خرید تور تابستان ایران بوم گردی

دلیل مثبت شدن تراز تجاری کشور

در حالی که برخی تحلیلگران، مثبت شدن تراز تجاری کشور را ناشی از کاهش واردات و کاهش واردات را به علت کاهش تولید داخلی عنوان می‌کنند، معاون سازمان توسعه تجارت این تحلیل‌ها را با استناد به بررسی‌های انجام‌شده، رد می‌کند.

محمدرضا مودودی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه “برای اولین‌بار در سالیان اخیر تراز تجاری کشور مثبت شده است”، گفت: بررسی‌های تحلیلی انجام‌شده نظریه‌ای که افت تولید را عامل کاهش واردات و مثبت شدن تراز تجاری کشور می‌داند را رد می‌کند، چراکه بر اساس آمار، از 11 میلیارد دلار افت صادراتی که در این سال داشتیم، حدود هشت میلیارد دلار آن مربوط به اقلامی به غیر از مواد اولیه مانند گندم، غلات، خودرو و مشابه اینها بود که به طبع نمی‌تواند ارتباط چندانی به مواد اولیه و تولید داخلی داشته باشد.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه “سالی که گذشت هم به خاطر تحریم‌ها و هم افزایش سطح انتظار عمومی که بخاطر به‌دست آمدن برجام در جامعه ایجاد شد، سال سختی را برای سازمان توسعه تجارت رقم زد”، اظهار کرد: با وجود سختی‌های پیش رو و افت 2 درصدی صادرات غیر از میعانات نفتی و 16 درصدی همراه با میعانات به نظر می‌رسد کارنامه سازمان توسعه تجارت وضعیت قابل قبولی داشته است.

مودودی با اشاره به کاهش طبقات تعرفه‌ای در سال گذشته، گفت: در سال گذشته طبقات تعرفه‌ای را از 10 به هشت طبقه رساندیم و بر اساس مصوبه‌ای که در سال قبل برای ادامه این روند کاهشی داشتیم، قرار است که این طبقات به شش طبقه تعرفه‌ای برسد.

امتیازات مالیاتی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی به نفع تولید داخلی است

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به قانون معافیت پنج‌ساله سرمایه‌گذاران خارجی از مالیات اظهار کرد: در سال‌های گذشته تحریم‌ها ارتباط ما را با جهان قطع کرد و نیاز داریم که با حضور شرکت‌های خارجی در زمینه صادرات و تولید، فنون و تعاملات تجارت خارجی را کسب کنیم و این امتیازاتی که منجر به حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور می‌شود در نهایت به نفع همه خواهد بود.

به گفته معاون سازمان توسعه تجارت، این معافیت قطعاً باید در زمینه سرمایه‌گذاری در محصولات یا زمینه‌هایی باشد که نگاه صادراتی دارد، نه اینکه به خاطر بازار داخلی باشد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا