خرید تور تابستان

بیانیه مجمع مدرسین و محققین درباره‌‌ی عدم تأیید لوایح FATF

بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در رابطه با عدم تأیید مصوبه مجلس در مورد پیوستن به FATF را به نقل از کانال تلگرامی این تشکل حوزوی می‌خوانید:

«بسمه تعالی

وَلا تُلقُوا بِأیدکُم إلی التَهلُکة (سوره بقره، آیه 195)

گروه ویژه اقدام مالی (اف. ای. تی. اف) دوم اسفند، به ریاست چین، به طور رسمی ایران را در لیست سیاه خود قرارداد و اکنون فقط ایران و کره شمالی در این لیست جای دارند.

براساس اين مصوبه، همه کشورها در فعالیت‌های اقتصادی و روابط مالی دوجانبه حداکثر دقت را به منظور جلوگیری از فعالیت‌های تروریستی و پولشویی در رابطه با ایران لحاظ خواهند كرد. بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری مهم دنیا، در برخورد با بانک‌ها و شرکت‌های کشورمان، جانب احتیاط را خواهند داشت و گاه به همین دلیل از برقراری روابط با آنها خودداری می‌کنند. بنابراین روابط تجاری ایران با بانک‌های خارجی حتی بانک‌های چین و روسیه با مشکل روبه‌رو می‌شود و این امر به منزله دو بار تحریم شدن است. اگر امریکا بالاجبار ما را تحریم کرد اما این بار با عدم تأیید مصوبه مجلس توسط مجمع تشخیص مصلحت ما داوطلبانه به استقبال تحریم رفته ایم. بنابراین امکان انتقال منابع مالی به داخل کشور سخت تر از گذشته خواهد شد، اقتصاد ما بسته تر و کوچکتر و زندگی مردم بیش از گذشته تحت فشار قرار خواهد گرفت؛ و در نتیجه، بر بیکاری، تورم، افزایش نرخ ارز، کاهش سرمایه گذاری، افزایش هزینه مبادلات خارجی و افزایش قیمت کالاهای وارداتی (اعم از مصرفی، مواد اولیه و واسطه ای کارخانه¬ها)، رکود اقتصادی، محدودیت صادرات پتروشیمی و فولاد، گسترش فقر و… اثر خواهد گذاشت و به تداوم و گسترش چرخه اقتصاد سیاه کمک کرده، اقتصاد ملی را بیش از گذشته، تضعیف خواهد کرد.

افزایش فساد نیز نکته قابل تاملی که در این راه پدید خواهد آمد؛ زیرا با توجه به محدودیت مجدد، برای دور زدن تحریم¬ها باید برای به دست آوردن کالاهای مورد نیاز، راه های پر پیچ و خمی را که دست دلالان است، طی کرد که این امر منجر به اعتماد اجباری به برخی از افراد می شود که از دل آنها پدیده بابک زنجانی و … متولد خواهد شد.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم إدبار و بی توجهی به نظر کارشناسان، مجلس و دولت را به صلاح کشور ندانسته و از اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت می خواهد در تصویب لوایح مصالح ملت و کشور را در نظر گیرند. بدون تردید مسئولیت عواقب شوم این بی توجهی در مورد این لوایح متوجه مجمع تشخیص مصلحت است؛ و سکوت مقام¬های بالاتری که در مجمع تأثیرگذار بودند و می توانستند مجمع را به پذیرش خواست ملت توصیه کنند چیزی از مسئولیتشان کم نمی کند و باید همگی به ملت پاسخگو باشند. تشدید محرومیت اقتصادی ملت به دست حاکمیت قابل إغماض نیست و به افزایش نارضایتی و شکاف بین ملت و حاکمیت و از بین رفتن اعتماد به متولیان و کاهش تحمل مردم می انجامد و ممکن است تبعات ناگواری برای هردو داشته باشد. ما پیشنهاد می کنیم قبل از این که آثار اسفبار این پیوستن به لیست سیاه گریبانگیر ملت شود، حاکمیت تلاش کند آب رفته را به جوی بازآورَد، در رابطه اش با کشورهای مسلمان و کشورهای توسعه یافته تجدید نظر کند، از تجربه دیگر کشورهای در حال توسعه استفاده کند و از همه مهمتر برای وفاداری به جمهوریت نظام به تبعیت از خواست اکثریت ملت تن دهد و کاری نکند که اکثریت مردم از مشارکت در حاکمیت پرهیز کنند و در نتیجه حاکمیت اقلیت بر اکثریت جای جمهوریت را بگیرد.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم
8/ 12/ 1398»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. با سلام به همه سیاستمداران واقتصاد آنان.
  با توجه به آیه شریفه قرآن وامرهم شورا بینهم
  اگه موضوع شمارا بر سر چند راهی قرار داده گر چه کشورهای دوست ایران
  …با این حال در مورد لایحه FATF با کشورهای دوست ایران دو بند از لایحه تصویب نشده رو چگونه وبا چه سیاستی به تصویب
  رسانده‌اند.یا اینکه در مجلس محترم با دعوت از کارشناسان مصلحت نظام واز نخبه های دانشگاهی و شورای نگهبان اخرین نظر را
  اعلام کنند

 2. بالاخره روزی خواهد رسید که دیگر کسی نباشد که بگوید دین و دمکراسی قابل جمعند! فقط افسوس پس از آینه های بسیار هم بر دین هم بر دمکراسی!!

 3. بد بختی ازاین بالاترنیست که کسانی که خودشان را مدرس ومحقق می نامند ولی یکبار متن اف آی‌تی اف رانمخوانند حتی در حد یک آدم معمولی پرداختن اثرات نپیوستن باید دیدپیوستن به این سند چه عواقبی دارد. اگر قرار باشد ماکشورمان را با اطاعت‌ وپیروی از این کشورها ومطابق برداشت آنها اداره کنیم چه حاجتی بود که انقلاب اسلامی را با این همه شهید و هزینه های دیگر ایجادکنیم همان شاه که بدون هیچ گونه حرفی همین کار را انجام می داد از این هم بگذریم شعار نه شرقی ونه غربی امام خمینی چه می شود مایعنی همان مجمع تشخیص مصلحت نظام مکلف به وظیفه اند نه به نتیجه نتیجه هرچه باشد خدا مقرر می نماید که هم از رهنمودهای امام خمینی است اگر ایشان نگران جایگاه خود هستند شاید درست بگویند آیا امام حسین علیه السلام در شب عاشورا بقول شما یک دست بیعت به یزد از آن فاجعه کربلا جلو گیری کند حتماً جایگاه دنیوی بهتری از بخاک وخون کشیدن خود ویاران واسیری خانواده محترمش نصیبش در این دنیا میشد شما فراموش کرده اید که طلایدار انقلاب خمینی کبیر هستید بخاطر جایگاه خود از مردم مایه نگذارید مردم از نرفتن راه دین و اسلام سرخورده نگران می‌شوند اگر حقیقت بین هستید بجایگاه سردار سلیمانی نگاه کنید تادریابید. آنچه مردم را می‌آزارد ریاکاری ودورنگیهاست. به نام مردم و به کام خود است. ترس شما نشانه ی بی ایمانی است نه سر دلسوزی وسلام

 4. بد بختی ازاین بالاترنیست که کسانی که خودشان را مدرس ومحقق می نامند ولی یکبار متن اف آی‌تی اف رانمیخوانند حتی در حد یک آدم معمولی بجای پرداختن اثرات نپیوستن باید دیدپیوستن به این سند چه عواقبی دارد. اگر قرار باشد ماکشورمان را با اطاعت‌ وپیروی از این کشورها ومطابق برداشت آنها اداره کنیم چه حاجتی بود که انقلاب اسلامی را با این همه شهید و هزینه های دیگر ایجادکنیم همان شاه که بدون هیچ گونه حرفی همین کار را انجام می داد از این هم بگذریم شعار نه شرقی ونه غربی امام خمینی چه می شود مایعنی همان مجمع تشخیص مصلحت نظام مکلف به وظیفه اند نه به نتیجه. نتیجه هرچه باشد خدا مقرر می نماید که این هم از رهنمودهای امام خمینی است اگر ایشان نگران جایگاه خود هستند شاید درست بگویند آیا امام حسین علیه السلام در شب عاشورا بقول شما دادن دست بیعت به یزید می توانست از آن فاجعه کربلا جلو گیری کند حتماً جایگاه دنیوی بهتری از بخاک وخون کشیدن خود ویاران واسیری خانواده محترمش نصیبش در این دنیا میشد شما فراموش کرده اید که طلایدار انقلاب خمینی کبیر هستید بخاطر جایگاه خود از مردم مایه نگذارید مردم از نرفتن راه دین و اسلام سرخورده نگران می‌شوند اگر حقیقت بین هستید بجایگاه سردار سلیمانی نگاه کنید تادریابید. آنچه مردم را می‌آزارد ریاکاری ودورنگیهاست. به نام مردم و به کام خود نگویید وننویسید . ترس شما نشانه ی بی ایمانی است نه سر دلسوزی وسلام

 5. سلام
  آقایون اساتید تمام بندهای این معاهد ی ننگین را مطالعه فرموده اید.؟!
  چرا عزت و کرامت انسانی و الهی خود را دست بیگانه می سپا ید

  اگر شما غرضی مرضی نمی داشتید فارغ از دیگر بندها فقط در خصوص تروریسم از آنها سءال میکردین که بصورت شفاف اعلام کنند تروریسم چیست و چه کسی است؟!
  بیماریتان گل نکند آدم باشرف هزگز عزت و شرفش را به بیشرف نمی دهد.

  1
  3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا