خرید تور تابستان ایران بوم گردی

درخواست 180 میلیون دلار غرامت به جیسون رضاییان

خبرگزاری فارس نوشت:

دادگاهی در ایالات متحده، خواستار پرداخت غرامت 180 میلیون دلاری ایران به «جاسوس سیا» شد.

قاضی دادگاه واشنگتن بامداد امروز (شنبه) طی حکمی ایران را به پرداخت غرامت 180 میلیون دلاری به «جیسون رضاییان» جاسوس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) که در پوشش خبرنگار به ایران آمده بود، محکوم کرد.

دادگاه واشنگتن ضمن پیروز اعلام کردن رضاییان در دادخواستی که از چند سال پیش علیه ایران ارائه کرده بود، در حکم خود ادعا می‌کند ایران با بازداشت 544 روزه رضائیان و شکنجه ادعایی وی، حقوق خبرنگاری را نقض کرده است.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، «ریچارد لئون» قاضی این دادگاه در حکم خود مدعی است: «ایران جیسون را بازداشت کرد، او را تهدید به مرگ کرد و همه این کارها را با هدف مجبور کردن ایالات متحده به آزادی زندانیان آمریکایی به عنوان شرطی برای آزادی جیسون انجام داد».

رضائیان و وکلای او به سوال آسوشیتدپرس درباره این حکم دادگاه واشنگتن پاسخ ندادند. «مارتین بارون» سردبیر روزنامه «واشنگتن‌پست» اما در بیانیه‌ای مدعی است ایران با رضائیان رفتار «وحشتناکی» داشته و این حکم صحیح است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد: «هنوز مشخص نیست این پول چگونه [به رضاییان] پرداخت خواهد شد. شاید از صندوق قربانیان تروریسم دولتی پرداخت شود».

رضاییان و خانواده‌اش در سال 2014 دادخواستی در دادگاه منطقه‌ای کلمبیا تنظیم کرده و مدعی شدند در مدت 18 ماه بازداشت در ایران، برای اثرگذاری بر روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 به گروگان گرفته شده و تحت شکنجه روانی قرار گرفته است.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا