خرید تور تابستان

پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی…

نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: با حذف ارز ترجیحی، کارت اعتباری به مردم داده می‌شود و هر ماه مبلغی در این کارت‌ها شارژ می‌شود که صرفاً برای خرید کالاست. حدود 20 الی 25 قلم کالا برای استفاده از این کارت‌ها تعریف می‌شود و فقط از فروشگاه‌ها می‌توان خرید کرد.

حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به بررسی جزییات بودجه 1401 در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نکته حائز اهمیت این است که حذف ارز 4200تومانی به‌معنای حذف یارانه نیست بلکه به‌منزله اصلاح روند معیوب و غلط گذشته است.

وی افزود: برای نمونه در بحث دارو اگر این روند برای سال آینده ادامه یابد حدود 90هزار میلیارد تومان یارانه پنهان باید پرداخت شود که حداقل فضای رانت 10هزار میلیاردی ایجاد خواهد شد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 1401 ادامه داد: امروز ارز ترجیحی در حلقه‌های مختلفی در گردش است تا به دست مردم و مصرف‌کننده نهایی برسد و جذابیتی برای سوداگری و رانت و فساد در حلقه‌های مختلف ایجاد می‌شود.

حجت الاسلام میرتاج‌الدینی با تأکید بر این‌که در بحث ارز ترجیحی دارو حداقل 200 شرکت به تعزیرات معرفی شدند گفت: هدف ما حذف بستر رانت و فساد است و حلقه نهایی که مردم هستند باید به‌صورت مستقیم این یارانه را دریافت کنند. یارانه دارو به‌یک‌شکل و یارانه لبنیات، گوشت، مرغ و نان نیز به‌شکل دیگر باید باشد.

وی گفت: در مسئله گندم دولت اعلام کرده است قیمت نان افزایش نخواهد یافت بلکه صرفاً روند اصلاح می‌شود و مردم همان قیمت قبلی را می‌پردازند و مابه‌التفاوت قیمت را دولت به نانواها پرداخت می‌کند.

نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان این‌که در بحث دارو نیز ارز به سازمان‌های بیمه‌گر داده می‌شود گفت: یکی از شرط‌های ما این است؛ افرادی که بیمه نیستند از طریق بیمه سلامت همگی تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

حجت الاسلام میرتاج‌الدینی ابراز کرد: با حذف ارز ترجیحی یارانه‌ها آشکار خواهد شد و کارت اعتباری به مردم داده می‌شود و هر ماه مبلغی در این کارت‌ها شارژ می‌شود که صرفاً برای خرید کالاست.

نماینده تبریز، آذر‌شهر و اسکو در پایان خاطرنشان کرد: حدود 20 الی 25 قلم کالا برای استفاده از این کارت‌ها تعریف می‌شود و فقط از فروشگاه‌ها می‌توان خرید کرد، البته هنوز توافقی صورت نگرفته است و در حال بحث و بررسی هستیم، زمانی که به بازار بعد از عرضه مدیریت شود و کالا به‌وفور در بازار موجود باشد جلوی گران‌فروشی گرفته خواهد شد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا