خرید تور تابستان ایران بوم گردی

به بهانه‌ی بایگانی شدن شماره ۷ پرسپولیس

احسان محمدی به بهانه‌ی بایگانی شدن شماره هفت پرسپولیس در عصرایران نوشت: وقتی علیرضا جهانبخش بعد از نزدیک به دو سال توانست در لیگ‌برتر انگلیس گل بزند به این فکر کردم که آیا ما کم حوصله‌ایم یا انگلیسی‌ها بیش از حد صبورند! وقتی یک بازیکن خارجی به لیگ ما اضافه می‌شود کافیست در چندبازی ناموفق باشد، آن وقت سلاخی‌اش می‌کنیم اما انتظار داریم در آن سوی دنیا به لژیونرهایمان زمان بدهند، فرصت بازی بدهند، اگر آماده نیستند به آنها سخت نگیرند و … تا وقتی که ستاره بخت‌شان طلوع کند.

هنوز هم نمی‌توانم باور کنم آنچه از جونیور براندائو مهاجم برزیلی پرسپولیس دیدیم تمام کیفیت او بود. مگر می‌شود بازیکن فوتبال بود و این همه بد بازی کرد؟ طاقت نیاوردیم و عذرش را خواستند اما او در حق علی پروین یک لطف بی‌مانند کرد. با رفتنش باشگاه تصمیم گرفت پیراهن شماره 7 این تیم را برای همیشه بایگانی کند. پیراهنی که براندائو بر تن می‌کرد و داشت این شماره را از چشم قرمزها برای همیشه می‌انداخت.

مثل باشگاه منچستریونایتد شماره 7 هم مشهورترین شماره پرسپولیس است. آنجا از جورج بست و اریک کانتونا تا دیوید بکام و رونالدو هرکدام چیزی به این شماره افزودند. اینجا بعد از علی پروین، حمید استیلی و حامد کاویانپور با آن تا اندازه‌ای درخشیدند اما پیراهن برای حمیدرضا علی‌عسکر گشاد بود، سروش رفیعی هم کم و کوتاه آن را پوشید و به تن براندائو زار می زد.

سنت بایگانی کردن پیراهن خیلی قدیمی نیست. قبلاً شماره‌های پیراهن محدود بود و تقریباً بعد از شماره 24 را کسی به تن نمی‌کرد، بعد از شکستن این قاعده حالا می‌شود شماره‌هایی را بایگانی کرد بدون اینکه محدودیتی پیش بیاید. در جهان فوتبال بعد از مرگ فوق ستاره‌ها، شماره بعضی از آنها بایگانی شده است، مثل شماره 6 بابی مور ستاره وستهام یونایتد، شماره 23 مارک ویوین فوی کامرونی که برای منچسترسیتی توپ می‌زد، شماره 21 اسپانیول که دنی خارکه می‌پوشید و در فینال جام جهانی 2010 وقتی آندرس اینیستا گل قهرمانی را زد نام او را به هواداران نشان داد، در فوتبال ایران هم شماره 24 هادی نوروزی کاپیتان فقید پرسپولیس بایگانی شده است.

در میان فوق ستاره‌هایی که هنوز زنده‌اند و آنقدر خوش درخشیدند که مدیران باشگاه و هواداران حیف‌شان آمد آن شماره را بر تن کسی دیگر ببینند می‌شود به شماره 3 پائولو مالدینی در آث میلان اشاره کرد، یا شماره 4 خاویر زانتی وفادار در اینترمیلان، برشا شماره 10 روبرتو باجو را بایگانی کرد، رم شماره 10 فرانچسکو توتی را و ناپل شماره 10 مارادونا را! در این میان بعضی هم با بازنشسته کردن یک شماره به دیگران درس وفاداری دادند. شالکه شماره 7 رائول گونزالس را بایگانی کرد تا به رئال مادرید درس وفاداری بدهد، یا آژاکس شماره 14 یوهان کرایف را برای همیشه بایگانی کرد و …

در فوتبال ایران هم جز مهدی رجب‌زاده که شماره 30 او را ذوبی‌ها بایگانی کردند کمتر نمونه معروفی را می‌توان به خاطر آورد و حالا به نظر می‌رسد بایگانی شماره 7 پرسپولیس که در زمان مدیرعاملی یکی از همبازی‌ها و شاگردان علی پروین در راس هرم مدیریتی باشگاه صورت می‌گیرد یک ادای دین باشد. ادای دین به مردی که «سلطان» باشگاه است حتی اگر سالها باشد که از این تیم دور شده است. احتمال می‌رود آبی‌ها هم به زودی یک شماره را بایگانی کنند، کدام شماره؟

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا