خرید تور تابستان ایران بوم گردی

مذاکره‌ی ایران، روسیه، چین و آمریکا درباره‌ی افغانستان؟!

رسانه‌ها از نامه نگاری بین آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و رئیس جمهور افغانستان در زمینه برگزاری نشست صلح این کشور با حضور ایران، روسیه، چین و برخی کشورهای دیگر با میزبانی ترکیه خبر دادند.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه ایالات متحده در نامه‌ای به «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان متذکر شده که از سازمان ملل تقاضا کرده برخی کشورها از جمله روسیه،ایران و چین در نشست عالی هفته‌های آینده گفت‌وگوهای صلح افغانستان شرکت کنند.

به نوشته روزنامه «دیلی صباح» شبکه تلویزیونی «طوع نیوز افغانستان» یکشنبه نامه «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده به غنی را منتشر و از وی نقل کرد که چهار پیشنهاد را برای روند صلح افغانستان ارائه داده است.

بلینکن در این نامه به عنوان اولین پیشنهاد گفت: «سازمان ملل متحد باید جلسه‌ای از وزرا و نمایندگان خارجه روسیه، چین، پاکستان، ایران، هند و ایالات متحده تشکیل دهد تا درباره یک رویکرد واحد برای حمایت از صلح در افغانستان بحث کند.»

بلینکن در نامه خود خطاب به رئیس جمهور افغانستان گفته که از ترکیه خواسته است میزبان مذاکرات آتی صلح افغانستان باشد.

مذاکرات صلح افغانستان پس از توافق در فوریه سال 2020 بین طالبان و ایالات متحده که برای تعیین زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان در ازای تضمین های امنیتی تعیین شد، آغاز شد.کابل بر آتش بس دائمی پافشاری کرده ، خواسته ای که تاکنون توسط شورشیان رد شده است.

«مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه هفته گذشته گفت که ترکیه به امنیت افغانستان کمک کرده و حضور خود را در این کشور حفظ خواهد کرد. پارلمان ترکیه در اواخر سال 2020 میلادی به عنوان بخشی از ماموریت پشتیبانی ناتو در این کشور طرح تمدید اعزام نیروهای خود در افغانستان به مدت 18 ماه را تصویب کرد.

پیشتر منابع آگاه از روند صلح افغانستان گفته بودند که «زلمی خلیل‌زاد» نماینده‌ ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در دیدار با غنی و «عبدالله عبدالله» رییس شورای عالی مصالحه ملی حامل نامه‌ای ویژه از طرف وزیر خارجه‌ آمریکا بوده است. در این نامه، از مقامات دولت افغانستان خواسته شده است که به روند صلح سرعت داده شده و اجماع داخلی برای مذاکره با طالبان در سطحی جدید ایجاد شود.

براساس گفته این منابع، اگر مقدمات سیاسی لزم در دولت افغانستان و گروه طالبان به‌موقوع روی‌دست گرفته شود، یک نشست در سطح سران سیاسی جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، هرچه سریع‌تر به میزبانی ترکیه در شهر «آنکارا» برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا