خرید تور تابستان ایران بوم گردی

جهانگیری: برخی از سر دلسوزی به روحانی پیشنهاد می‌دادند استعفا کند

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور گفت: برخی از سر دلسوزی به آقای رئیس‌جمهور پیشنهاد می‌دادند که در این فشار داخلی و خارجی دولت استعفا کرده و کناره گیری بکند.

به‌گزارش ایرنا اسحاق جهانگیری امروز دوشنبه در نشست مدیران ارشد دولت تدبیر و امید که با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی برگزار شد، گفت: ما چون نسبت به مردم مسئولیت داشتیم با وجود فشارهای داخلی و خارجی پای کار ایستادیم تا کشور را از پیچ خطرناکی که با آن مواجه بود، عبور دهیم. به فضل الهی این اتفاق افتاد و امروز کشور در ریل و جای مناسب خود قرار دارد.

معاون اول رییس جمهوری با تقسیم نتایج عملکرد دولت تدبیر و امید به دو دوره ۹۲ تا ۹۶ و ۹۶ تا به امروز گفت: هنگامی که آقای روحانی در سال ۱۳۹۲ عهده دار مسئولیت شدند کشور با تهدیدات و فرصت های مختلفی رو به رو بود. تحریم های شورای امنیت سازمان ملل ذیل فصل هفتم، تحریم های اروپا و تحریم های آمریکا، کشور را در تنگنای جهانی قرار داده بود. اقتصاد ایران با رکود تورمی مواجه بود و در سیاست داخلی در شرایط اوج اختلافات قرار داشتیم به طوری که نهادهای حکومتی رو به روی یکدیگر قرار داشتند که شاهد بارز آن پخش یک نوار در مجلس شورای اسلامی از سوی رییس یک قوه علیه روسای قوای دیگر بود.

وی با بیان اینکه نتیجه انتخابات در سال ۱۳۹۲ افزایش امید مردم به تغییر و اصلاح امور بود، اظهار داشت: امید در میان مردم و نخبگان جامعه زنده شد، هنگامی که دولت شروع به کار کرد با وجود آنکه تحریم ها تا دی ماه ۱۳۹۴ ادامه داشت اما دستاوردهای دولت با هیچ دوره دیگری قابل مقایسه نیست به طوری که در این برهه تورم کاهنده، رشد اقتصادی و سرمایه گذاری فزاینده بود، بخش خصوصی فعالتر شد و انسجام در قوای سه گانه شکل گرفت. همه جریانات سیاسی امیدوار به آینده بودند.

جهانگیری با اشاره به توافق برجام میان ایران و شش کشور بزرگ جهان گفت: برجام بزرگترین دستاورد دیپلماسی دوران معاصر کشور است که با هیچ دستاوردی قابل مقایسه نیست. نتیجه مذاکره ما با کشورهای بزرگ این شد که آمریکایی ها می گفتند در این مذاکرات ایران سر ما کلاه گذاشته است.

وی گفت: یکی از نتایج کارآمدی دولت این بود که در انتخابات سال ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی همه کسانی که اعلام کردند حامی دولت هستند منتخب مردم شدند، این نمایندگان در تهران آرایی کسب کردند که کف رأی آنها از سقف آرای نمایندگان دوره بعدی مجلس بالاتر بود.

معاون اول رییس جمهور افزود: رأی بیش از ۲۴ میلیون نفر در انتخابات نفسگیر ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۶ مهر تأیید به عملکرد، سیاست ها و صلاحیت شخصی دکتر روحانی بود. شاید برخی نتیجه انتخابات دولت اول روحانی را نه به دیگران تفسیر می کردند اما نتیجه انتخابات دولت دوم رأی مردم به کارنامه رییس جمهور مستقر بود.

وی با اشاره به اینکه پس از شروع فعالیت دولت آقای روحانی در دور دوم، صهیونیست ها و دولت های مرتجع منطقه نظیر دولت سعودی مشکلاتی برای کشور ایجاد کردند و با تشویق رییس جمهور نادان آمریکا به خروج از برجام به دنبال فشار حداکثری و به زانو در آوردن و فروپاشی ایران بودند. در این مقطع دولت متحد و منسجم شد تا به گونه ای مقابل خواسته ظالمانه آمریکایی ها بایستند که به شکست آنها منجر شود.

جهانگیری با بیان اینکه در پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی بر نقاط آسیب پذیر اقتصاد متمرکز شدیم تا در برابر تکانه های خارجی ناشی از تحریم ها مقاوم باشیم، گفت: متأسفانه از اواخر سال ۱۳۹۸ که به تدریج از آثار تحریم ها کاسته می شد به یکباره با دو حادثه کرونا، زلزله کرمانشاه و سیل ویرانگر که بیش از ۱۰۰ هزار خانه را در ۲۰ استان زیر و رو کرد، مواجه شدیم، برای درک آثار این پیامدها باید به این مسأله توجه کنیم که نرخ ارز در آخر سال ۱۳۹۸ با وجود همه فشارهای آمریکا ۱۳ هزار تومان بود اما پس از آن فشار بیشتری بر اقتصاد کشور وارد شد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به نشست دولت با رهبر معظم انقلاب پس از اعلام جنگ اقتصادی آمریکا و تأکید رهبری بر فرماندهی اقتصادی کشور از سوی رییس جمهور گفت: با فرمان ایشان، شورای عالی سه قوه تشکیل شد و ستاد اقتصادی دولت هر هفته دو جلسه برای اتخاذ تدابیر لازم تشکیل می داد و در کنار آن ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز فعالیت می کرد اما در طول این مدت هیچ کس از ما نپرسید که دولت چگونه نفت فروخت؟ در شرایطی که ترامپ و تیم او مصرانه ایستاده بودند تا نگذارند که یک بشکه نفت ایران فروخته شود آنها به ۱۲ نفتکش ما در آبهای آزاد آسیب زدند، اسراییلی ها مأمورانشان را به کشتی ها برای ایجاد انفجار می فرستادند، ما در این وضعیت با آمریکا روبرو شده بودیم.

جهانگیری ادامه داد: برخی مدعی فروش نفت بودند ما به هر میزانی که می خواستند مجوز فروش نفت به آنها دادیم اما حتی یک نفر نیست که بگوید من یک بشکه نفت فروخته ام و پول آن را به خزانه واریز و به دولت کمک کرده ام. باید پرسید که این پول نفت چگونه جابجا شد؟

وی با انتقاد از کسانی که مدیران بزرگ و دلسوز کشور را که طرح های بزرگ و ملی اجرا کردند تخریب و بدنام می کنند، گفت: اگر صنعت فولاد، پتروشیمی و مس کشور توسعه نیافته بود و به جای پول نفت بار اصلی اقتصاد و ارز کشور را تأمین نمی کرد ممکن بود خواب آمریکایی ها در زمین گیر کردن نظام جمهوری اسلامی تعبیر می شد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه در این سال ها هیچ کارخانه ای به خاطر نبود مواد اولیه تعطیل نشد این سوال را مطرح کرد که چرا کسی نمی پرسد که چگونه پتروشیمی کشور به فروش رفت مگر کشتی ها، بانک ها و بنادر تحت تحریم قرار نداشت؟ چرا کسی نمی پرسد که این دولت چگونه ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون دلار کالا با وجود تحریم ها وارد کشور کرد؟ در حالی که تک تک کشتی های ما را به نام تحریم کرده بودند.

جهانگیری گفت: همه اینها به این خاطر انجام شد که اعضای دولت و رییس جمهوری تحت رهبری مقام معظم رهبری متعهد و هم پیمان شده بودند که سیاست آمریکا را به شکست بکشانند این اتفاق افتاد نه اینکه ما بگوییم آنها شکست خوردند بلکه خودشان به شکست فشار حداکثری اعتراف کردند.

وی با ابراز تأسف از اینکه برخی دوستان با نادانی به دولت فشار آوردند و زخم زبان زدند و حتی به دولت توصیه به استعفا و کناره گیری می کردند، گفت: البته ما در دوران جنگ اقتصادی سیاست هایی اتخاذ کردیم که در شرایط عادی با آن موافق نبودیم، دخالت هایی در امر اقتصاد داشتیم که خودمان مخالف آن مداخله ها بودیم زیرا در این مقطع توسعه مورد نظر ما نبود بلکه دولت به زندگی مردم به ویژه زندگی ضعیف ترین اقشار جامعه توجه داشت و متناسب با آنها سیاست اتخاذ می کرد.

معاون اول رییس جمهور با قدردانی از مردم ایران که بزرگوارانه و صبورانه با وجود همه رنج ها به دولت کمک کردند تا سیاست ها را پیش ببرد، اظهار داشت: اگر درآمد فروش نفت و میعانات نفتی که بیش از صد میلیارد دلار در سال می شد از بین نمی رفت و ایران می توانست از خطوط ارزی خود که یک رقم آن ۳۰ میلیارد دلار با یک کشور شرقی بود استفاده کند قطعاً شرایط فرق می کرد اگر این منابع در اختیار دولت قرار می گرفت با توجه سیاست های عالمانه امروز شرایط کشور و مردم متفاوت می بود.

جهانگیری به از دست رفتن بیش از یک و نیم میلیون شغل در اثر کرونا اشاره کرد و گفت: سلامت مردم در سال ۱۳۹۹ در معرض خطر قرار گرفت، کرونا همه دنیا را تحت تأثیر قرار داد اما پیامدهای منفی آن برای کشور ما با توجه به تحریم ها بیشتر بود.

وی خطاب به ملت ایران گفت: رسانه های خارجی به کمک نیروهای برانداز و نیروهای کج سلیقه داخلی سعی کردند مهمترین سرمایه دولت یعنی امید، اعتماد و مشارکت مردم را از بین ببرند آنها به سرمایه اجتماعی دولت آسیب زدند و اگر این آسیب نبود می توانستیم از سرمایه اجتماعی برای پیشرفت امور بهتر استفاده کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به قابلیت ها و ظرفیت ها و نیز چالش ها و ابرچالش های پیش روی ایران گفت: مهمترین مانع برای این که ایران شرایط دشوار کنونی را پشت سر بگذارد دیرفهمی تحولات جامعه و جهان است قطعاً بی توجهی به سرمایه اچتماعی و رضایت مردم و نیز بی توجهی به شکاف بین حاکمیت و جامعه و مردم و دولت ممکن است به حوادث نگران کننده ای منجر شود.

جهانگیری افزود: این دولت به پایان رسید و دولت جدید بر سر کار می آید با تمام وجود به عنوان یک ایرانی آرزو می کنم که دولت آینده بر مشکلات فایق آید. دولت جدید با توجه به هماهنگی سه قوه و حمایت نهادهای حاکمیتی از فرصت خوبی برخوردار است که اگر قدر دانسته شود و در جهت افزایش سرمایه اجتماعی از آن بهره برداری شود می توان نسبت به حل مشکلات امیدوار بود اما اگر این فرصت از دست رفت می تواند تبدیل به بحران شود و هنر مدیریت این است که نگذارد فرصت های طلایی از دست برود.

وی با توصیه به وزرا و مسئولان دولت تدبیر و امید برای ارائه و انتقال تجارب و نگرانی ها و راهکارهای خود به دولت آینده گفت: امیدوارم آنها نیز از این تجارب استفاده کنند. در این روزها هم آقای روحانی و هم من شرایط و مسائل را با رییس جمهور منتخب در میان گذاشتیم و هر جا که در ادامه کار نیاز باشد مشورت خواهیم داد. همه ما باید همیشه برای فداکاری و پاسداری از عظمت ایران، حفظ استقلال، آزادی، جمهوریت و صیانت از حقوق اساسی ملت آماده باشیم و با علاقه مندی در این موضوعات حضور به هم برسانیم امیدوارم که آینده ایران آینده مناسبی باشد و کشور با تدبیر عقلانیت و سیاست های مدبرانه از مخاطرات عبور کند.

معاون اول رییس جمهور در ابتدای سخنان خود با قدردانی از مدیران ارشد دولت تدبیر و امید به آنها خسته نباشید گفت و از رییس جمهور به عنوان فردی دانشمند و ارزشمند که از ابتدای پیروزی انقلاب در کنار امام عزیز و راحل و مقام معظم رهبری بودند، یاد کرد.

جهانگیری: با تجلیل از نقش کلیدی دکتر روحانی در استمرار نظام جمهوری اسلامی و خدمت به مردم در کسوت نمایندگی مجلس شورای اسلامی و دبیر شورای عالی امنیت ملی و ریاست جمهوری گفت: دکتر روحانی همواره صاحب نظر و مرجع در هنگام سختی ها بوده است و در دوران جنگ تحمیلی و کمک به فرماندهی جنگ نقش بسزایی ایفا کرده است.

وی همچنین افزود: دکتر روحانی قبل از آنکه رییس جمهور کشور شود گنجینه اسرار کشور بود و در دوران ریاست جمهوری هم شخصیتی بودند که کشور را از دوران سختی عبور دادند و قطعاً ارزش کارهای ایشان در آینده بیشتر شناخته خواهد شد و من به نوبه خود به وی خسته نباشید می گویم.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا