خرید تور تابستان ایران بوم گردی

بیانیه‌ی چهره‌های اصلاح‌طلب درباره‌ی انتخابات مجلس

بیانیه‌ی جمعی از چهره‌های اصلاح‌طلب درباره‌ی انتخابات و شرایط کشور را به نقل از کانال «فردای بهتر» می‌خوانید:

به نام خدا

ملت شریف ایران

تبلیغات انتخاباتی یازدهمین دورهٔ مجلس شورای اسلامی در شرایطی آغاز شده است که به علت ردصلاحیت گسترده و سازمان‌یافته‌ی داوطلبان به‌نفع یک جریان خاص، اصلاح‌طلبان به‌عنوان یک جریان سیاسی دارای پایگاه وسیع اجتماعی در اکثریت قاطع حوزه‌های انتخابیه امکان معرفی کاندیداهایی که آرمان‌های آنها را نمایندگی کند، ندارند و در نتیجه از شرکت در انتخابات محروم شده‌اند.

تکلیف اکثر کرسی‌های مجلس از هم اکنون مشخص است و در رقابت انتخاباتی در آن حوزه‌ها عملا هیچ نامزد اصلاح‌طلب شناخته‌شده و مورد پذیرش حامیان اصلاحات حضور ندارد. صلاحیت نامزدهای عضو بیش از ۱۵ حزب و تشکل اصلاح‌طلب نیز همگی رد شده‌ است.

وضعیت فوق موجب شده است شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و نیز تعدادی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین احزاب اصلاح‌طلب در تهران و بیش از دوسوم استان‌ها، به‌رغم تلاش‌‌ زیاد و آمادگی‌های مقدماتی قادر به معرفی نامزد و مشارکت فعال در رقابت‌های انتخاباتی نباشند و بخش مهمی از جامعه ایران از حق انتخاب محروم بمانند.

اصلاح‌طلبان با آسیب‌شناسی عملکرد خود در انتخابات مجلس ۹۴ تصمیم گرفتند در این دوره صرفا از نامزدهای اصلاح‌طلبی حمایت کنند که لیاقت و سلامت‌شان مورد پذیرش فعالان و طرفداران در هر حوزه انتخابیه باشد، به هر قیمت و با هر نامزدی لیست ندهند، با مکانیزم شفاف و دموکراتیک‌تر رای‌سنجی مقدماتی (سرا) نامزدهایش را انتخاب کنند و با برنامه‌های سنجش‌پذیر و دقیق و نیز با تغذیه و پایش بهتر عملکرد راه‌یافتگان به مجلس عملکردشان را ارتقا بخشند. متاسفانه ردصلاحیت‌های گسترده امکان معرفی نامزد با این ویژگی‌ها را در بسیاری از حوزه‌ها از اصلاح‌طلبان گرفت.

به نظر ما پروژهٔ یک‌دست‌سازی حاکمیت به‌نفع افراطی‌ترین جریان سیاسی موجود با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی کلیدخورده تا آرزوی دیرینه این جریان یعنی استحاله جمهوری اسلامی به حکومت اسلامی تحقق یابد، که البته شکست آن محتوم است. این روند واگرا و تفرقه‌آفرین در حالی مدیریت و در حال اجراشدن است که ایران عزیز برای مواجهه با سهمگین‌ترین بحران‌های داخلی و خارجی که به‌نحوی بی‌سابقه کیان این ملت را هدف گرفته‌اند، نیازمند بیشترین میزان همبستگی و مشارکت ملی است.

همزمانی و هم‌افزایی بی‌سابقهٔ بحران‌های ناشی از فقر، فساد، تورم، بیکاری، افزایش حجم و عمق نابرابری‌ها و نارضایتی‌های اجتماعی، ناهنجاری‌های اجتماعی، تشدید تحریم‌ها و تهدید مستمر خارجی، امور کشور را تقریبا به حال تعلیق درآورده است. عبور از این وضعیت بحران‌خیز و خطرناک، جز از راه احیای امید و بسیج تمام ظرفیت‌های اجتماعی و ملی ممکن نیست.

ما به عنوان جمعی که دل در گرو این آب و خاک دارد و استقلال و امنیت و آبادانی برای ایران و عدالت و آزادی و رفاه برای ایرانیان می‌خواهد، هشدار می‌دهیم این وضعیت نه‌تنها به حل یا کاهش مشکلات اساسی میهن و مردم نخواهد انجامید، بلکه مصالح و منافع ملت ایران را در معرض بحران‌های سخت‌تر قرار خواهد داد و کشور را به پرداخت هزینه‌های سهمگین‌تری مجبور خواهد کرد.

بازگشت به‌سوی ملت، بازسازی امید و اعتماد از دست‌رفته، حاکمیت قانون، احیای جایگاه از دست‌رفته مجلس در تراز قانون اساسی و به‌عنوان تنها مرجع قانون‌گزاری، ارتفاع گرفتن نهادهای اجماعی نظیر قوهٔ قضائیه و شورای نگهبان و نهادهای امنیتی و نظامی از منازعات و رقابت‌های سیاسی، چندصدا و ملی‌شدن صداوسیما، تامین آزادی اندیشه و بیان و اطلاع‌رسانی، مبارزهٔ موثر با فساد فراگیر و سیستماتیک، رعایت حقوق شهروندی و فراهم‌آوردن زمینه‌ی مشارکت آزاد و نهادینه ملت و همه اقوام و مذاهب آن‌گونه که در قانون اساسی تصریح شده است، بازگرداندن فرماندهی سیاست خارجی به دستگاه رسمی دیپلماسی کشور و تعامل مثبت و سازنده با جهان بر محور منافع و مصالح واقعی کشور، تنها راه نجات از هاویه‌ای است که اراده‌های منحوس خارجی با سوءاستفاده از خطاهای هولناک و بی‌تدبیری‌های داخلی برای ایران عزیز تدارک دیده‌اند.

به باور ما هیچ راهی برای برون‌رفت کم‌هزینه و پایدار از بحرانهای جاری کشور جز این راه وجود ندارد و همه نیروهای ایران‌دوست و خیرخواه دیر یازود به آن خواهند رسید. به همین دلیل بر این مسیر پامی‌فشاریم و از معدود نامزدهای شناخته‌شده اصلاح‌طلب که تایید صلاحیت شده‌اند و نیز از هر نامزد معتقد به توسعه همه‌جانبه، عادلانه و پایدار کشور و مخالف جنگ و تحریم، انحصارطلبی و فساد دعوت می‌کنیم در برنامه و تبلیغات انتخاباتی خود، و در صورت راهیابی به مجلس در طول دوره‌ی نمایندگی، در مسیر اهداف فوق گام بردارند.
27 بهمن 98
محسن آرمین، محمدعلی آخوندی، مرضیه آذرافزا، زهره آقاجری، ناصر آملی، رامین اخلومدی، علی‌اصغر اسفندیارپور، ابراهیم اصغرزاده، مهدی اقبال، جواد امام، محسن باستانی، داود باقری، محسن باقری، رویا بلوری، عماد بها‌ور، عاطفه پهلوان، سیدمصطفی تاجزاده، علی تاجرنیا، مهدی تحققی، محسن ترکاشوند، رضا توفیقی، جلال جلالی‌زاده، محمدحسین حاتمی، سعید حجاریان، مهدی حسین‌پور، محمد حسینی‌نیا، داود حشمتی، همایون خسروی، سعید دارابی، مصطفی درایتی، مهدی دریس‌پور، جلال دهستانی، علیرضا رجبیان، مهرعلی رحیمی، مجید رئوف‌مهر، علیرضا زارع، مصطفی سبطی، مسعود سپهر، داود سلیمانی، بهرام سمیع، حسین شریف‌زادگان، جلیل صحرایی، سید محمد صحفی، رحیم عابدان‌زاده، کریم عابدی، امید عبدالوهابی، فیض‌الله عرب‌سرخی، علیرضا علوی‌تبار، مهدی عبایی، علی‌اصغر غلامی، مهدی غلامی، محمدجعفر قائم‌پناه، مریم قدس،‌ محمد قره‌تپه، حسین کبیر، روح‌الله کلانتری، مهدی کیانی، کتایون گلرخ، حسن لک، محسن لک، مسعود مانیان، فخرالسادات محتشمی‌پور، اروجعلی محمدی، محمدعلی محمودی‌مقدم، صدرا مرتضوی، علی مزروعی، محمدجواد مظفر، عباس معینی، بدرالسادات مفیدی، سیدهاشم موسویان، عبدالله مومنی، محمدهادی مهرانی، عبدالله ناصری، محمد نصراللهی، علی نیک‌جو، حسین واله، محمود هادیزاده، سیداحمد هاشمی، سیدجواد هاشمی.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا