خرید تور تابستان ایران بوم گردی

بورس وارد محدوده زیان شد

با تداوم روزهای منفی بورس و رسیدن شاخص به ارقامی پایین تر از ابتدای سال، بورس تهران وارد محدوده زیان شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، آغاز روند نزولی بورس از ابتدای هفته و تشدید این روند در 5 روز معاملاتی گذشته موجب شد تا شاخص بورس تهران از ارقام ابتدایی سال فاصله بگیرد و تا کانال 79 هزار واحدی عقب نشینی کند.

به این ترتیب شاخص کل بورس تهران که در آخرین روز معاملاتی سال گذشته در کانال 80 هزار و 219 واحدی قرار داشت، با افت قیمت و کاهش تقاضا از این رقم پایین تر رفت و امروز در آخرین روز معاملاتی هفته 528 واحد کاهش پیدا کرد و تا کانال 79 هزار و 580 واحدی افت کرد؛ با رفتن شاخص بورس به کانال 79 هزار واحد وارد محدوده زیان شد و زیان خود را تا سطح یک درصد افزایش داد.

روند نزولی بورس درحالی شدت گرفته است که ورود یک هیات ایتالیایی به کشور و امضای تفاهم‌نامه‌های جدید خارجی هم نتوانست بورس تهران را از مسیر نزولی خود منصرف کند به طوری که در بازار امروز شاخص بورس تهران 521 واحد افت کرد و تا کانال 79 هزار و 587 واحد عقب نشینی کرد.

به این ترتیب بورس تهران در حالی طی روزهای اخیر به مسیر کاهشی خود شدت داده است که به گفته کارشناسان، بازار سرمایه به دلیل جهش های تند ماه های گذشته در حال اصلاح بوده و به دلیل نزدیک شدن به زمان تسویه معاملات اعتباری و افزایش میزان فروش توسط حقوقی‌ها و نیز ابهامات سیاسی ناشی از لغو تحریم ها محتاط تر شده و در انتظار انتشار خبرهای جدید در حوزه سیاسی و اقتصادی است.

علاوه بر اینکه با توجه به لیدری شرکتهای خودرویی در بازار سرمایه و اصلاح روند قیمتی این شرکتها در بورس،بازار سرمایه تحت تاثیر روند نزولی و افزایش فشار عرضه سهام شرکتهای این گروه قرار داشته و در حال حاضر در اکثر گروه ها نزول را تجربه می کند.

به طوری که ابهامات موجود در این گروه و نبود خبرهای امیدوار کننده موجب شده است تا شرکتهای خودرویی بیشترین تقاضای فروش بازار را به خود اختصاص دهند و تاثیر زیادی در افت شاخص بورس داشته باشند تا جایی که در بازار امروز شرکت سایپا بیشترین نقش را در افت شاخص بورس ایفا کرد و در کنار شرکتهایی همچون گل گهر، ایران خودرو، بانک پاسارگاد، تاپیکو، توسعه معادن و فلزات، هلدینگ خلیج فارس، ایران ترانسفو و کنتورسازی موجب افت بیش از 500 واحدی شاخص شد.

این در شرایطی است که شرکتهای ارتباطات سیار، کشتیرانی، ملی مس، پالایشگاه بندرعباس، غدیر، نفت و گاز پارسیان، پتروشیمی جم، پالایشگاه اصفهان و تبریز از شرکتهایی بودند که با روند مثبت خود سعی کردند تا شاخص را از افت بیشتر منصرف کنند.

علاوه بر این در کنار تقاضای محدود خرید برای سهام شرکتهای کوچکی همچون کارخانجات شهید قندی و سرامیک های صنعتی اردکان، شرکتهای خودرویی از صف های طویل فروش برخوردار شدند به طوری که در آخرین روز معاملاتی هفته همانند روزهای گذشته شرکتهای ایران خودرو دیزل، سرمایه گذاری سایپا، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، سایپا دیزل، ایران خودرو و سرمایه گذاری رنا بیشترین تقاضای فروش بازار را به خود اختصاص دادند.

به این ترتیب روند نزولی بورس در حالی ادامه پیدا می کند که همچنان حجم و ارزش معاملات از روند قابل قبولی برخوردار است و کاهش چشم گیری را تجربه نکرده است به طوری که در معاملات امروز در مجموع بیش از یک میلیارد و 688 میلیون سهم به ارزش 450 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه به دلیل افت قیمت ها تا سطح 343 هزار میلیارد تومان افت کرد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا