خرید تور تابستان ایران بوم گردی

ماجرای معافیت یا خرید خدمت سربازی چیست؟

سعیده ساجدی‌نیا در شهرآرانیوز نوشت: برنامه «تهران ۲۰» شبکه ۵، سوم آبان ماه میزبان نماینده شهرستان‌های نجف‌آباد و تیران بود که دلاوری، مجری این برنامه، سؤالاتی درباره چالش‌های قانون خدمت وظیفه عمومی از جمله افزایش زمان خدمت و پرداخت‌نشدن حقوق قانونی سربازان، شرایط رفاهی سربازان در پادگان‌ها و… مطرح کرد.

طرح جدید خرید خدمت در راه است؟

ابولفضل ابوترابی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به محور‌های مطرح‌شده، جزئیات طرح جدید مجلس برای معافیت از خدمت سربازی را تشریح کرد و خطاب به مشمولان سربازی خبر خوشی داد.

ابوترابی درباره طرح جدید مجلس گفت که مطابق آن هر مشمولی که بیش از ۲۸ سال سن دارد، به شرط اینکه تا سن پنجاه‌سالگی، ۵۰ درصد بیش از مشمولان سربازی‌رفته مالیات بپردازد، می‌تواند دوره خدمت وظیفه عمومی را سپری نکند و در عین حال از خدمات اجتماعی که به کارت پایان خدمت ربط دارد و به دارندگان کارت پایان خدمت تعلق می‌گیرد، بهره‌مند شود.

احتمال خرید سربازی!

این خبر در حالی دست‌به‌دست شده بود که روز سه‌شنبه ۶ آبان‌ماه نیز عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگوی دیگری از احتمال خرید سربازی خبر داد و در توضیحات بیشتر اعلام کرد: مجلس، حقوق سربازان را بیشتر می‌کند و برای غایبان خدمت وظیفه عمومی نیز مالیات وضع خواهد کرد.

حسین نوش‌آبادی دراین‌باره گفته است: ایده جدید مجلس بر این مبناست که افراد می‌توانند با پرداخت هزینه حقوق یک سرباز، از سربازی معاف شوند و در مقابل نیز مشمولانی که به سربازی می‌روند هم از حقوق و بیمه مثل یک کارمند برخوردار خواهند شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس این را هم اضافه کرده است که سرباز‌ها می‌توانند بیش از ۲ سال خدمت کنند و به سربازی به‌عنوان یک شغل نگاه کنند؛ البته این طرح در مجلس موافقان و مخالفان جدی دارد.

این اظهارات در حالی است که ۱۶ مهر ۹۹، امیر دریادار دوم غلامرضا رحیمی‌پور رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح با تشریح تغییرات جدید مدت خدمت سربازی، اعلام کرده است سربازی برای کارکنان وظیفه بومی در مناطق عادی، از ۲۱ ماه به ۲۴ ماه افزایش یافته و این مسئله بیانگر کمبود نیروی سرباز در نیرو‌های مسلح است.

خبرنگار شهرآرانیوز برای پیگیری این اخبار و توضیحات بیشتر با نماینده گناباد تماس گرفت که محمد صفایی در واکنش به این موضوع با ابراز بی‌اطلاعی به مسئله معافیت یا خرید سربازی، بیان کرد: چنین چیزی در صحن علنی مطرح نشده است و باید موضوع را از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس پیگیر شوید.

مجلس امکان ورود به حوزه خدمت سربازی را ندارد

پس از چندین‌بار تماس با برخی اعضای کمیسیون، موفق شدیم با محمدحسن آصفری، نماینده مردم اراک و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، صحبت کنیم. او می‌گوید: حوزه وظیفه عمومی و خدمت سربازی در حیطه اختیارات رهبری است و مجلس طبق ماده ۱۱۰ قانون اساسی به‌جز بنا به درخواست ستاد کل نیرو‌های مسلح یا نمایندگی فرمانده کل قوا، امکان ورود به این موضوع را ندارد.

در همین رابطه، دی‌ماه ۹۷ نیز سردار مسعود مطهر، معاون حقوقی و امور مجلس ستاد کل نیرو‌های مسلح در واکنش به اخبار تغییر قانون سربازی گفته بود: شاید قانون خدمت وظیفه عمومی در برخی از موارد نیاز به اصلاح داشته باشد، اما بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی تصمیم‌گیری در خصوص نیرو‌های مسلح باید به تأیید و موافقت فرمانده معظم کل قوا برسد؛ بنابراین هر طرح و ایده‌ای که بخواهد در قانون سربازی مطرح شود ابتدا باید به تایید مقام معظم رهبری رسیده و پس از آن در مجلس تصویب شود.

منتظر احیای دوباره طرح خرید خدمت نباشید

پیش از این مردادماه ۹۸ بود که زمزمه‌هایی درباره معافیت یا خرید خدمت سربازی مطرح شد که رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح بلافاصله واکنش نشان داد و گفت: در داخل کشور هیچ سیاستی برای فروش دوباره سربازی وجود ندارد و پرونده این موضوع برای همیشه در کشور بسته شده است، بنابراین کسی منتظر احیای دوباره طرح خرید خدمت نباشد.

سردار موسی کمالی با تأکید بر اینکه پرونده خرید خدمت بسته شده و تنها راه برای سربازان غایب، انجام خدمت سربازی است، یادآور شد: پس از سال ۸۲ دیگر هیچ تصمیمی در کشور برای انجام معافیت رهبری گرفته نشده است و مشمولان نیز منتظر برخورداری از چنین معافیتی نباشند، زیرا کشور در سال‌های گذشته در شرایط عادی بوده و افراد موظف به انجام خدمت سربازی هستند. بر همین اساس نیامدن آنان به خدمت سربازی بی‌حرمتی به افرادی است که به خدمت سربازی اعزام شده‌اند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. برادران مجلیی پس شما نماینده ملت هستید من 37 ساله اهل و عیالدار چزور بدون حقوق دو سال خدمت کنم. مبلغ خرید خدمت هم زیاده. لطفا عمل کنید پس شما چکاره هستید. سربازی را حرفه ای کنید مردم برند سر کارشون. شما نماینده و تصميم گیرنده اید نه دیگران. آمریکا عرب ها میدوشه و به سربازاش پول میده.

  16
  1
 2. برادران مجلیی پس شما نماینده ملت هستید من 37 ساله اهل و عیالدار چزور بدون حقوق دو سال خدمت کنم. مبلغ خرید خدمت هم زیاده. لطفا عمل کنید پس شما چکاره هستید. سربازی را حرفه ای کنید مردم برند سر کارشون. شما نماینده و تصميم گیرنده اید نه دیگران. آمریکا عرب ها میدوشه و به سربازاش پول میده. لطفا به حرف مردم گوش کنید به درد مردم برسید.

  10
 3. برادر عزیز،جناب اقای کمالی،جنابعالی نه خودت ،نه پسر های دردانه ات ،هیچ کدومتون به خدمت نرفتید،این دقیقا صحبت خودتونه…پس چطور داری از کیسه مردم میبخشی،خدمت برا شما سخته،ولی برای دیگران اسون،بکش کنار اقا،شما دیگه خرت از پل گذشت

  18
 4. اقایون ، شمارو به خدا بفروشید ، من بدبخت 14 سال از خدمتم گذشته ، با هزار جور مشکل چجوری میتونم بیام ، استخدام ناجا من و قبول نکردن ، پس چجوری میتونم خدمت کنم ، بفروشید شمارو به خدا قسم، اگه خدارو قبول دارید ، به قران به خدا قسم گرفتاریم . بفروشید

  4
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا