خرید تور تابستان ایران بوم گردی

سخنان رهبری به معنای پایان مذاکرات است؟‌

عبدالله شهبازی در کانال تلگرامی خود نوشت: آیا سخنان چهارشنبه رهبری (۶ مرداد ۱۴۰۰/ ۲۸ ژوئیه ۲۰۲۱) درباره مذاکرات هسته‌ای، که در روزهای بعد بازار دلار و سکه را متأثر کرد، به معنای عدم توافق و پایان یافتن مذاکرات است؟‌

از منظر من، بحران نسبی کنونی در مذاکرات ایران و آمریکا طبیعی است با توجه به دوره انتقالی دولت در ایران و نیز تشدید وخامت وضع داخلی ایران که طرف آمریکایی را تشویق می‌کند به عدم نرمش. فشارهای کانون‌های ضد توافق نیز در این موضع آمریکا تأثیر دارد.

هم آمریکا و هم ایران به توافق امنیتی میان خود نیاز دارند. آمریکا، به دلیل فرسایشی شدن جنگ بیست ساله‌اش در منطقه (۲۰۰۱- ۲۰۲۱) و هزینه سنگین ۶٫۴ تریلیون دلاری آن، [۱] مجبور است از منطقه خارج شود، و هم‌اکنون بطور جدی در حال خارج شدن از منطقه است، و می‌داند که فروپاشی جمهوری اسلامی در کوتاه مدت ممکن نیست و در صورت تحقق موج بزرگی از آشوب در منطقه ایجاد خواهد کرد. ایران نیز به دلیل وضع اقتصادی خود نیاز مبرم دارد به این توافق و رفع تحریم‌ها.

بنابراین، از نظر من، تنش کنونی در مذاکرات موقت است و بیشتر وجه چانه‌زنی دارد برای تحمیل خواست‌ها بر طرف مقابل.۱- بنگرید به تحقیق زیر:

United States Budgetary Costs and Obligations of Post-9/11 Wars through FY2020: $6.4 Trillion
Neta C. Crawford
The Watson Institute, Brown University
November 13, 2019
https://bit.ly/3ymGUt6

هزینه آمریکا در دوران ۴۵ ساله جنگ سرد با شوروی ۸ تا ۹ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا