خرید تور تابستان ایران بوم گردی

هشت توصیه آیت‌الله صافی گلپایگانی به شورایعالی حوزه‌های علمیه

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله صافی گلپایگانی شامگاه یکشنبه 21 جمادی الأولی 1443 (5 دی 1400) اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه با حضور در بیت آیت الله صافی گلپایگانی با وی دیدار کردند.

در ابتدا، آیة الله حسینی بوشهری و آیة الله اعرافی، گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های این شورا، و نیز حوزه‌های علمیه ارائه دادند.

مرجع عالیقدر نیز با تقدیر و تشکّر از حاضران در جلسه گفت: نکاتي که اشاره شد، حاکی از این است که آقایان، همّت بلندی در جهت انجام مقاصد حسنه دارند و ان‌ شاء الله تحت توجهات حضرت وليّ عصر عجل الله تعالی فرجه الشريف، بتوانند رضای آن بزرگوار را فراهم نمایند.

وی در ادامه، با اشاره به اهمیت سیره و روش علمای سلف در کسب توفیقات بزرگ، توصیه‌های مهمّی ارائه نمود.

  • لزوم حفظ امانت اهل بیت علیهم ‌السلام

وی در قسمتی از این توصیه‌ها، بیان داشت: حوزه های علمیه، امانت حضرت امام صادق علیه السلام و حضرت ولیّ عصر عجل الله تعالی فرجه الشريف است و حفظ آن بر همگان واجب و لازم است. علمای بزرگ ما از این امانت با تمام توان و تلاش مراقبت نمودند و امروز وظیفه همه ماست که این امانت را به بهترین وجه حفظ کنیم.

  • محوریت معارف اهل البیت علیهم السلام

آیت‌الله صافی در ادامه، با اشاره به اهمیت تکیه بر معارف اهل بیت علیهم السلام در حوزه‌های علمیه گفت: حوزه ما باید حوزه احادیث و معارف اهل بیت و فقه و کلام اهل بیت علیهم السلام باشد. آن چیزی که علمای ما به واسطه آن حافظ سنت های حوزه‌های موفق علمیه بودند همین محوریت است.

  • وجوب حفظ استقلال حوزه‌های علمیه

توصیه بعدی آیت الله صافی گلپایگانی درباره استقلال حوزه‌ها بود که وی با توجه به سیره سلف حوزه‌های موفّق علمیه افزود: آن چیزی که حقیر همیشه بر آن تأکید دارم لزوم حفظ استقلال حوزه‌های علمیه است. امتیاز بزرگ حوزه‌های شیعی همین استقلال در همه جهات است که مایه عزّت شیعه و علمای آن شده است. هر چه استقلال حوزه‌های علمیه برقرارتر باشد، توفیقات بیشتری نصیب حوزه‌های بزرگ علمی می شود.

  • ضرورت رسیدگی به معیشت طلاب

آیت الله صافی در قسمت دیگری از بیانات خود گفت: در دوران گذشته، مشکلات و گرفتاری های بسیار زیادی برای آقایان علما و طلاب بود که آن بزرگواران همه آن سختی ها را با خلوص نیَت و تلاش زیاد متحمل می شدند. اکنون هم گرچه شرایط زندگی تا حدی بهتر شده است لیکن باید تلاش جدّی کرد تا مشکلات معیشتی موجود برای عزیزان طلاب تا حدَی رفع شود که بتوانند بدون دغدغه و نگرانی، در ادای وظایف خود اهتمام داشته باشند.

  • لزوم احیای موقوفات حوزه‌های علمیه

مرجع عالیقدر در ادامه توصیه‌های خود، مسئولان شورای عالی حوزه های علمیه را به احیای موقوفات سفارش کرد و گفت: از زمان‌های گذشته، خیَرین و پیروان مکتب اهل بیت علیهم السلام، موقوفات بسیاری را به نام حوزه های علمیه در جهت ترویج معارف دین و تعالیم نورانی اهل بیت علیهم السلام وقف می کردند که همیشه هزینه ها و مخارج حوزه های علمیه از همین موقوفات تأمین می شد. اکنون هم باید این موقوفات را احیا کرد و درآمد آن را صرف اهداف والای حوزه های علمیه نمود.

  • ضرورت ارتباط ‌گیری با جهان اسلام

وی در ادامه با بیان اهمیت ارتباط حوزه های علمیه با جهان اسلام گفت: یکی از توصیه های همیشگی حقیر این است که حوزه های علمیه باید با جهان اسلام ارتباط دائمی علمی و دینی داشته باشند، مخصوصاً با کشوری همچون مصر و مرکز علمی جامع الأزهر که بسیار مهم است. حقیر از ابتدا و در زمان استاد اعظم آیت الله العظمی بروجردی ره با برخی از اساتید آنجا مرتبط بودم و ارتباط با مصر و آن مرکز را ضروری و مهمّ می دانم.

  • لزوم حفظ احترام اساتید

آیت‌الله صافی گلپایگانی در قسمت دیگری از بیانات خود افزود: همه اساتید و بزرگوارانی که در حوزه های علمیه تلاش و اهتمام دارند تا فقه، حدیث و معارف اهل بیت علیهم السلام را ترویج و نشر دهند محترم و بزرگوار هستند و باید شئون آن عزیزان کامل رعایت شود و استقلال و احترام آنها همیشه محفوظ باشد.

  • لزوم توجه جدّی به امر تبلیغ وتعظیم شعائر

مرجع عالیقدر، یکی از شاخصه های بارز حوزه های علمیه را تبلیغ و رساندن معارف قرآن و اهل البیت علیهم السلام به تشنگان حقیقت دانسته و گفت: جهانِ امروز نیاز به معارف ناب و نجات بخش قرآن و اهل بیت علیهم السلام دارد؛ حوزه های علمیه از ابتدا تاکنون، به این نکته توجه داشتند و اکنون هم باید با جدیت بیشتر، این امر دنبال شود. در همه سال و بخصوص ایام تبلیغی و مثل ایام جانسوز فاطمیه، وظیفه داریم معارف بسیار غنی و ارزشمندی که در اختیار داریم را به گوش همه جهانیان برسانیم و در این مسیر، از تمام امکانات بخصوص رسانه ها بهره مند شویم.

آیت الله صافی گلپایگانی در پایان این دیدار، با تقدیر و تشکر مجدّد از اعضای محترم این شورا، ضمن مسألت توفیقات بیشتر برای حاضران در خدمت به طلاب عزیز، بیان داشت: حقیر افتخار می کنم که خدمتگزار کوچکی برای آقایان طلاب باشم و بتوانم در حد توان به این عزیزان خدمت کنم. بدانید اول کسي که از اقدام و تلاش جهت حفظ و تقویت حوزه‌ علمیه و خدمت به طلاب عزیز خوشحال می ‌شوند، حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌‌باشند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. (وجوب حفظ استقلال حوزه‌های علمیه)!!!! یعنی چی حفظ استقلال!؟ منظور از استقلال قطعا نمیتواند اندیشه و تفکر و نظریات فقهی و دینی باشد، که اگر تاکنون حوزه های علمیه از این باب مستقل نبوده اند …! پس، منظور از استقلال حوزه، استقلال مالی است؛ سالهای مدیدی است که حوزه های علمیه و نهادها و سازمانهای وابسته به آن رسما و علنا در سازمان برنامه و بودجه دارای ردیف بودجه هستند و اتفاقا بودجه ها و اعتبارات آنها طبق اعلام رسمی مسئولان و سازمان های مربوطه، از بسیاری نهادها و سازمان های مهم دیگر مانند محیط زیست بسیار بیشتر است!! حضرت آیه الله فرموده اند ضرورت حفظ استقلال حوزه های علمیه!! نکند ایشان تصور میکنند تاکنون حوزه های علمیه مستقل بوده اند که الان بر ضرورت حفظ آن تاکید میکنند!!!؟ یعنی از ثبت ردیف بودجه حوزه ها در سازمان برنامه و بودجه و تخصیص سالانه بودجه های کلان برای حوزه ها اطلاع ندارند!!!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا