خرید تور تابستان ایران بوم گردی

بایدن به شهر مرزی لهستان و اوکراین سفر کرد

هواپیمای جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در شهر ژشوف لهستان در کمتر از یکصد کیلومتری مرز اوکراین به زمین نشسته است

به گزارش خبرگزاری مهر، درگیری‌ها در اوکراین در حالی وارد سی‌امین روز خود شد که کشورهای گروه جی ۷ نسبت به استفاده از هرگونه سلاح شیمیایی و بیولوژیکی یا هسته‌ای توسط روسیه به مسکو هشدار دادند و دبیرکل ناتو هم در سخنانی اعلام کرد که برای مقابله با حملات شیمیایی روسیه علیه اوکراین از این کشور حمایت می‌کند.

در ادامه این گزارش می‌توانید تحولات لحظه به لحظه اوکراین را دنبال کنید.

۲۰:۴۵ بایدن: تحریم‌های جدیدی علیه روسیه در راه است

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که شدیدترین “تحریم‌های تنبیهی” در تاریخ جهان در حال حاضر علیه روسیه اعمال شده است، اما تحریم‌های جدیدی در پیش خواهد بود.

۲۰:۳۰ سفیر روسیه در فرانسه، به وزارت امور خارجه این کشور احضار شد

۱۸:۵۵ بایدن در شهری در مرز لهستان و اوکراین است

هواپیمای جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در شهر ژشوف لهستان در کمتر از یکصد کیلومتری مرز اوکراین به زمین نشسته و او در حال حاضر در مشایعت لوید آستین وزیر دفاع آمریکا، در حال دیدار با نیروهای واحد ۸۲ هوابرد آمریکا است.

گفته می‌شود که بایدن برای نشان دادن عزم غرب در محکومیت اقدام نظامی روسیه، به منطقه مرزی لهستان و اوکراین رفته است.

۱۸:۳۰ وزارت دفاع روسیه از موفقیت فاز نخست عملیات نظامی در اوکراین خبر داد

خبرگزاری تاس به نقل از وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که اهداف اصلی در فاز نخست عملیات نظامی در اوکراین محقق شده است.

همزمان، اینترفکس اعلام کرد که ارتش روسیه روی آزادسازی منطقه دونباس تمرکز می‌کند و احتمال یورش به شهرهای تحت محاصره نیز منتفی نیست.

۱۶:۲۰ اوکراین: روسیه موفق به اتصال دونتسک به کریمه شده است

وزارت دفاع اوکراین امروز جمعه اعلام کرد که نیروهای روس تا حدودی موفق به ایجاد گذرگاه زمینی میان شبه جزیره کریمه و جمهوری دونتسک شده‌اند.

پیشتر هم گفته شده بود که یکی از اهداف روسیه از اقدام نظامی در اوکراین، ایجاد این گذرگاه و امتداد آن در حاشیه دریای سیاه تا نقطه اتصال به مولداوی است. به این ترتیب، دسترسی اوکراین به دریای سیاه قطع می‌شود.

روز گذشته نیز، جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، درباره قطع دسترسی اوکراین به دریای سیاه هشدار داد. در همین راستا، آمریکا و شرکایش در حال بررسی امکان تحویل موشک‌های ضد کشتی به کییف هستند.

۱۵:۰۵ اردوغان: حاضر نیستیم به کارزار تحریم‌های ضد روسی بپیوندیم

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز جمعه گفت: علیرغم مواضعی که در قبال بحران اوکراین داریم، اما حاضر به پیوستن به کارزار تحریم‌های ضد روسی نیستیم.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه اظهار داشت: هرچند که آنکارا به برخی سیاست‌های تحریمی سازمان ملل متحد پایبند خواهد بود، اما ما نمی‌توانیم از روابط و مناسبات خود با روسیه چشم پوشی کنیم.

۱۵:۰۰ سخنگوی کرملین: آمریکا نمی‌تواند روسیه را منزوی کند

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین می‌گوید که ایالات متحده مصرانه خط مشی انزوای روسیه را ادامه می‌دهد حال آنکه چنین سیاستی غیرقابل توجیه است و نمی‌تواند به هدف خود برسد. پسکوف درباره اتهام ولودیمر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین مبنی بر اینکه روسیه از بمب‌های فسفری استفاده کرده است هم گفت: روسیه هرگز کنوانسیون‌های بین المللی را زیر پا نگذاشته است.

۱۴:۵۰ مجارستان تحریم انرژی روسیه را رد کرد

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان، امروز جمعه به درخواست ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین برای ارسال هرچه بیشتر تسلیحات به این کشور و تحریم بخش انرژی روسیه، پاسخ منفی داد.
وی در توضیح این تصمیم گفت: مطالبات زلنسکی خلاف منافع مجارستان است حال آنکه تحریم بخش انرژی روسیه هم به معنای رکود اقتصاد مجارستان و در نهایت، توقف آن ظرف چند دقیقه است.

۱۴:۲۰ کامل شدن محاصره شهر چرنیهیف

مقامات شهر چرنیهیف در شمال اوکراین می‌گویند که این شهر به طور کامل در محاصره روسیه است و ارتباطش با دیگر نقاط قطع شده است.
در حال حاضر، شهر زیر آتش گسترده توپخانه و حملات هوایی ارتش روسیه قرار دارد.

۱۳:۵۰ تصمیم آلمان برای توقف واردات ذغال سنگ از روسیه

آلمان تا پاییز امسال به واردات زغال سنگ از روسیه خاتمه می‌دهد.
صدر اعظم آلمان پیشتر گفته بود که نباید در کوتاه مدت انتظار قطع وابستگی به ذخایر انرژی روسیه را داشت چراکه این مسئله می‌تواند به از کار افتادن چرخ اقتصاد در قاره سبز منجر شود.

۱۳:۴۰ ایجاد گروه مشترک برای کاهش وابستگی اروپا به گاز روسیه

آمریکا ضمن تعهد مبنی بر تأمین هرچه بیشتر گاز مایع برای اروپا، از توافق برای ایجاد گروه ضربت مشترک با هدف کاهش وابستگی قاره سبز به ذخایر انرژی روسیه خبر داد.
قرار است این گروه به طور مشترک، از سوی نمایندگانی از کاخ سفید و اتحادیه اروپا اداره شود. دستورکار کلی این گروه شامل تنوع بخشیدن به ذخایر گاز طبیعی مایع با توجه به ملاحظات اقلیمی و همچنین، کاهش تقاضا برای گاز طبیعی است.

۱۱:۵۰ انگلیس: اوکراین دو شهر را در حومه کیف پس گرفته است

وزارت دفاع انگلیس امروز جمعه مدعی شد که اوکراین موفق به بازپس گیری دو شهر در حومه پایتخت و همچنین احیای مواضع دفاعی خود تا فاصله ۳۵ کیلومتری از شرق کیف شده است.
گفته می‌شود این مسئله می‌تواند تا حد زیادی به تغییر موازنه در میدان نبرد منجر شود.

۱۱:۳۵ تهدید سفارت روسیه در فنلاند به بمب گذاری

پلیس فنلاند تائید کرده که سفارت روسیه در شهر هلسینکی، طی هفته‌های گذشته، به دفعات تهدید به بمب گذاری شده است.

۱۱:۰۵ روسیه: یک مرکز آموزش مزدوران خارجی را منهدم کردیم

وزارت دفاع روسیه از انهدام یک مرکز نظامی اوکراین که محل استقرار و آموزش نیروهای خارجی بود، خبر داد.
طبق گزارش‌ها، بمباران این مرکز با استفاده از موشک‌های اسکندر انجام شده و محل دقیق این مرکز آموزش نظامی نیز مشخص نشده است.

۱۰:۴۰ مبادله اسرا برای نخستین بار از زمان آغاز جنگ

ایرینا ورشچاک معاون نخست وزیر اوکراین اعلام کرد که کی یف-مسکو برای اولین بار از آغاز جنگ در تاریخ ۲۴ فوریه، اقدام به مبادله اسرا کرده‌اند.
به این ترتیب، ۱۰ اوکراینی با همین تعداد نظامی روس مبادله شده‌اند.

۱۰:۲۰ زلنسکی: اروپا کمی دیر به فکر تحریم روسیه افتاد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در پیامی ویدئویی خطاب به شورای اتحادیه اروپا، از اعضای این اتحادیه برای اعمال تحریم علیه روسیه قدردانی کرد و در عین حال گفت: این اقدام کمی دیر انجام شد. و اگر تحریم‌ها از قدرت بازدارندگی برخوردار بودند، شاید شانسی برای پیش گیری از این جنگ هم وجود داشت.

۱۰:۰۰ مدودوف: تحریم فقط جامعه روسیه را منسجم‌تر می‌کند

دیمیتری مدودوف رئیس جمهور سابق روسیه و نایب رئیس فعلی شورای امنیت ملی این کشور، در مصاحبه با «ریانووستی»، گفت: این دیوانگی است که باور کنیم تحریم‌های غرب علیه مشاغل روسیه کوچک‌ترین تأثیری بر دولت مسکو خواهد داشت.
وی افزود: این تحریم‌ها فقط به انسجام هرچه بیشتر جامعه روسیه منجر می‌شود و نارضایتی عمومی از مقامات روس را در پی نخواهد داشت.

۰۹:۵۰ حرکت نمایشی بایدن در حمایت از اوکراین

خبرگزاری فرانس پرس از تصمیم جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای سفر به شهری در لهستان خبر داد که فقط ۸۰ کیلومتر با مرز اوکراین فاصله دارد.
هدف از این اقدام نمایشی، به رخ کشیدن قاطعیت غرب در مقابل اقدام نظامی روسیه در اوکراین است. مقصد بعدی بایدن هم شهر ورشو- پایتخت لهستان- است و هدف از این سفر، بررسی وخامت شرایط انسانی در اوکراین عنوان می‌شود.

۰۹:۴۰ ارزیابی آمریکا از درصد خطای موشک‌های نقطه زن روسیه

رویترز به نقل از یک منبع وابسته به پنتاگون مدعی شد که مهمات هوشمند ارتش روسیه رو به کاستی گذاشته و به همین دلیل آنها بیش از پیش به مهمات غیرهوشمند و همچنین جنگ افزارهای توپخانه‌ای متوسل می‌شوند.
همزمان، چند منبع آگاه به رویترز گفته‌اند که طبق ارزیابی‌های آمریکا، درصد خطای برخی از موشک‌های نقطه زن روسیه بیش از ۶۰ درصد است و این می‌تواند علت عدم پیشرفت روس‌ها در تحقق اهداف نظامی از پیش تعیین شده در نبرد اوکراین باشد.

۰۶:۵۰ روسیه، غرب را به سیاسی کردن مسائل انسانی متهم کرد

روسیه، کشورهای غربی را به سیاسی کاری متهم کرد. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، در دیدار با پیتر ماورر رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در مسکو، این کشورها را متهم کرد که مسائل انسانی مربوط به بحران اوکراین را سیاسی می‌کنند و بر ضرورت خودداری از مانع تراشی در برابر انتقال غیرنظامیان از مناطق درگیری و ارسال کمک‌های انسانی برای اوکراین تأکید کرد.

۰۶:۰۰ مخالفت بلغارستان با کمک نظامی به اوکراین

خبرگزاری فرانسه از صوفیه نوشت: بلغارستان با کمک نظامی به اوکراین مخالف است.

این گزارش می‌افزاید بلغارستان از تحریم‌ها علیه روسیه حمایت می‌کند، اما از توافق بر سر کمک نظامی به اوکراین به دلیل مخالفت سوسیالیست‌هایی که در دولت ائتلافی حضور دارند، خودداری می‌کند.

۰۵:۴۷ وزارت دفاع روسیه: پسر بایدن با فعالیت‌های بیولوژیک نظامی در اوکراین ارتباط دارد

وزارت دفاع روسیه از ارتباط پسر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با فعالیت‌های بیولوژیک نظامی در اوکراین خبر داد.

بر اساس این گزارش، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که اسناد در اختیار این وزارتخانه پیرامون فعالیت‌های بیولوژیک نظامی پنتاگون در اوکراین، ارتباط مؤسسات ایالات متحده و مراکز بیولوژیک نظامی در اوکراین را نشان می‌دهد.

وزارت دفاع روسیه افزود که نهادهای نزدیک به دولت کنونی آمریکا از جمله یک صندوق که توسط «هانتر بایدن» پسر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اداره می‌شود با این فعالیت‌ها در ارتباط هستند.

۰۴:۳۵ وقوع انفجار مهیب در نزدیکی کی‌یف

برخی منابع می‌گویند یک مخزن سوخت در نزدیکی پایتخت اوکراین مورد هدف قرار گرفته است.

۰۱:۲۷ روزنامه هاآرتص: سرویس اطلاعات اسرائیل با اوکراین همکاری می‌کند

روزنامه هاآرتص روز پنجشنبه گزارش داد که سرویس اطلاعات رژیم صهیونیستی همکاری نزدیکی با اوکراین دارد.

اتریش پخش شبکه روسی راشاتودی را ممنوع کرد

۰۰:۵۶ اتریش پخش شبکه روسی راشاتودی را ممنوع کرد

اتریش پخش شبکه روسی راشاتودی را در این کشور ممنوع کرد.

بر اساس این گزارش، مقامات اتریش اعلام کردند که این تصمیم برای جلوگیری از انتشار اخبار دروغ پیرامون اوضاع اوکراین اتخاذ شده است.

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا