزه‌های علمیه به عهده جناب آقای اعرافی است که انصافاً از مدیران بسیار فعال محسوب می‌شوند. ایشان با تفکری روشن، جهان‌بینی خاص و برنامه‌ریزی درست وارد بحث شدند و بنابراین همه ما باید کمک کنیم که وضع حوزه‌ها روزبه‌روز بهتر شود.

آیت‌الله یزدی با اشاره به اهمیت بحث تخصص گرایی در حوزه‌های علمیه گفت: از شورای عالی حوزه خواسته‌ایم که مسئله تخصص گرایی را بیش‌ازپیش در نظر داشته باشند به‌گونه‌ای که وضعیت طلاب از ابتدای تحصیل تا مراحل تخصص آن‌ها مشخص باشد. باید معلوم و مشخص شود که طلاب قرار است در آینده در کدام رشته متخصص شوند؟ بر این اساس آن‌هایی که به دنبال تخصص در تفسیر، اصول، اجتهاد، عرفان، فلسفه و … هستند، طبق برنامه‌ریزی مشخص، در همان مسیر گام بردارند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا