خرید تور تابستان

درخواست عارف از رئیسی: همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی دستگاه‌های اجرایی

رییس کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران در نامه ای به رییس جمهوری با اشاره به این که اعضای هیأت علمی آموزشی و پژوهشی دستگاه های اجرایی از نظر ماهیت، مجوزها و قوانین، شرایط کاملا یکسانی با اعضای هیات علمی وزارت علوم دارند، قرار گرفتن آنها در شمول قانون همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی را خواستار شد.

در نامه دکتر محمدرضا عارف خطاب به دکتر رئیسی آمده است:

“حضرت آیت ا… جناب آقای دکتر رئیسی
رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم؛
با احترام همانگونه که مستحضريد قانون همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی با هدف رفع تبعیض و عدالت محوری در میزان دریافتی و مزایای کلیه اعضای هیأت علمی کشور، در قالب جزء ۲ بند واو تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و برای اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اجرایی شد.

با این وجود این قانون که قرار بود بخشی از تبعیض آشکار و شکاف عمیق میان حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی غیر بالینی دانشگاه‌ و موسسات پژوهشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را با اعضای هیأت علمی سایر دستگاه‌ها پایان دهد، با عدم اجرا برای اعضای هیات علمی آموزشی و پژوهشی وابسته به دستگاه های اجرایی که 10 درصد از کل اعضای هیات علمی را تشکیل می دهند به عدالت نزدیک نشد، و در عمل خود پایه گذار بدعتی جدید و مایه دلسردی بخش مهم و تاثیر گذار از اعضای هیات علمی در کشور شد.

گفتنی است اعضای هیأت علمی آموزشی و پژوهشی وابسته به دستگاه های اجرایی از نظر ماهیت، مجوزها و قوانین، شرایط کاملا یکسانی با اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارند و بطور کامل از قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشورتبعیت می کنند.

لذا با عنایت به تفسیری موسع از قانون توسط کمیسیون برنامه و بودجه مجلس (موضوع نامه ۳۵۷۶۷ مورخ ۲۸/۴./ ۱۴۰۰) که اعلام می دارد؛ “همسان‌سازی شامل کلیه دانشگاه‌ها و موسسات و مراکز پژوهشی دولتی دارای مجوز از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی یا شورای گسترش وزارت علوم می شود چرا که اعضای هیأت علمی این مراکز از طریق ضوابط و مقررات مرکز جذب هیأت علمی وزارت علوم و تحقیقات به کار گرفته شده اند” و همچنین نظرات کارشناسی معاونت قوانین مجلس (موضوع ۲۰۰۷۶۹ مورخ ۶./۵./۱۴۰۰) که همگی بر شمول این قانون در دستگاه های اجرایی صحه گذاشته اند از حضرتعالی صمیمانه انتظار می رود از تبعیض آشکار و تضییع حقوق اعضای هیات علمی موسسات آموزشی و پژوهشی دستگاه های اجرایی که به اعتراف همگان بازوی مهم پژوهشی های میدانی و با اثر بخشی بالا در کشور هستند، به طور جدی و حکیمانه جلوگیری بفرمائید.

با آرزوی توفیق و سلامتی”

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. خدا خیرش دهد. از کسی توقع نداشتیم داریم حمایت می بینیم اما از کسی که به او و دولتش رای دادیم تنگ نظری و تحقیر می بینیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا