خرید تور تابستان

سیاوشی: «جمع آوری کودکان کار» طرحی شکست خورده است

«طیبه سیاوشی»، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن اینکه  طرح جمع آوری کودکان کار را طرحی شکست خورده عنوان کرد، از مسئولین امر خواست در این شرایط بحرانی تصمیمات واقع گرایانه‌تر و بهتری در زمینه کودکان‌کار در کشور اتخاذ شود.

سیاوشی در گفت و گو با ایسنا از سیاست مرسوم دولت در حوزه جمع آوری کودکان کار و رد مرز کردن کودکان کار مهاجر انتقاد کرد و گفت: در این مدت تلاش داشتیم گام‌های موثری در حوزه کودکان کار برداشته شود؛ تلاش ما بر این بود بیشتر بحث کار این کودکان را مورد هدف قرار دهیم نه بحث خود کودکان را؛ حتی در میان تلاش‌هایی که در این حوزه صورت پذیرفت تذکری کتبی از سوی من در صحن مجلس قرائت  شد که خوشبختانه مجمع نمایندگان تهران نیز با این موضوع همراهی کردند.

وی طرح جمع آوری کودکان کار را طرحی شکست خورده دانست و اظهار کرد: این طرح طرح موفقی نیست؛ اگرچه بخش دولتی این موضوع را نمی‌پذیرد؛ هر سال در فصل تابستان با یک بودجه قابل توجهی به جمع آوری این کودکان می‌پردازند؛ اگرچه این کودکان غالبا مهاجر هستند ولی تعداد کودکان ایرانی کار که از شهرستان‌های دیگر مهاجرت کردند در این بین رو به افزایش است .

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس عنوان کرد: اکثر این کودکان سن زیر ۱۵ سال داشته؛ قانون کار شامل آنها نمی شود و کار آنها نیز به لحاظ همین قانون کاری غیر قانونی است. هر بار که با جمع آوری این کودکان تلاش شده این وضعیت را در خیابان‌های تهران بهبود ببخشند موضوع به زیرزمینی شدن کار این کودکان منجر شده است.

سیاوشی ادامه داد: مجددا با توجه به بحث کرونا ویروس برای باری دیگر طرح جمع آوری ضربتی کودکان کار و موضوع رد مرز کردن آنها مطرح شد. هنگامی که موضوع  بازگرندان کودکان کار در ایالات متحده مطرح شد و هنگامی که ترامپ قصد داشت به چنین کاری دست بزند با انزجار جهانی روبه رو شد؛ یکی از پیشنهادات ما برای حل و فصل این موضوع این بود که این کودکان در کنار خانواده‌هایشان در کمپ‌های مهاجرین نگهداری شوند؛ ولی سیاست‌های غیر شفاف دولت در مقابل مهاجرین افغان؛ پاکستانی و یا هر کشور دیگری باعث شده که نتوانند یک رویه مشترکی را برای بهبود شرایط اتخاذ کنند؛ به همین دلیل است که ما دائما شاهد برخوردهای قهری با این کودکان در سطح شهر و در پی آن عکسل العمل از سوی شهروندان هستیم.

این عضو فراکسیون زنان مجلس متذکر شد: اکنون این وضعیت مجددا  در شرایط بحران کرونا ویروس از سوی دولت تکرارمی شود؛ شاید بیش از ۳۰ بار این سیاست شکست خورده در خیابان های تهران انجام شده و مجددا هم درحال تکرار شدن است.

سیاوشی بیان کرد: با توجه به اینکه ما به کنوانسیون های حقوق کودک و ژنو و تعهدات بین المللی مرتبط با پناه جویان پیوستیم بهتر این است که از طرف مسئولان دولتی اقدامات جایگزین در این باره در نظر گرفته شود؛ برای مثال ما در مجلس درباره اردوگاه‌های مهاجرین که در تمام کشورهای مهاجرپذیر هم وجود دارد صحبت کردیم.

وی در پایان اضافه کرد: امیدواریم با امضای بیانیه اخیر و خطابی که به وزیر کشورانجام شد در این شرایط بحرانی تصمیمات واقع گرایانه‌تر و بهتری در زمینه کودکان کار در کشور اتخاذ شود و بیشتر کار کودکان هدف گرفته شود نه خود کودکان.

به گزارش ایسنا، اخیرا جمع زیادی از فعالین حقوق کودک، پژوهشگران اجتماعی و هنرمندان در ایران با امضای بیانیه‌ای از وزیر کشور خواستند که اجرای طرح جمع‌آوری ضربتی کودکان کار  و رد مرز کودکان کار مهاجر را متوقف کند؛ در میان امضا کنندگان این بیانیه نام طیبه سیاوشی شاه عنایتی و پروانه سلحشوری دو تن از نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به چشم می‌خورد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا