خرید تور تابستان ایران بوم گردی

رئیس دفتر: دولت فساد را برنمی‌تابد

رئیس دفتر رئیس دولت سیزدهم گفت: دولت به هیچ عنوان فساد را برنمی‌تابد و بر این باور است که نباید اجازه بروز فساد داده شود و فساد باید از سرمنشأ آن خشکانده شود. البته برخورد با مفسدین حتماً لازم است و انجام خواهد شد، اما مأموریت اصلی دولت از بین بردن بستر و زمینه‌های بروز فساد در جامعه و بویژه در دستگاه‌های دولتی است.

به گزارش فارس، مراسم تکریم و معارفه روسای سابق و جدید دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور با حضور رئیس دفتر رئیس جمهور برگزار شد.

غلامحسین اسماعیلی در مراسم تکریم سید محسن صادقی و معارفه حجت الاسلام حسن درویشیان با تشکر از تلاش‌های انجام شده، به تدوین منشور ۱۲ ماده‌ای مبارزه با فساد و ابلاغ آن به همه وزرای کابینه اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی شده بود که این منشور در مجموعه دولت متولی داشته باشد و دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور این ماموریت را برعهده خواهد داشت.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به توجه ویژه دولت به تقویت جایگاه و شأن دفتر بازرسی ویژه ریاست جمهوری، گفت: معتقدیم انجام مأموریت‌های سنگین نیازمند پشتوانه است و اگر مدیران و حاکمان از پشتوانه قوی برخوردار نباشند، ‌چه بسا مأموریت‌هایشان به موفقیت کامل منتهی نشود. متأسفانه در دولت گذشته جایگاه این دفتر تنزل پیدا کرد و حتی حکم رئیس آن را رئیس جمهور امضاء نکرد.

اسماعیلی افزود: در دولت سیزدهم ضمن ابلاغ حکم رئیس دفتر بازرسی ویژه توسط رئیس جمهور چندین اقدام دیگر از جمله نمایندگی ویژه رئیس جمهور در امر مبارزه با فساد و اجرای اصل ۱۲۷ قانون اساسی هم به ماموریت های رئیس این دفتر اضافه شده و همه این موارد از پشتوانه مصوبه هیات وزیران نیز برخوردار است.

وی با تجلیل از عزم و اراده قوی و روحیه جهادی حجت‌الاسلام درویشیان، گفت: امروز شخصیتی صاحب علم و تجربه و انگیزه به عنوان ریاست دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور انتخاب شده است و می توانیم شاهد اقدامات مفیدی در این حوزه باشیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گفتمان و رویکردهای اصلی دولت سیزدهم، گفت: این دولت، شعار مردمی بودن را برگزیده و خود را خادم مردم و جمهور می‌داند و در تلاش است درد و رنج مردم را علاج کند و با آنان همراهی و همدردی کرده و بین خود و مردم فاصله نیندازد.

اسماعیلی، عدالت‌محوری را از رویکردهای اصلی دولت دانست و گفت: قائل به شهروند درجه یک و دوم نیستیم و دولت تأکید دارد که همه برنامه‌های اقتصادی، ‌اجتماعی، فرهنگی، سیاست داخلی و خارجی دارای پیوست عدالت باشد. چرا که معتقدیم اگرچه ممکن است مردم برخی کمبودها را تحمل کنند اما به هیچ عنوان تبعیض را نمی‌پذیرند.

وی افزود: کشورمان از ظرفیت‌های مادی و انسانی متنوع و گسترده‌ای برخوردار است، اما در بهره‌برداری و توزیع این منابع شاهد گلایه‌مندی‌های مردم هستیم و دولت نسبت به این موضوع حساسیت دارد و تبعیض را بر نمی‌تابد و مصمم هستیم بر مبنای عدالت به اصلاح امور بپردازیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اهتمام ویژه دولت به فسادستیزی، گفت: دولت به هیچ عنوان فساد را برنمی‌تابد و بر این باور است که نباید اجازه بروز فساد داده شود و فساد باید از سرمنشأ آن خشکانده شود. البته برخورد با مفسدین حتماً لازم است و انجام خواهد شد، اما مأموریت اصلی دولت از بین بردن بستر و زمینه‌های بروز فساد در جامعه و بویژه در دستگاه‌های دولتی است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه تأمین نیازمندی‌های جامعه و اجرای کارهای بر زمین مانده با اقدامات عادی امکان‌پذیر نیست، تأکید کرد: امروز نیازمند کار جهادی، انقلابی و خستگی‌ناپذیر هستیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به محورهای اصلی موفقیت در مبارزه با فساد، گفت: اولین موضوع هوشمندسازی و استفاده از ظرفیت‌های سامانه‌های الکترونیکی است و دولت این موضوع را با اولویت پیگیری خواهد کرد.

اسماعیلی افزود: شفافیت و تلاش برای حل و فصل موضوع تعارض منافع از دیگر محورهای موفقیت در روند مبارزه با فساد است که با جدیت انجام خواهد شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام درویشیان نیز در سخنانی نظارت و بازرسی کارآمد را از عوامل اصلی موفقیت در مبارزه با فساد دانست و گفت: حتی اگر قوانین کافی وجود داشته باشد اما بازرسی و نظارت کارآمد انجام نشود، بی‌تردید توفیق لازم حاصل نخواهد شد.

وی یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها و مأموریت دفتر بازرسی ویژه ریاست جمهوری را پیگیری رفع بسترهای تعارض منافع دانست و افزود: در کنار این ماموریت، موضوع شفافیت را هم با جدیت انجام خواهیم داد چرا که موجب تقویت بازدارندگی و پیشگیری از وقوع فساد و نیز پاسخگویی مسئولین و مطالبه گری مردم است.

متن حکم انتصاب رئیس دفتر بازرسی و نماینده ویژه رئیس جمهور در امر مبارزه با فساد از سوی آیت الله دکتر سیدابراهیم رئیسی به این شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای حسن درویشیان

نظر به اهتمام ویژه دولت به امر نظارت و بازرسی بر عملکرد ادارات و سازمان‌های کشور، شناسایی بسترهای فسادزا و ضرورت تحقق انضباط اداری، مالی و اقتصادی در کشور، به استناد مصوبه مورخ ۱۴۰۰,۸.۱۲ هیأت محترم وزیران، جناب‌عالی که فردی متعهد، با سابقه و دارای تجارت مدیریتی ارزشمند در این حوزه می‌باشید را به سمت «رئیس دفتر بازرسی و نماینده ویژه رئیس جمهور در امر مبارزه با فساد» منصوب می‌نمایم.

پیگیری اجرای نقشه ملی پیشگیری و مقابله با فساد اداری و اقتصادی و ارتقاء سلامت نظام اداری در دستگاه‌های دولتی و نظارت بر عملکرد آنان در این راه، شناسایی گلوگاه‌ها و عوامل بروز فساد و آسیب‌شناسی آنها و نحوه اجرای اصل(۴۹) قانون اساسی و جلوگیری از تعارض منافع، پیگیری تحقق شفافیت اقتصادی و تشویق گزارشگران فساد و حمایت از آنها و استفاده از ظرفیت‌های مردمی در پیشگیری و مقابله با فساد، تلاش برای حذف دیوان‌سالاری زائد و فسادخیز اداری و تسهیل صدور مجوزهای قانونی، بازرسی در موضوعات، فرآیندها و مسایل ارجاعی توسط این جانب، پیگیری اصلاح روندها و بسترهای فسادزا در لایه‌های مختلف دولت، تلاش مجدانه برای تمهید مقدمات و اقدام برای پیشگیری، کشف و برخورد قاطع با مفاسد اقتصادی با همکاری بخش‌های نظارتی، حراستی و بازرسی دستگاه‌های اجرایی و در تعامل با سایر قوا، از مهم‌ترین وظایف جناب‌عالی می‌باشد و در این مسیر کلیه دستگاه‌های اجرایی، وزارتخانه‌ها و بخش‌های بازرسی، حراستی و نظارتی دولت موظف به همکاری با جناب‌عالی خواهند بود.

امید است با اتکال به خداوند متعال و اهتمام به «عدالت‌محوری»، «روحیه انقلابی»، «مردم‌داری»، «پاکدستی و فسادستیزی»، «قانون‌مداری» و «مفاد عهدنامه مدیران دولت مردمی» در تحقق اهداف دولت مجدانه بکوشید.

سید ابراهیم رئیسی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا