خرید تور تابستان

مولوی عبدالحمید: مسلمانان «اتحادیه» تشکیل دهند

مولوی عبدالحمید در مراسم نماز عید فطر اهل سنت زاهدان (4 خرداد 1399)، ضمن انتقاد از کوتاهی سران کشورهای اسلامی در حل مشکلات جهان اسلام، تشکیل «مجمع علمی» و «اتحادیه» متشکل از مذاهب مختلف را برای تحقق وحدت و حل بحران‌های جهان اسلام پیشنهاد کرد.

به گزارش انصاف نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید در بخشی از سخنرانی در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از هم‌زمان بودن عید سعید فطر در جهان اسلام، خاطرنشان کرد: هم‌زمان بودن عید سعید فطر امسال در جهان اسلام اتفاق بسیار خوب و کم‌سابقه‌ای است و ما این اتفاق را به فال نیک می‌گیریم که جهان اسلام به وحدت و انسجام برسد. امروز جهان اسلام نیاز به اتحاد و انسجام دارد و مسلمانان باید با یکدیگر متحد شوند.

وی در ادامه افزود: ای کاش مسلمانان یک مجمع علمی متشکل از تمام فرَق و مذاهب اسلامی می‌داشتند که آغاز ماه مبارک رمضان و روز عید فطر از سوی این مجمع علمی اعلام می‌شد. بنده در مصاحبه‌ای که در کنفرانس مکه مکرمه داشتم به این نکته تصریح کردم که مسلمانان برای تشکیل این مجمع علمی باید از یک‌ جا شروع کنند و موضوع رؤیت هلال بهترین گزینه در این زمینه است.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان اظهار داشت: امروز که اروپایی‌ها و همچنین اروپا و آمریکا برای منافع خودشان باهم متحد شده و «اتحادیه» تشکیل داده‌اند و روسیه هم چندین کشور را دور خودش جمع کرده و با یکدیگر پیمان‌های نظامی و اقتصادی منعقد می‌کنند، مسلمانان و کسانی که به دین اسلام افتخار می‌کنند نیز باید برای منافع اسلام و جهان اسلام با هم متحد شوند و با یکدیگر پیمان‌های اقتصادی و حتی پیمان‌های دفاعی و نظامی ببندند.

وی ادامه داد: دشمنان اسلام همواره برای ایجاد تفرقه و اختلاف بین مسلمانان تلاش می‌کنند و مسلمانان هم متاسفانه دوراندیشی ندارند که در نتیجه همین عدم دوراندیشی است که مسلمانان بیت‌المقدس را از دست داده‌اند و سرزمین‌های فلسطین به اشغال اسرائیل درآمده و آمریکا نیز در اجرای طرح «معامله قرن» می‌خواهد بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن را نیز به اسرائیل ملحق کند که این مسائل فاجعه و مصیبت بزرگی برای جهان اسلام محسوب می‌شوند.

مولوی عبدالحمید گفت: جهان اسلام با ده‌ها مصیبت دیگر نیز مواجه است. اختلاف مسلمانان سبب شده است که دشمنان برای منافع خودشان وارد کشورهایی همچون سوریه و عراق و دیگر کشورها بشوند و سرمایه‌های این کشورها را به یغما ببرند و مسلمانان را قتل‌عام کنند.
ایشان در ادامه تصریح کردند: مسلمانان و سران کشورهای اسلامی مسئول تمام این مصیبت‌‌ها و مشکلات هستند. سران کشورهای اسلامی که قدرت بیشتری دارند چرا برای حل مشکلات جهان اسلام با هم متحد و منسجم نمی‌شوند؟ مسلمانان به شدت از این وضعیت رنج می‌برند و نگران و ناراحت هستند.

مسئولین برای حل مشکل مسکن شهروندان تدبیر جدی بیندیشند

مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از سخنانش در مراسم نماز عید فطر اهل‌سنت زاهدان، به مشکلات مسکن مردم اشاره کرد و گفت: در شرایط کنونی یکی از مسائلی که بر شهروندان فشار آورده موضوع مسکن است. کرایه‌نشینی بر مردم به شدت فشار آورده است.

وی خاطرنشان کرد: اگرچه به‌خاطر کاهش ارزش پول کشور، اجاره‌های دو یا سه میلیونی ارزش چندانی برای صاحب منزل ندارد، اما تهیه این کرایه برای اجاره‌نشین هم دشوار است. لذا مسئولین باید به فکر مسکن مردم باشند.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان بر لزوم حل مشکل کاهش ارزش پول کشور نیز تاکید کرد و گفت: ملت ایران به شدت از مشکلات فقر و اقتصادی رنج می‌برند. امیدواریم مسئولان برای مشکل ارزش پول ایرانی و افزایش آن نیز چاره‌ای بیندیشند تا فشارهای اقتصادی کمتر شوند.

مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه اظهار داشت: تمام حکومت‌ها و دولت‌های دنیا برای مسکن ملت‌های خود برنامه دارند. اگر دولت ما فرصت ساخت مسکن برای مردم را ندارد، الحمدلله ایران کشوری وسیع و دارای زمین زیادی است، لذا زمین برای ساخت مسکن در اختیار مردم قرار بدهد.

وی افزود: در روستاها به‌جای فروش زمین با قیمت‌های گزاف، به‌صورت رایگان زمین در اختیار مردم قرار داده شود و اگر هزینه‌ای هم گرفته می‌شود به اندازه هزینه‌های ساخت زیربنا باشد.

مولوی عبدالحمید ادامه داد: شهر زاهدان یکی از شهرهایی است که حاشیه‌نشینی در آن در حال افزایش است. برای موضوع افزایش جمعیت در شهرها باید برنامه‌ریزی دقیق و فعال داشته باشیم و برای مسکن این مردم برنامه‌ریزی کنیم.

وی گفت: آبا و اجداد همین مردم زاهدان و اطراف در مقابل انگلیس جنگیده‌اند و برای حفاظت از این سرزمین کشته داده‌اند. لذا مسئولان امر این مسائل را مدنظر داشته باشند. متاسفانه چندین سال قبل مصوبه‌ای صادر شده که صدور سند در شعاع 35 کیلومتری ممنوع است، درحالی‌که بسیاری از چاه‌ها، قنات‌ها، قبرستان‌های آبا و اجدادی و زمین‌های مردم در این محدوده قرار دارند.

مولوی عبدالحمید افزود: بسیاری از مردم از اقوام و طوایف مختلف قبل از وجود شهر زاهدان، در مناطق اطراف زاهدان زندگی می‌کرده‌اند. لذا مسئولین محترم و دلسوز تدبیری بیندیشند که حق این مردم مظلوم ضایع نشود و برای مشکل مسکن مردم چاره‌ای جدی اندیشیده شود.

وی در پایان گفت: حق حاکمیت این است که مردم قوانین را رعایت کنند. توصیه بنده به مردم نیز آن است که قوانین را رعایت کنند و زمین‌های منابع طبیعی و منابع ملی را تصرف نکنند و کسانی که نیاز به مسکن دارند به مسئولین مراجعه کنند و مسئولین نیز با دلسوزی به حل مشکلات مردم مبادرت بورزند.

عید سعید فطر برنامه تربیتی پروردگار و از روزهای تاریخی در دین اسلام است

مولوی عبدالحمید، در بخش دیگری از مراسم عید سعید فطر را از روزهای تاریخی در دین اسلام و برنامه تربیتی پروردگار دانست و با اشاره به انواع نعمت‌های مادی و معنوی پروردگار گفت: عید سعید فطر برنامه تربیتی پروردگار و از روزهای تاریخی در دین اسلام است. الله تعالی برای تربیت جسم و روح انسان برنامه‌ریزی کرده است، خداوند متعال انواع غذاهای مقوی و لذیذ و نعمت‌های مادی را برای تقویت جسم بشر تدارک دیده است، در عوض این نعمت‌ها ما باید با زبان و عمل شکر پروردگار را به جای بیاوریم.

وی ادامه داد: خداوند متعال برای تربیت روح انسان برنامه‌ی رمضان، زکات، حج و سائر احکام الهی را لازم دانسته است. الله که خالق و مالک و رازق و محسن انسان است دستورالعمل‌های مورد نیاز برای تربیت جسم و روح انسان را از هر کارشناس و پزشک ماهری بهتر می‌داند، لذا برای آنکه ما به سعادت دنیا و آخرت و وارستگی برسیم باید مطیع دستور و برنامه‌های خدا باشیم.

وی افزود: از اطاعت بندگان، به الله هیچ نفعی نمی‌رسد، فقط چیزی که از زکات، صدقه فطر، روزه، نماز و عمل نیک شما به الله می‌رسد خداخواهی، خداطلبی و خداترسی شماست. لذا دل خود را بپایید که با چه هدفی اعمال خود را انجام می‌دهید. همه عبادات زمانی قبول می‌شوند که برای خشنودی پروردگار انجام بگیرند.

مولوی عبدالحمید اظهار داشت: برنامه‌های متنوع رمضان، عید، و همه نعمت‌های معنوی الهی برای این هستند که شما محسن خود را بشناسید و شکرگزار منعم خود باشید. روزه، زکات، نماز و تلاوت برای تزکیه انسان و صدقه فطر برای جبران کردن کوتاهی‌های‌تان در ادای برنامه‌های رمضان است. شکر خدایی را به جای بیاورید که برای تربیت جسم و روح شما برنامه‌های متنوعی قرار داده است. همه نعمت‌ها از جانب پروردگار هستند، در هر نعمت، الله را ببینید.

وی در ادامه گفت: چه‌قدر الله بر ما مهربان است و لطف دارد، حضور امروز شما نتیجه لطف پروردگار است؛ امروز شما شادمان و خوشحال هستید و وجدان‌تان راحت است که امر و فرض خدا را به جای آورده‌اید و این خوشحالی را به صورت شکر و سجده و تضرع و زاری و نماز و عبادت ابراز می‌کنید. امروز فرشتگان در مراسم شما شریک‌اند و به شما سلام می‌دهند، تبریک می‌گویند و برای‌تان دعای خیر می‌کنند.

مدیر دارالعلوم زاهدان تاکید کرد: دستورات خدا را با تمام و کمال فرمان ببریم و محبت خدا و رسول را در اعماق دل جای بدهیم و تا آخر عمر، خدا را بندگی کنیم، این برای ما عزت و شرف است.

وی خطاب به نمازگزاران خاطرنشان کرد: در اماکن مقدس و عمومی و بازار پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنید، سلامتی شما، شهر و کشور در رعایت همین نکات بهداشتی است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در پایان این بخش از سخنانش به پاسداری از دستاوردهای رمضان توصیه کرد و گفت: تقوا، پرهیزگاری، پاکی و طهارت را که حاصل روزه است و در رمضان حاصل شده نگه‌داری کنید. بعد از رمضان مصمم باشید که از ضایع کردن حقوق خدا و بندگان پرهیز کنید. اگر بعد از رمضان ما در اعمال و عبادات نسبت به قبل از رمضان بهتر باشیم این نشان مقبولیت روزه و رمضان است.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا