خرید تور تابستان ایران بوم گردی

واکنش جهانگیری به تماس رئیسی‌ با منتقدان

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری، تماس تلفنی از طرف ابراهیم رئیسی با جریان‌های سیاسی منتقد را اقدامی پسندیده توصیف کرد و گفت: ما نیازمند افزایش همدلی و گفت و گو در کشور هستیم و برای حل مشکلات، چالش‌ها و ابرچالش‌ها نیاز داریم همه جریان‌ها را به رسمیت بشناسیم.

به گزارش ایرنا، ‌ جهانگیری روز شنبه در «چهارمین جشنواره ملی زن و علم، جایزه مریم میرزاخانی» در دانشگاه تربیت مدرس اظهار کرد: بار دیگر توفیق نصیبم شد خدمت دوستان دانشگاهی به مناسبت جشنواره ملی زن و علم رسیدم و از معاونت امور زنان ریاست جمهوری و وزارت علوم که با همت والا تلاش کردند این جشنواره در سال‌های گذشته تشکیل شود قدردانی می‌کنم.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: حتی در این سال‌های کرونایی توفیق داشتم ۲ بار در جلسات جشنواره زن و علم حضور داشته باشم.

جهانگیری با قدردانی از دانشگاه‌های بانی برنامه اختتامیه، گفت: دانشگاهی‌ها در سال‌های گذشته به ویژه در دوران اخیر همراه بسیار مهمی برای گره گشایی از مشکلات پیش روی دولت و مسئولان بودند. در مقطعی در ابتدای تحریم‌های ظالمانه، مسائلی با تعدادی از روسای دانشگاه‌ها درمیان گذاشتم که آنها هم با حضور استادان خود کارگروه‌هایی در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بود تشکیل دادند و تلاش کردند راهکارهایی به دولت پیشنهاد دهند. راهکارهای مکتوب را به وزارت خانه‌های ذیربط ارجاع دادم تا برای عبور از این دوران سخت، در دستور کار دولت قرار بگیرد.

وی افزود: امروز در اینجا و در آخرین روزهای دولت دوازدهم سپاسگزاری قلبی خودم را از همه دانشگاهیانی که به دولت در این سال‌ها کمک کرده‌اند اعلام می‌کنم. دانشگاه همواره به عنوان کانون زنده و حیات بخش ارائه دهنده راهکار برای حل مشکلات کشور، باید مورد توجه قرار گیرد.

جهانگیری خاطرنشان کرد: مقطعی که توسعه علم و فناوری را به عنوان یکی از مهمترین جهت گیری‌های کشور اعلام کردیم گفتیم کشور به توسعه علمی نمی‌رسد مگر اینکه به دانشگاهیان توجه شود و سعی کردیم در بخش آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها و استادان در حد وسع دولت با توجه به محدودیت‌ها در بودجه اقدامی انجام دهیم که البته این اقدام برابر مشکلات و کمبودهای موجود بسیار ناچیز است.

میرزاخانی به اعتبار زن در آوردگاه‌های جهانی و علمی افزود

جهانگیری برگزاری بزرگداشت برای بزرگان حوزه‌های مختلف و الگو سازی این بزرگان را سنتی بسیار نکو و ارزشمند توصیف کرد و گفت: این سنت در مورد پروفسور مریم میرزاخانی به طور مضاعف ارزشمند است. میرزاخانی دانشمندی که به جهت علمی در سطح بین‌المللی از دانش معتبری برخوردار بود و مورد توجه جهانیان قرار گرفت. به اعتبار رفتار و اخلاق انسانی که از خود در دوران کوتاه عمر پربرکت خود نشان داد و سه صفت زن بودن، جوان بودن و معلم بودنش جزو صفت هایی است که باید به آن توجه کنیم.

معاون اول رییس‌جمهوری افزود: زنان نیمی از جامعه کشور و جهان را تشکیل می‌دهند و قادرند کارهای بزرگ انجام دهند و در هر میدانی که قرار گرفته‌اند آن میدان موفقیت آنها بوده است. مریم میرزاخانی همین طور به دلیل فهمی که از جهان پیرامونی خود داشت بر اعتبار زن در آوردگاه های جهانی و مسائل مختلف علمی افزود. این صفات و ویژگی‌های او، مجموعه دولت را بر آن داشت تا برای شادروان مریم‌میرزاخانی بزرگداشت برگزار کند که خوشبختانه به مناسبت روز علم و زن جایزه مریم میرزاخانی به نخبگان و سرآمدان رشته‌های مختلف از زنان اهدا شد.

جهانگیری با تبریک به کسانی که امروز جایزه گرفتند، گفت: مطمئن و امیدوار هستم شرایطی وجود دارد تا هر یک از زنان کشور یک الگوی بزرگ در زمینه‌های علمی، ورزشی، فناوری، اقتصادی و کارآفرینی تبدیل شوند و ما در همه رشته‌ها زنان برجسته‌ای داریم.

۳۰ درصد از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها زن هستند

وی، کارآفرینی کاری را عملی با ریسک پذیری بالا توصیف کرد و افزود: مهمترین ویژگی کارآفرین این است که باید ریسک‌پذیری بالا و جرأت تصمیم گیری در شرایط سخت داشته باشد و هزینه تصمیمات خود را بپذیرد. امروز زنان برجسته ای در مراکز اقتصادی و کارآفرینی فعالیت می‌کنند. ۳۰ درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و ۲۵ درصد مدیران کشور زنان هستند.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: شهادت می‌دهم در رشته‌های مدیریتی بسیاری که کار بر عهده زنان سپرده شد، زنانی که مسوولیت قبول کردند مسوولیتشان را خوب انجام دادند. امروز سفیر و معاون وزیر زن داریم. در حالی که زمانی به کارایی سفیران زن تردید داشتیم اما امروز در کشورهای محل مأموریت خود خوب عمل کردند.

جهانگیری با بیان اینکه در هر سه دوره با علاقه در جشنواره حضور یافتم و به نقش زنان و مسائل مرتبط اشاره کردم، گفت: این جلسه پایانی است که در این مسئولیت حضور دارم و باید بگویم در بسیاری از مسائل کشور وقتی بزرگداشتی برگزار می‌شود به آثار آن کمتر توجه می شود.

وی با بیان اینکه اثر فکری و علمی اندیشمندان به ویژه زنان اندیشمند فقط مختص به حوزه تخصصی خودشان نیست، گفت: خانم میرزاخانی در حوزه ریاضیات کار می‌کرد، به حدی در این حوزه نقش داشت که به اعتبار و عظمت کار ایشان روز تولد این خانم روز زن و ریاضیات در سطح جهانی نامگذاری شده است.

معاون اول رییس جمهوری افزود: این بانو به دلیل علاقه‌ای که به کشور خود داشت و به دلیل وطن دوستی و تعلق خاطر به سرزمین مادری، علاقه‌مند بود فرزندش حتماً شناسنامه ایرانی داشته باشد و این را بر زبان آورد و پیگیر بود. این افتخار نصیب ما شد به دلیل درخواست این بانو و درخواست زنان دیگر، دولت و مجلس قانونی را تصویب کردند که بر اساس آن فرزندان مادر ایرانی بتوانند تابعیت ایرانی بگیرند.

وی ادامه داد: با این مصوبه بسیاری از افراد محروم ایرانی که همسر خارجی داشتند و در ایران هم زندگی می کردند، توانستند برای فرزندان خود شناسنامه و تابعیت ایرانی بگیرند البته موانعی در مقابل سرعت پیشرفت این کار وجود دارد که امیدوارم در شرایط مساعدتر این موانع برطرف شود و با توجه به چند ده‌هزار متقاضی درخواست استفاده از این قانون بتوانند از آن بهره مند شوند.

جهانگیری گفت: در شرایط دشوار که به دلیل مشکلات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی، امید به آینده و اعتماد افراد به خود، جامعه و حاکمیت متاسفانه آسیب دیده است، وجود چهره‌های سرشناس و الگو باعث می‌شود مردم- به ویژه قشرهایی که در آن زمینه فعالیت دارند- اعتماد خود را بازسازی کنند.

معاون اول رییس جمهوری یادآورشد: نتیجه برگزاری این بزرگداشت‌ها این است جامعه همواره می‌تواند در مسیر دشوار تا قله‌های پیشرفت برسد. در عین حال مشکلات نباید ما را اسیر و محدود کند و فکر نکنیم امکان پیشرفت کم است.

وی افزود: اتفاقی که برای خانم میرزاخانی روی داد و نخبه ما به دلیل بیماری سرطان از بین ما رفت، موجب تقویت انگیزه‌ها در جامعه شد تا دخترانمان را در مناطق محروم شناسایی و زمینه رشد آنان را فراهم کنیم.

جهانگیری گفت: در کنار نکوداشت نام دانشمندان و سرآمدان جامعه، نباید از نقش پدران، مادران و خانواده غفلت کرد. برخی پدران نه تنها حاضر نشدند کمترین منافع شخصی برای خود کسب کنند، بلکه آن را تبدیل به فرصت کردند تا با استفاده از آن برای خدمت بیشتر به کشور بهره ببرند.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه کشور با چالش‌ها و با ابرچالش‌هایی روبرو است، گفت: وقتی با تنگنایی روبرو می شویم اگر نتوانیم آن را به موقع حل کنیم، به چالش و اگر با آن چالش به موقع مقابله نکنیم به ابرچالش تبدیل می‌شود و پیچیدگی‌های آن بیشتر می‌شود که امروز آب یکی از این چالش‌هاست.

وی با بیان اینکه مسئله آب امروز به مسائل مهم و حیاتی ایران تبدیل شده است، گفت: زمانی می‌خواستیم میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی را محدود کنیم بعضی‌ها می‌گفتند بگذاریم بیشتر آب برداشت کنند و کشاورزی بیشتر شود. امروز در فرونشست از زمین‌های کشاورزی که در آب شرب با مشکل مواجه می‌شویم، معلوم است هشدارهای به موقع متخصصان و دانشمندان حوزه، واقعی بود و همین شرایط درباره مسائل زیست محیطی هم مطرح می‌شد.

جهانگیری اظهار کرد: در کنار این چالش‌ها و ابرچالش‌هایی که در دولت‌های مختلف بوده، با سه پدیده تحریم، کرونا و خشکسالی روبرو هستیم. در رابطه با تحریم که مقاومت ملت ایران آمریکایی‌ها را وادار به عقب نشینی کرد و فشار حداکثری شکست خورد و دولت قبلی و فعلی آمریکا آن را قبول کردند، باید مدبرانه و دلسوزانه درباره تحریم ها در کشور برخورد شود تا هر چه سریع‌تر از روی ملت و دولت برداشته شود و حتماً یکی از سیاست‌های دولت آینده هم برداشتن تحریم‌هاست.

وی اضافه کرد: کرونا هم یکی از مسائل مهمی است که زندگی ما را تحت تأثیر قرار داد. سلامت جامعه به نوعی تبعات اقتصادی هم دارد. فقط در بخش خدمات یک میلیون نفر شغل خود را در اثر کرونا از دست داده اند. کرونا بخش‌های دیگر اقتصادی را هم تحت تأثیر قرار داده است. این بیماری باید به سرعت کنترل شده و تبعات آن به حداقل برسد.

تولید برق آبی از ۱۲ هزار مگاوات به سه هزار مگاوات کاهش یافته است

وی مسئله سوم را خشکسالی عنوان و تصریح کرد: ایران و دنیا با خشکسالی وسیعی مواجه هستند که آثار آن را در کشاورزی، آب شرب و حتی در بخش نیرو هم می‌بینیم. وقتی اعلام می‌شود ۱۲ هزار مگاوات نیروگاه‌های برق آبی به دو هزار و سه هزار مگاوات رسیده است و پیش‌بینی می‌کنند پاییز کم‌آبی را پیش رو داریم، باید آب سد برای شرب نگهداری شود تا استان‌هایی که آب شرب شان از سد تامین می‌شود، با مشکل مواجه نشوند.

معاون اول رییس جمهوری گفت: من به عنوان کسی که در حل مسائل و مشکلات کشور و مدیریت برخی از بخش‌ها تجربه‌ای دارم اعلام می‌کنم راه‌های مقابله با چالش ابرچالش انسجام داخلی و همبستگی در داخل کشور است.

وی افزود: اینکه رئیس‌جمهور منتخب با جریانات منتقد تماس برقرار کرد و از آنان در برابر مسائل مختلف کشور نظر گرفت، اقدام پسندیده‌ای است که باید کامل شود. ما نیاز به گفت و گو و افزایش همدلی در کشور داریم. نیاز داریم نخبگان و سرمایه‌های علمی از هر جریان و طیف را به رسمیت بشناسیم و از آنان برای رفع مشکلات کشور کمک بخواهیم.

جهانگیری با بیان اینکه هر دولتی روی کار بیاید برای عبور از این مشکلات نیازمند کمک همه است، تصریح کرد: می‌توان گفت این کم‌سابقه است که هر سه قوه از یک جریان سیاسی و نهادهای دیگر هم از همان جریان باشند و این اقدام مبارکی است که می‌تواند در حل مشکلات کمک کند اما بیشتر از این نیاز است مردم در همراهی با دولت کمک کنند و دولت هم به سمت حل مشکلات برود و همه کمک کنیم از این مشکلات به خوبی عبور کنیم.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا