خرید تور تابستان ایران بوم گردی

حسين مرعشى: به مذاکرات وین خوش‌بین نیستم

اولویت امروز جامعه ایران احیای اقتصاد است

جدیدترین موضع سید حسین مرعشی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، درباره‌ی مذاکرات هسته‌ای در وین، به نقل از کانال تلگرامی وی در پی می‌آید:

امروز کشور در شرایطی قرار گرفته که باید بین دو امر مهم که عبارتند از پیشبرد اهداف کشور در دانش هسته‌ای و دیگری احیای اقتصاد ایران، دست به انتخاب بزند. پیشبرد برنامه هسته‌ای از نظر تأثیرگذاری بر «امنیت» و حتی «اقتصاد» تنها یک درصد از مسائل امروز ایران را به خود معطوف می‌کند و در نقطه مقابل ۹۹ درصد از مسائل حول محور اقتصاد می‌چرخد.

باید دید اولویت حاکمیت بین دو مسئله مذکور چیست، بنده معتقدم اولویت امروز جامعه ایران، احیای اقتصاد است. به نظر می‌رسد که اگر توجه لازم به امورات مربوط به اقتصاد نشود، کشور با چالش‌های جدی مواجه خواهد شد. چالش‌هایی که نمونه‌های آن را امروز در اصفهان شاهد هستیم.

اگر امروز مردم به دلیل تنش آبی موجود معترض می‌شوند، بخشی از دلایل این اعتراض را در حل نشدن مسائل اقتصادی که بر مدیریت کشور نیز تأثیر گذاشته، می‌توان یافت.

متاسفانه عنصری به نام زمان در بحران‌های پیش آمده هرگز مورد توجه قرار نمی‌گیرد. نزدیک به دو دهه است که موضوع مذاکرات و فعالیت‌های هسته‌ای ایران تبدیل به یک بحران شده است. سال‌هایی که تحت تاثیر آن، اقتصاد ایران زمین‌گیر شد.

بسیاری از پروژه‌های توسعه صنعتی به دلیل بحران موجود بر زمین مانده‌اند که نتیجه آن را می‌توان در زندگی مردم و وضعیت فعلی کشور به طور کامل مشاهده کرد. حتی بحران فعلی در این سال‌ها منجر به این شد که بخشی از جامعه نخبگانی نیز کشور را ترک کنند.

طرف مقابل ایران (غرب) برخورد دوگانه‌ای با موضوع برنامه هسته‌ای کشورمان دارد، همه می‌دانیم که غرب دروغگو است، اما باید بپذیریم که قدرت نیز در اختیار آنها است.

اگر اولویت حاکمیت احیای اقتصاد کشور باشد، قطعا مصلحت بر این است که مذاکرات از همان نقطه‌ای که در دولت آقای روحانی متوقف شد، دوباره آغاز شود و مسائل مربوطه به سرعت حل و فصل شود.

از سوی دیگر اگر حاکمیت بنای خود را بر توسعه دانش هسته‌ای خود گذاشته باشد، باید تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا از وقفه پیش آمده برای پیشرفت برنامه خود استفاده کند و حتی از تأخیر پیش آمده استقبال نیز کند.

بنده فکر می‌کنم توسعه دانش هسته‌ای مسئله‌ای مهمتر از اقتصاد برای بخش حاکمیتی کشور است. موضوع مذاکرات هسته‌ای تبدیل به مسئله‌ای فرادولتی شده و کسانی که به وین سفر می‌کنند نیز در جایگاهی نیستند که نظرات سیاسی خود را بر روند مذاکرات تحمیل کنند.

قطعا در مذاکرات پیش رو نیز تیم مذاکره‌کننده سیاست‌های نظام را دنبال خواهد کرد. به نتیجه مذاکرات در ۸ آذر خوشبین نیستم.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا