خرید تور تابستان ایران بوم گردی

آتش بر جان تیمچه حاجب‌الدوله

ایسنا نوشت: «براساس گزارش سازمان آتش‌نشانی، پاساژی در تیمچه حاجب‌الدوله در بازار تهران ساعت ۷:۳۸ صبح شنبه ۲۳ بهمن‌ماه دچار حریق شد. اگرچه آتش اطفاء شد، اما به گفته ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی، حداقل ٣٠ باب مغازه دچار حریق شدند. بسیاری از دیواره و شیشه‌ها تخریب شده و پایین ریخته است. این تیمچه از سراهای قدیمی بازار است و شیشه‌های سقف در لحظات اولیه شکسته بود.

سرپرست میراث فرهنگی استان تهران نیز به محل اعزام شده تا میزان خسارت‌های احتمالی واردشده به این بخش را بررسی و ارزیابی کند. تیمچه حاجب‌الدوله طبق اعلام اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به تازگی مرمت شده بود.

تیمچه حاجب‌الدوله یکی از بازارچه‌های اطراف سبزه‌میدان است که قدمت آن به دوره ناصرالدین‌شاه قاجار می‌رسد و توسط «حاج علی‌خان حاجب‌الدوله» ساخته شده است. معماری سقف و تیمچه، آن را به یکی از جاذبه‌های تهران تبدیل کرده است.

بازار تهران که از زمان شاه تهماسب صفوی بنا گذاشته شده، در سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی ثبت شده و بارها نسبت به وضعیت وخیم ایمنی و احتمال آتش‌سوزی و تخریب گسترده آن هشدار داده شده است.

سال ۱۳۸۹ شورای فنی سازمان میراث فرهنگی، بازار تهران را با هدف صیانت از حریم آن و جلوگیری از ورود آسیب هرچه بیشتر به این اثر ارزشمند، در فهرست “میراث در خطر ” قرار داد.

در مصوبه آن سال شورای فنی آمده است: با وجود نظارت‌های جدی میراث فرهنگی و اخطارهای متعدد به شهرداری در شرایط کنونی، بازار تهران از حیث ساخت و سازهای ناهمگون، توسعه نامتعارف فضاهای تجاری، حذف فضاهای عمومی، وجود زواید و الحاقات غیرضروری، ناهنجاری‌های بصری و از طرفی وضعیت نابسامان سیستم تهویه و اطفای حریق در معرض تهدید جدی قرار دارد.

در بخش دیگری از این مصوبه تأکید شده که توسعه ناهمگون فضاهای پیرامون بازار و فشارهای زیادی که به لحاظ حمل و نقل و تردد پیاده و سواره بر بازار تهران وارد می‌شود و نیز تغییر کاربری فضاهای تاریخی، فرهنگی و مسکونی پاساژ و انباری و از همه مهم‌تر اقدامات عمرانی و مرمت‌های غیراصولی انجام‌شده در سال‌های اخیر این اثر ارزشمند تاریخی را در معرض خطر جدی قرار داده است.

شورای فنی سازمان وقت میراث فرهنگی سال ۱۳۸۹ در مکاتباتی با شهرداری تهران خواستار رفع برخی معضلات برای جلوگیری از ورود آسیب هرچه بیشتر به این اثر ارزشمند فرهنگی- تاریخی شده است. این مطالبه به کرات در سال‌های مختلف به شهرداران بعدی انتقال داده شده است و با وجود آتش‌سوزی‌های مکرر، خطر و آسیب‌ همچنان بازار تاریخی تهران را تهدید می‌کند».

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا