خرید تور تابستان ایران بوم گردی

روایت جان کری از بی خبری بایدن از ماجرای اختلاف فرانسه و آمریکا

ایسنا به نقل از پایگاه خبری هیل نوشت: جان کری، نماینده آمریکا در امور اقلیمی در مصاحبه‌ای با شبکه بی اف ام تی وی فرانسه گفت: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به معنای واقعی کلمه از آنچه اتفاق افتاده، بی‌خبر بود.

ماه گذشته پس از آنکه دولت بایدن از یک توافقنامه زیردریایی میان دولت‌های آمریکا، انگلیس و استرالیا خبر داد، خشم و عصبانیت فرانسه را برانگیخت چرا که با این کار یک توافق زیردریایی مجزا به ارزش ۴۰ میلیارد دلار که فرانسه در سال ۲۰۱۶ میلادی با استرالیا بسته بود، فسخ شد.

فرانسه در واکنش یک مراسم برنامه‌ریزی شده در واشنگتن را لغو کرد و به طور موقت سفرای خود در آمریکا و استرالیا را فراخواند.

جان کری گفت: بایدن وقتی از من پرسید که چه اتفاقی افتاده، تازه از اوضاع آگاه شد.

وی افزود: نمی‌خواهم وارد جزئیات این مساله شوم اما بسنده می‌کنم به گفتن اینکه رئیس جمهور بایدن به تقویت روابط متعهد است و می‌خواهد مطمئن شود که این رویداد در گذشته می‌ماند و ما به طرف آینده‌ای مهم‌تر پیش می‌رویم. ما رابطه‌ای با فرانسه داریم که بسیار بزرگ‌تر از این لحظه است.

جان کری که روز دوشنبه با امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه گفت‌وگو کرد، گفت: فرانسه و آمریکا درک می کنند که موضوعات بسیاری دارند که باید در خصوص آنها با یکدیگر همکاری کنند.

وی افزود: کاملا مطمئنم که مسائل مهم‌تر و بزرگتری وجود دارد که باید درخصوص آنها همکاری کنیم از جمله درباره تسلیحات هسته‌ای، جنگ سایبری، تغییر اقلیم و غیره. ما کارهای بسیاری برای انجام دادن داریم و نمی‌توانیم در یک رویداد لحظه‌ای که به نظر من به سرعت از آن عبور خواهیم کرد، گم شویم.

کری این مصاحبه را پیش از نشست میان آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و امانوئل ماکرون در روز سه‌شنبه انجام داد. در این نشست دو طرف درباره راه‌هایی برای عبور از این مساله از جمله همکاری احتمالی میان آمریکا و فرانسه در منطقه هند-اقیانوس آرام و دیگر مناطق مذاکره کردند.

یکی از سخنگویان جان کری کمی بعد در بیانیه‌ای درباره گفته‌های کری مبنی بر اینکه بایدن بی‌اطلاع بوده، توضیح داد: جان کری صراحتا به احساسات فرانسه اشاره داشت نه جزئیات یا تصمیم‌گیری درباره توافق زیردریایی میان استرالیا-انگلیس-آمریکا.

وی افزود: بایدن دائما به طور عمومی و خصوصی تکرار کرده که همکاری آمریکا-فرانسه برای مقابله با بحران تغییر اقلیم ضروری است.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا