خرید تور تابستان ایران بوم گردی

توضیح یک مقام وزارت دفاع درباره آتش‌سوزی جنگل‌های گلستان

ایرنا نوشت: رییس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفاء حریق هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره آتش‌سوزی جنگل‌های کردکوی استان گلستان توضیحاتی را ارئه کرد.

خلبان نوری آل آقا درباره این خبر گفت: بنا بر اعلام مراجع ذیصلاح آتش‌سوزی از ظهر پنجشنبه یکم مهرماه در منطقه «زرشک چال» ارتفاعات درازنو شهرستان کردکوی به وقوع پیوست و طی سه روز گسترش یافت.

رییس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفاء حریق هوایی وزارت دفاع افزود: در این سه روز حدود ۲۰۰ هکتار از مناطق جنگلی درازنو دچار آتش‌سوزی شد و به علت وزش باد با سرعت بیش از ۶۰ کیلومتر، مهار آتش به دست نیروهای مردمی بسیار دشوار شد.

نوری آل آقا عنوان کرد: پس از درخواست از مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق هوایی وزارت دفاع؛ بالگرد مستقر در گرگان بلافاصله با تیم بالگردی به منطقه اعزام شد و براساس درخواست و نیاز دو فروند بالگرد دیگر نیز اضافه کردیم.

وی با بیان اینکه ۳ فروند بالگرد اطفا طی سه روز در منطقه حضور داشتند، اضافه کرد: در روز اول و دوم دو فروند بالگرد عملیات موفق و خوبی داشتند ولی روز سوم با اضافه شدن یک بالگرد دیگر هم به دلیل وضعیت هوا و پایین بودن سقف ابر موفق به انجام ادامه عملیات نشدند.

وی با اشاره به اینکه عامل آتش‌سوزی‌های ۹۵ درصد مناطق جنگلی و عرصه‌های منابع طبیعی عوامل انسانی است، خاطرنشان کرد: نیروهای آتش نشانی، منابع طبیعی، هلال احمر، یگان ویژه نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و بسیج مردمی تلاش زیادی برای کمک به مهار آتش داشتند.

رییس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفاء حریق هوایی وزارت دفاع ادامه داد: گلستان ۴۵۲ هزار هکتار عرصه جنگلی و ۸۶۲ هزار هکتار عرصه مرتعی دارد که جزو مناطق پرخطر از نظر وقوع آتش‌سوزی هستند.

آتش‌سوزی مناطق جنگلی درازنو از توابع شهرستان کردکوی، از ظهر پنجشنبه اول مهر آغاز شده بود که شنبه شب آتش در سطح مهار و اطفا شد و با بارش باران، آتش در مناطق سخت گذر خاموش شد. در این آتش سوزی حدود ۲۰۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی این منطقه طعمه حریق شد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا