خرید تور تابستان ایران بوم گردی

سیاست دولت کیفیت چای را پایین آورده است

مدیر اجرایی سندیکای چای گفت: قیمت‌گذاری دولت برای خرید برگ سبز به معنی تشویق کشاورزان به چیدن برگ سبز درجه دوم است. این در حالیست که ما همواره تلاش کردیم میزان برداشت برگ سبز درجه یک را افزایش بدهیم تا چای کیفی‌تری تولید و از آن برای مصرف داخلی استفاده کنیم.

صادق حسنی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با غیر کارشناسی خواندن قیمت‌گذاری خرید برگ سبز چای، گفت: شورای قیمت‌گذاری چای با دستور وزیر کشاورزی، قیمت خرید برگ سبز چای در سال آینده را اعلام کرد که از نظر فعالان این حوزه افزایش درصد خرید برگ سبز درجه دوم نسبت به درجه یک غیرکارشناسانه بوده و به معنی زیر سوال بردن کیفیت چای خشک تولیدی کشور است.

وی با بیان اینکه در سنوات گذشته افزایش نرخ برگ سبز چای درجه یک و درجه دو متعادل بود، گفت: در سال جاری قیمت خرید برگ سبز چای درجه یک 37 درصد و چای درجه دوم 48 درصد افزایش داشت.

به گفته مدیر اجرایی سندیکای چای، این قیمت‌گذاری به معنی تشویق کشاورزان برای چیدن برگ سبز درجه دوم است. این در حالیست که ما همواره تلاش کردیم میزان برداشت برگ سبز درجه یک را افزایش بدهیم و چای کیفی‌تری تولید و از آن برای مصرف داخلی استفاده کنیم تا دیگر لازم به واردات چای کیلویی 5 دلار نباشیم.

حسنی ادامه داد: افزایش خرید برگ سبز باید به شکلی باشد که علاوه بر حمایت از کشاورزان، کیفیت تولید نیز لحاظ شود که بتوانیم آن را در بازار داخلی مصرف کنیم.

این فعال اقتصادی تصریح کرد: سازمان چای در سال 89 تاسیس شد در این سال‌ها همواره تعادل بین قیمت خرید برگ سبز چای درجه یک و درجه دو وجود داشته است این در حالیست که در چند سال اخیر با مدیریت جدید سازمان چای این تعادل بر هم خورده و قیمت خرید برگ سبز چای درجه دوم نسبت به درجه یک افزایش بیشتری داشته است. اما باید سیاست دولت به سمت تشویق تولیدات باکیفیت باشد با این سیاست‌گذاری کشاورز به دنبال کمیت می‌رود نه کیفیت.

وی با اشاره به الزام حفظ باغات چای، گفت: برای اینکه باغات برای کشاورزان توجیه اقتصادی داشته باشد باید یک ردیف به‌زراعی مستقل برای مدت 5 سال در مجلس تصویب شود تا عملیات به‌زراعی باغات انجام شود تا بتوان با جوان‌سازی باغات تعادل خرید برگ سبز درجه یک و دو را تغییر بدهیم و تولید برگ سبز چای درجه یک را حداکثر 90 درصد افزایش بدهیم. اینگونه مصرف کنندگان داخلی چای درجه یک باکیفیتی مصرف خواهند کرد و واردات چای کیلویی 5 دلار کمتر خواهد شد.

حسنی ادامه داد: برخی از نمایندگان چای خیز کشور به ما اعلام کردند که این برنامه در دستور اجرا است اما ما چیزی در جدول تبصره شماره 14 مشاهده نکردیم که این برنامه محقق می‌شود؟ اعتبار برای خرید برگ تضمینی دردی از مشکلات چایکاران دوا نمی‌کند و مشاهده کردیم که در بهره‌برداری سال 1400 حدود 5 درصد کاهش کیفیت نسبت به سال 99 داشتیم.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. نه تنها سیاست های دولت بلکه مدیریت نادرست کارخانه دارها باعث میشه چای لاهیجان تضعیف و بی کیفیت بشه. خیلی وقته دیگه چای ایرانی عطر گیلان نمیده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا