خرید تور تابستان ایران بوم گردی

مشاور امنیت ملی بایدن: آمریکا آماده بازگشت به برجام است

مشاور امنیت ملی دولت بایدن گفت: آمریکا آماده بازگشت به تعهداتش در برجام است به شرط آنکه ایران نیز به پیروی کامل از تعهداتش ذیل برجام بازگردد اما چیزی که اکنون نگران کننده است، این است که ایران قصد حرکت به سمت اقدامات بیشتر را دارد و نمی خواهد با آژانس بین المللی  انرژی اتمی همکاری کند.

به گزارش ایسنا، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت وگو با شبکه سی ان ان درباره موضع گیری جدید دولت این کشور مبنی بر اینکه آماده مذاکره در قالب ۱+۵ است، اظهار داشت: ما بر این باوریم که کاملا امکان دستیابی به راه حل دیپلماتیک وجود دارد اما اکنون در مرحله اولیه هستیم.

وی ادامه داد: این امر، نیازمند کار و دیپلماسی سرسختانه و روشن است و در نهایت ایران است که تصمیم می گیرد، آیا آماده اند تا اقدامات لازم را برای دادن اطمینان به جهان انجام دهند و به دنیا ثابت کنند که برنامه هسته ای شان صرفا برای اهداف صلح آمیز است.

سالیوان نیز با تکرار موضع قبلی دولت جدید این کشور اظهار داشت: ما بارها گفته ایم که آمریکا آماده بازگشت به تعهداتش در توافق است به شرط آنکه ایران نیز به پیروی کامل از تعهداتش ذیل برجام بازگردد اما چیزی که اکنون نگران کننده است، این است که ایران قصد حرکت به سمت اقدامات بیشتر را دارد و نمی خواهد با آژانس بین المللی  انرژی اتمی همکاری کند.

این مقام آمریکایی در ادامه تلاش کرد توپ را به زمین ایران بیندازد و گفت که ابتدا جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم خود را بگیرد اما  معتقد است که یک مسیر دیپلماتیک برای رسیدن به توافق نهایی وجود دارد تا همه ما اطمینان یابیم که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است.

 به گزارش ایسنا، آنتونی بلینکن وزیر امورخارجه آمریکا نیز در گفت وگو با شبکه بی بی سی درباره اظهارات شب گذشته رئیس جمهور کشورش مبنی بر بازگشت واشنگتن به مذاکرات ۱+۵ گفت که آمریکا و متحدان آمریکایی اش بار دیگر درخصوص ایران هم سو شده‌اند.

وی ادامه داد: آمریکا به طور شفاف مشخص کرده است که اگر ایران به اجرای کامل تعهدات خود ذیل توافق هسته ای بازگردد، آمریکا نیز همان کار را انجام خواهد داد.

بلینکن خاطر نشان کرد: سپس آمریکا با سایر کشورها برای مواجهه با دیگر مسائل مرتبط با ایران، شامل نفوذ این کشور در منطقه و موشک های بالستیک آن همکاری خواهد کرد.

وزیر امورخارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره پس گرفتن ادعای آمریکا در رابطه با مکانیسم ماشه در شورای امنیت سازمان ملل و عقب‌نشینی واشنگتن در برابر تهران گفت که رویکرد قبلی شسکت خورده است.

بلینکن تصریح کرد: ما در چهار سال گذشته با اجرای رویکردی موسوم به “فشار حداکثری” روبرو بودیم که نه تنها نتیجه نداد که موجب شد مسائل بدتر شود و ایران را به تهیه مواد لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر کرد. آنها که (در زمان برجام) یک سال با چنین وضعیتی فاصله داشتند، اکنون بنا بر گزارش‌های موجود، تنها چند ماه با آن فاصله دارند.

وی در بخش دیگری از این گفت وگو از موافقت واشنگتن با دعوت سه کشور اروپایی عضو برجام برای برگزاری یک جلسه غیررسمی با حضور ایران خبر داد و گفت آمریکا بر سر ایران با سه متحد اروپایی خود (بریتانیا، آلمان و فرانسه) کاملا همسو است و بنا دارد پس از احیای توافق هسته‌ای موسوم با کمک اروپا به دیگر موارد اختلاف میان تهران و واشنگتن بپردازد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا