خرید تور تابستان ایران بوم گردی

روزگار سخت کارگران

هوشنگ عطاپور در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «روزگار سخت کارگران» نوشت:

۱۲ اردیبهشت روز جهانی کارگر نام گرفته است. به همین مناسبت چند جمله درباره روزگار سخت کارگران میهنم می‌نویسم:

کارگران در ایران با تورم قابل لمس سالانه بالای ۵۰ درصد، رشد ضریب درآمدی به مراتب کمتر از رشد تورم سالانه و اکنون با خطر از دست دادن شغل مواجه هستند.

در سال جاری به علت بیماری کورونا بر اقتصاد ملی، ۳۰ درصد کسب و کارهای کشور تحت تأثیر قرار خواهند گرفت و بیش از یک میلیون کارگر شغل خود را از دست خواهند داد. دولت با کسری بودجه کلانی مواجه شده و رشد اقتصادی ۹ ماهه سال ۹۸ به منفی ۷.۶ درصد رسید.

تنها سازمان حمایتی کارگران -تأمین اجتماعی- به طور میانگین ۳۵ هزار میلیارد تومان بار مالی ناشی از بیماری کورونا را تا آخر خرداد ماه سال جاری بر دوش خواهد گرفت و تعادل منابع و مخارج آن به هم خواهد خورد که به منزله خطر کاهش حمایت‌های حیاتی از مستمری بگیران و بیکاران مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی است. سازمان تأمین اجتماعی بدون حمایت دولت توان جبران کسری درآمدهای خود را نخواهد داشت. تشدید تحریم‌ها و اقتصاد آسیب دیده از کورونا، بخش خدمات و تولید را با آسیب‌های اساسی مواجه ساخته است و افت تبادلات مرزی و کاهش رقم صادرات کالاهای تولیدی، به بیکاری کارگران در اکثر بخش‌ها منجر شده است.

تمام این شرایط در کنار افت تاب آوری اجتماعی، روزگار سختی را برای کارگران در سال ۹۹ رقم خواهد زد؛ مگر آن که دولت، مجلس، و تشکل‌های کارگری تعارفات را کناری نهند و به تأمین معیشت حداقل ۵۲ میلیون ایرانی (خانواده کاگری) فکری اساسی بکنند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا