خرید تور تابستان ایران بوم گردی

روایت محمدحسین جعفریان از حضور خبرنگاران خاص در پنجشیر!

محمدحسین جعفریان، کارشناس مسائل افغانستان و رایزن فرهنگی سابق سفارت ایران می‌گوید: یکی از مشهورترین نویسنده‌های ایرانی از پیشنهادی که برای سفر به افغانستان به او شده، این‌طور روایت می‌کند که با او تماس گرفته‌اند و گفته‌اند: «اگر می‌خواهید به افغانستان بروید، ما شاید گروهی را ببریم. اگر بخواهید با ما بیایید، باید یک ساعت با ما صحبت کنید تا ببینیم مواضع شما چیست و با ما و خط ما می‌خواند یا نه؟»

به‌گزارش انصاف نیوز، اظهارات آقای جعفریان را به نقل از کانال تلگرامی صدای افغانستان می‌خوانید:

برخی خبرنگارهای ایرانی در این روزها به پنجشیر رفته‌اند و از پنجشیر روایت می‌کنند و عکس می‌گذارند. بعضی از این‌ها شهوت این را دارند که از اتفاقات جاری و داغ، نقل و روایت متفاوت و مخصوص به خود داشته باشند، در حالی که شاید تخصصی نیز در آن موضوع نداشته باشند. اما چطور رفتن این افراد مهم است.

در حال حاضر مناطق پنجشیر یا دست طالبان است، یا نیروهای جبهه مقاومت و پنجشیری‌ها. این افراد خبرهای مربوط به طالبان و تحرکات آنها را گزارش می‌کنند و عکس تابلوی ولایت پنجشیر را به اشتراک می‌گذارند، پس همراه با طالب‌ها در آنجا حضور دارند، یعنی همراه با امثال پسر عبدالمنان نیازی. عبدالمنان نیازی در یک پیام ویدئویی مربوط به سه_چهار ماه قبل، از انجام عملیات تروریستی در ایران حرف می‌زند. سپس از حمله دیروزش به دو شهر در شرق استان خراسان رضوی می‌گوید و ایران را صراحتا به عملیات‌های تروریستی دیگر در مشهد، تهران و دیگر شهرها و کشتار مردم تهدید می‌کند. حافظ خالد نیازی، پسر و جانشین این فرد با طالبان بیعت کرده، پیام داده که آماده است برای جنگ به پنجشیر برود. بخش اعظم طالبان چنین افرادی هستند. خیرالله خیرخواه و سهیل شاهین و ذبیح مجاهد دیپلمات‌های طالب هستند. افرادی چون نیازی و پسرش واقعیت طالبان به شمار می‌روند. فردی که ایران را تهدید به بمب‌گذاری و کشتار مردم می‌کند، یعنی امثال پسر همین فرد شاید این خبرنگاران را به پنجشیر برده است، یعنی با افرادی غذا می‌خورند و کنار افرادی می‌خوابند که امروز عبدالودود و بچه‌هایش را تیرباران کرده‌اند. اگر فردی بین طالبان می‌رود و فیلم و عکس و گزارش می‌گیرد، حتما واسطه‌ای از طالبان او را به آنجا برده و او هم به‌خاطر دیده شدن فیلمش در سراسر جهان، سر از پا نمی‌شناسد. اما آدمی که او را بین طالبان برده، از او انتظار دارد تا آن‌طور که می‌خواهد و دوست دارد، از طالبان گزارش گرفته و اتفاقات روایت شود.

یکی از مشهورترین نویسنده‌های ایرانی از پیشنهادی که برای سفر به افغانستان به او شده، این‌طور روایت می‌کند که با او تماس گرفته‌اند و گفته‌اند: «اگر می‌خواهید به افغانستان بروید، ما شاید گروهی را ببریم. اگر بخواهید با ما بیایید، باید یک ساعت با ما صحبت کنید تا ببینیم مواضع شما چیست و با ما و خط ما می‌خواند یا نه؟»

ارزش یک گزارش متفاوت و حضور در پنجشیر، ارزش چند دنبال‌کننده و لایک بیشتر و چند عکس کم‌یاب از پنجشیر چقدر است که شما می‌پذیرید روایت را آن‌طوری که طالبان می‌خواهد تعریف کنید؟ می‌دانید طالب‌ها چه جنایت‌هایی می‌کنند؟ با قاتل فهیم و خاشه جوان و…در پنجشیر گشت‌وگذار می‌کنید؟ این آدم‌ها بهترین بچه‌های افغانستان را کشته‌اند. چطور اسم خودتان را خبرنگار می‌گذارید؟ چرا باقی افرادی که در افغانستان هستند، نتوانسته‌اند به پنجشیر بروند و فقط شما را برده‌اند؟ چطور با ستون نظامی طالب وارد پنجشیر می‌شوید؟ مگر شما پیشقراول سپاه عمرسعد هستید؟

تیم سایبری این برادران و دوستان به صفحه‌های اینستاگرامی مثل صفحه من که درباره افغانستان روشنگری می‌کنند، حمله کرده‌اند. به جان ما افتاده‌اید که با دو گوشی سعی می‌کنیم حقیقت را برای مردم روشن کنیم. طرف اشتباهی ایستاده‌اید. اشتباه‌تان را در حمایت از طالب قبول کنید. آن بچه‌های خبرنگار انسان‌های شریفی هستند اما شما تطمیع‌شان کرده‌اید. اینها را برده‌اید تا رفتار و سیاست شما را توجیه کنند.

این‌قدر نگویید چرا احمد مسعود از ایران درخواست کمک نکرده، اگر این صدا را خاموش نکنید، می‌گویم احمد مسعود چندبار و با چه لحنی از شما درخواست کرده و چه جوابی شنیده است؟ اما احمد مسعود نجابت دارد و نمی‌خواهد شرمنده شوید یا عذاب بکشید. بلندتر از این نمی‌تواند بگوید که «آیا بین کشورهای همسایه افغانستان دوستی هست؟»

خبر رسیده که دکتر عبدالله دستگیر و به مکان نامعلومی برده شده است…برخی افراد هم در داخل ایران به ما طعنه می‌زنند که اگر دل‌تان برای پنجشیر می‌سوزد، ثبت‌نام کنید و به جنگ پنجشیر بروید. شما وسیله رفتن را مهیا کنید، همه می‌رویم و اولین نفرش هم من هستم. آدم‌های زیادی به من پیام می‌دهند که داوطلب و آماده رفتن به پنجشیر هستند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا