خرید تور تابستان ایران بوم گردی

بررسی اخراج ترکیه از ناتو | مخالفت با فنلاند و سوئد برای اردوغان گران تمام شد؟

بر اساس گزارش‌های ارتش آمریکا، گفت‌وگوهایی در خصوص احتمال اخراج ترکیه از ناتو در این کشور جریان است.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، گزارش‌های ارتش ایالات متحده از گفت‌وگوها در مراکز تصمیم‌گیری این کشور در خصوص مستثنی کردن یا اخراج دائمی ترکیه از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) حکایت دارند. 

شبکه آمریکایی تی‌وی‌پی ورلد، به نقل از «دنیل پایپس»، شرق‌شناس و رئیس انجمن خاورمیانه، گفت که ناتو باید ترکیه را به دلیل مواضعش در خصوص عضویت فنلاد و سوئد در این پیمان، کنار بگذارد. 

به گفته پایپس، اقامات آنکارا در این شرایط و شرط گذاشتن برای عضویت این دو کشور، که از سیاست‌های بین‌المللی ترکیه در دو دهه گذشته انتقاد کرده‌اند، باج‌گیری آشکار است. 

این کارشناس گفت: «از ۱۹۵۲ تا ۲۰۰۲، ترکیه متحد خوبی برای ناتو بود، اما در ۲۰ سال گذشته به متحدی بد تبدیل شده است و با خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ حتی دیگر نمی‌توان این کشور را متحد نامید.» 

وی در ادامه افزود: «ترکیه به دلیل موضع‌گیری‌های خود در خصوص عضویت سوئد و فنلاند، جایگاه خود را در ناتو از دست داده است و وقت آن رسیده تا از این پیمان کنار گذاشته شود.»

فارس نوشت: رئیس‌جمهور ترکیه تأکید کرد که فنلاند و سوئد خانه گروه‌های تروریستی است و آنکارا با عضویت آن‌ها در ناتو مخالفت می‌کند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در نشستی با نمایندگانی از جوانان ترکیه در آنکارا تصریح کرد که ترکیه از ورود فنلاند و سوئد به ائتلاف ناتو حمایت نخواهد کرد زیرا این دو کشور خانه گروه تروریستی «پ‌ک‌ک» و جبهه آزادی‌بخش خلق انقلابی ترکیه (DHK/C) هستند و آنکارا این گروهها را تروریستی می‌داند.

خبرگزاری روسی تاس در این خصوص گزارش داد، رئیس‌جمهور ترکیه که پیش از این برای پذیرفتن درخواست عضویت فنلاند و سوئد در ناتو شروطی را تعیین کرده بود، گفت:‌ «ما به دوستان خود گفته‌ایم که به پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، “نه” خواهیم گفت و با آن مخالفیم و ما همچنان همین رویه را دنبال می‌کنیم. ما اجازه نمی‌دهیم که سازمان‌های تروریستی در ناتو حضور داشته باشند. این کشورها خانه “پ ک ک” و “ی پ گ” هستند».

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

 1. سلام‌.‌ترکیه‌اگر‌عقل‌داشته‌باشد‌بیرون
  میآید‌ناتو‌‌برای‌ترکیه‌خیری‌نداشته‌‌
  عثمانیهابا‌پرچم‌الله‌اکبر‌تاپشت‌دروازه
  وین‌‌رفتند‌‌.

  1
  8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا