خرید تور تابستان

بحران آب در چهارمحال امنیتی شده

اردشیر نورانی گفت: ما فقط به دنبال احقاق حقوق مردم استان چهارمحال و بختیاری هستیم و اعلام می‌کنیم وقتی می‌گویند نگران آب کرمان، یزد و اصفهان هستند ، بدانند که مردم چهارمحال هم ایرانی‌اند و زیر پرچم جمهوری اسلامی زندگی می‌کنند. باید نگران اینها هم باشید.

نماینده مردم شهر کرد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص بحران آب در استان چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: مساله آب یکی از حادترین موضوعات استان  چهارمحال است که هم زمان ما را با استان‌های اصفهان، یزد و کرمان  درگیر کرده است.

اردشیر نورانی ادامه داد: این مشکل اکنون از ابعاد فنی و اقتصادی به سطوح بالاتر آمده و ابعاد اجتماعی پیدا کرده و اکنون تبدیل به یک مسئله امنیتی شده است .

وی با اشاره به عدم مدیریت صحیح در پروژه انتقال آب از این استان اظهار داشت: عدم مدیریت صحیح مهم‌ترین عاملی است که سبب شده این مشکلات به وجود بیاید. عدم مدیریت صحیح سبب شد که این موضوع اجتماعی شود و وقتی ابعاد اجتماعی خوب مدیریت و کنترل نشود و فرمول‌های منطقی و مبتنی بر عدالت و انصاف و منافع عمومی تنظیم نشود  به موضوعی امنیتی و معضلی ملی تبدیل می‌شود.

عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حل چنین مسئله‌ای ممکن است پر هزینه باشد ، باید به مسئولان کشور هشدار داد وقتی در رابطه با چنین موضوعاتی امکان مدیریت در سطوح پایین‌تر، کم هزینه‌تر و سهل الوصول‌تر وجود دارد چرا تعلل می‌کنند تا مسئله ابعاد اجتماعی و امنیتی پیدا کند؟

نماینده مردم شهر کرد در مجلس شورای اسلامی افزود: این مشکل یکی از اصلی ترین مسائل استان ما است و  به صورت جدی و با تمام ظرفیت قانونی در این موضوع ورود خواهیم کرد. کما اینکه حتی قبل از ورود به مجلس و شروع رسمی کار در مجلس دهم و تصویب اعتبار نامه نمایندگان، در حاشیه یکی از ملاقات‌های رسمی با هیئت دولت به وزیر نیرو اعلام کردیم که باید در حوزه آب با تدبیر و درایت بیشتر عمل کنند و از اعمال نفود افراد در دستگاه‌های ذیربط متعلق به استان‌های  ذینفع هستند، جلوگیری شود.

نورانی ادامه داد: متاسفانه اعمال نظر شخصی در این مساله وجود دارد و افرادی در بدنه وزارت نیرو وجود دارند که اصالتا از استانهای ذینفع هستند و به صورت جدی در مدیریت این پروژه بر اساس منافع استان‌های دیگر حرکت می کنند و به نظر من این مسئله، نادیده گرفتن حقوق مردم چهار محال است که ما وظیفه داریم از حقوق شان دفاع کنیم

وی افزود: البته ما به این موضوع به شکلی دامن نخواهیم زد که تبدیل به یک مشکل اجتماعی و امنیتی شود بلکه ما فقط به دنبال احقاق حقوق مردم استان هستیم و اعلام می‌کنیم وقتی می‌گویند نگران آب کرمان، یزد و اصفهان هستند ، بدانند که مردم چهارمحال هم ایرانی‌اند و زیر پرچم جمهوری اسلامی زندگی می کنند. باید نگران این ها هم باشید.

نماینده مردم شهر کرد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از روستاهای این استان با تانکر آبرسانی می‌شوند. این منطقی نیست که مردم این منطقه تحت فشار باشند چون باغ پسته کرمان و رفسنجان آب می‌خواهد یا فلان کارخانه صنعتی در اصفهان نیاز به آب دارد.

عضو فراکسیون امید تصریح کرد: منابع آب باید مدیریت شود و مسئله تونل بهشت نیز یکی از همین طرح‌ها است. در طرح اولیه، جریان انتقال آب از سفره‌ها کاملا مشخص شده بود. همان زمان مراجع ذی ربط در محیط زیست و کارشناسان اعلام کردند که با اجرایی شدن این طرح، سفره‌های آبی استان خالی خواهند شد اما لابی طرف مقابل آنقدر قوی بود که این اعلام نظرهای کارشناسی نیز نتوانست جلوی اجرای این پروژه را بگیرد.

نورانی تصریح کرد: ما اعتقاد داریم همانگونه که مسائل و معضلات سایر استان‌ها مهم است و باید به آن توجه شود مسائل استان ما هم باید مورد بررسی قرار گیرد. مردم چهارمحال و بختیاری در زمستان، بارش برف و باران و بسته شدن جاده‌ها و در تابستان گرما را تحمل می‌کنند اما آب منطقه آنها باید به جای دیگر منتقل شود و این دور از انصاف است.

انتهای پیام

بانک صادرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا