خرید تور تابستان ایران بوم گردی

جهانگیری: قطع برق از 48 ساعت قبل به اطلاع مردم برسد

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور گفت: باید طبق دستور رییس جمهور خاموشی‌ها در شبانه‌روز و در ساعت محدود انجام شود و حداقل از 48 ساعت قبل به اطلاع مردم برسد.

به گزارش تسنیم، جهانگیری پس از جلسه بررسی خاموشی‌های اخیر و تصمیم‌گیری در خصوص نحوه مدیریت مصرف برق در کشور با تأکید بر اینکه امیدواریم با تصمیمات گرفته شده در بخش خانگی حداقل خاموشی اعمال شود و یا اصلاً شاهد قطع برق مشترکان خانگی نباشیم، افزود: باید طبق دستور رییس جمهور خاموشی‌ها در شبانه‌روز و در ساعت محدود انجام شود و حداقل از 48 ساعت قبل به اطلاع مردم برسد.

جهانگیری تصریح کرد: امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده مشکل خاموشی‌ها در کشور به حداقل ممکن برسد.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه صنعت برق از صنایع مهم و پیشرو در کشور است ادامه داد: طی سال‌های گذشته حجم سرمایه‌گذاری بسیار زیادی در این صنعت انجام شده است تا جایی که ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های حرارتی و آبی در کشور 85 هزار مگاوات است که در دنیا جزو ظرفیت‌های بالا به حساب می‌آید و از نظر ظرفیت نیروگاهی در ردیف چهاردهم جهان هستیم که نشانگر جایگاه بالای جمهوری اسلامی ایران در این زمینه است.

وی با بیان اینکه از ظرفیت 85 هزار مگاواتی به جهت عملیاتی و با احستاب ظرفیت نیروگاه‌های آبی در حال حاضر 52 هزار مگاوات استفاده می‌شود، ادامه داد: ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های آبی 12 هزار مگاوات است که به دلیل خشکسالی سال جاری و وضعیت سدها و همچنین پیش‌بینی آب شرب در اندازه دو تا سه هزار مگاوات از ظرفیت آنها استفاده نمی‌شود و از این بابت در استفاده از نیروگاه‌های آبی با محدودیت زیادی مواجه هستیم.

معاون اول رییس جمهور همچنین به افزایش دمای کره زمین به ویژه منطقه خاورمیانه اشاره و تأکید کرد: طبق آمار وزارت نیرو در حدود 64 هزار مگاوات مصرف برق فعلی کشور است که با تولید 53 هزار مگاواتی، شاهد فاصله یازده هزار مگاوات کسری هستیم.

جهانگیری تصریح کرد: طبق مصوبه قبلی دولت در خصوص مدیریت مصرف برق در کشور، باید مصرف واحدهای پرمصرف به ویژه بخش صنعت از ساعات پیک مصرف برق کشور به ساعات دیگر منتقل شود و وزارت نیرو موظف است ساعات اوج مصرف را به ساعات دیگر تقسیم نماید و طبق مصوبه دولت در خردادماه به وزارت نیرو اجازه داده شده تا اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهد.

معاون اول رییس جمهور افزود: طبق مصوبه دولت باید ساعات اداری در کشور در زمان افزایش مصرف برق تغییر یابد و دمای اتاق در ادارات کمتر از 25 درجه نباشد و در تعطیلات نیز باید واحدهای سرمایشی ادارات خاموش شوند و در صورت عدم رعایت این اقدامات مسئولیت متوجه رؤسای ادارات است که باید برخوردهای لازم نیز در این زمینه صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه علی‌رغم مصوبه خردادماه دولت به دلیل خشکسالی و افزایش دما با کسری روبرو شدیم، ادامه داد: به دلیل افزایش مصرف برق، خاموشی‌های اخیر در کشور صورت گرفت و مردم از این ناحیه اذیت شدند که رییس جمهور نیز از مردم شریف ایران عذرخواهی کرد چرا که مردم با این خاموشی‌ها با فشارهای زیادی روبرو شدند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تصمیمات دولت در خصوص خاموشی‌های اخیر ادامه داد: وزیر نیرو تا سه هفته آینده از اختیارات کامل برخوردار است و طبق اصل 127 و 138 قانون اساسی دولت می‌تواند اختیارات را به وزیر نیرو واگذار کند و در زمان حوادث این‌چنینی دستورات وزیر نیرو برای کل کشور و استانداران لازم‌الاجرا است.

جهانگیری در خصوص دیگر مصوبه این جلسه تأکید کرد: به مردم اطمینان می دهیم که وزارت نیرو برق بخش های مهم و ضروری از جمله بیمارستان‌ها را قطع نمی‌کند و در تماسی که با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشتم تمام بیمارستان‌های دولتی و غیردولتی دارای برق اضطراری هستند و وزیر نیرو هم دستور داده است تا برق بیمارستان‌ها قطع نشود.

معاون اول رییس جمهور در خصوص تصمیمات دولت و مصوبات این جلسه در زمینه برخورد با دستگاه های ماینر و تولیدکننده رمز ارزها در کشور تصریح کرد: طبق مصوبه قبلی دولت باید فعالیت بخش های محدودی در کشور که مجوز استخراج رمز ارز داشتند متوقف شود و در هیچ یک از ساعات شبانه روز مجاز به استخراج رمز ارز نیستند و در صورت فعالیت این واحدها، مجوز آنها لغو خواهد شد.

وی در خصوص فعالیت تولیدکنندگان غیرمجاز رمز ارز در کشور خاطرنشان کرد: مقرر شد با هماهنگی شورای تأمین استان‌ها، کارگروهی در این زمینه تشکیل شود و وزارت نیرو با تحلیل میزان برق مصرفی واحدها، وزارت اطلاعات با فعالیت گسترده و همچنین وزارت ارتباطات با ابزارهای تشخیصی مختص به خود این واحدهای غیرمجاز را شناسایی کنند و از فعالیت آنها جلوگیری به عمل آورند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در خصوص میزان مصرف برق در کشور اختلاف نظرهایی وجود دارد که در سال جاری به دلیل خشکسالی و مسایل دیگر، میزان مصرف برق افزایش یافته اما به نظر می رسد مصارف غیرطبیعی دیگر برق در کشور از ناحیه دستگاه های ماینر باشد که با هماهنگی قوه قضاییه و شورای امنیت کشور و تصمیم هیئت دولت مقرر شد تا با این واحدهای غیرمجاز برخورد شود.

جهانگیری همچنین ادامه داد: استانداران به عنوان نماینده عالی دولت مکلف هستند برای مدیریت مصرف برق در کشور با هماهنگی وزارت نیرو همکاریهای لازم را انجام دهند و وزیر نیرو نیز در این زمینه دستور اعمال محدودیت های مصرف برق در کشور را داده است که دستورات وزیر نیرو تعیین کننده و همانند دستور دولت است و استانداران که همواره در مدیریت بحران ها نقش کلیدی داشتند در این شرایط حساس کشور با وزارت نیرو همکاری های لازم را داشته باشند تا سیاست های دولت اجرایی شود.

معاون اول رییس جمهور اعمال محدودیت های مصرف برق در بخش صنعت را از دیگر مصوبات مهم این جلسه برشمرد و ادامه داد: واحدهای صنعتی تا سه هفته آینده که در شرایط حساسی به لحاظ مصرف برق هستیم می توانند از این فرصت به عنوان تعطیلات تابستانی استفاده کنند و همچنین به وزارت نیرو اجازه داده شده است که به واحدهای صنعتی اعلام کند بیشتر از ده درصد برق مصرف نکنند و با متمردین از این دستور که ممکن است به کل شبکه برق کشور لطمه جدی وارد کنند، برخورد می شود.

وی با قدردانی اقدامات کارشناسان صنعت برق که تلاش کردند در سال‌های گذشته شبکه برق کشور دچار حادثه جدی نشود، ادامه داد: باید تمامی دستگاه ها و ارکان کشور با وزارت نیرو همکاری کنند و وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو در خصوص کاهش مصرف بخش های صنعتی توافقات لازم را انجام داده اند و از امشب محدودیت های بخش صنعت اعمال می شود تا به شبکه برق کشور آسیبی وارد نشود.

معاون اول رییس جمهور از مسئولان وزارت نیرو خواست تا در تعامل با مردم دلایل خاموشی‌های اخیر را به خوبی توضیح دهند تا مردم بدانند که چه مسایل و مشکلاتی در نحوه توزیع و مصرف برق در کشور وجود دارد.

جهانگیری تأکید کرد:‌ هر گاه با مردم صحبت کردیم و مشکلات را با مردم صادقانه در میان گذاشتیم توانسته ایم با همکاری مردم صبور و بزرگوار ایران از مشکلات و بحران ها به خوبی عبور کنیم.

معاون اول رییس جمهور در پایان تأکید کرد: از مردم می خواهیم که با صرفه جویی در مصرف برق و خاموش کردن دستگاه های برقی اضافی با کاهش مصرف برق، دولت را برای عبور از شرایط سخت فعلی یاری نمایند.

گفتنی است معاون اول رییس جمهور عصر دیروز در جلسه بررسی دلایل خاموشی های اخیر و راهکارهای مدیریت مصرف برق در کشور با قدردانی از مجموعه پرسنل وزارت نیرو تأکید کرد: کارکنان وزارت نیرو جزو فداکارترین پرسنل دولت هستند و مردم ایران همواره قدردان تلاش های آنها می باشند.

جهانگیری در این جلسه تأکید کرد: باید با همکاری دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مرتبط و همچنین اجرای مصوبات دولت هر چه سریعتر خاموشی‌ها در کشور مدیریت شود.

در این جلسه که با حضور وزرای کشور، صنعت، معدن و تجارت، و نیرو برگزار شد راهکارهای مدیریت مصرف برق و نحوه توزیع در کشور بحث و بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

معاون اول رییس جمهور پیش از این جلسه از مرکز ملی راهبری شبکه برق ایران که وظیفه پایش و کنترل شبکه سراسری برق ایران را بر عهده دارد بازدید و تأکید کرد: سیستم پایش و کنترل شبکه سراسری برق کشور جزو افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که با وجود فشار تحریم‌های بین المللی با همت جوانان نخبه ایرانی که در این صنعت مشغول فعالیت هستند به خوبی به کار خود ادامه می‌دهد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا