خرید تور تابستان ایران بوم گردی

بیانیه شورای خلیج فارس علیه ایران درباره جزایر سه گانه و پاسخ وزارت امور خارجه

مهر نوشت: شورای همکاری خلیج فارس در در بیانیه‌ای ادعاهایی را علیه دخالت‌های ایران در یمن و قاچاق سلاح به این کشور مطرح کرد.

در این بیانیه همچنین ادعا شده است: «تهران باید به اصل حسن همجواری، حاکمیت سایر کشورها، عدم مداخل در امور داخلی و حل و فصل اختلافات با روش‌های مسالمت آمیز پایبند باشد.»

شورای همکاری خلیج فارس همچنین ادعاهای نخ نمای خود در مورد حاکمیت امارات بر جزایر ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را تکرار کرد.

همچنین در این بیانیه از وزرای خارجه شرکت کننده در نشست که در ریاض برگزار شد، خواسته شد که جنبش انصارالله یمن را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهند و این جنبش را تحریم تسلیحاتی کنند.

بیانیه مذکور خواستار ضرورت مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در مذاکرات هسته‌ای ایران و همه نشست‌های منطقه‌ای و بین المللی در این رابطه شد.

وزرای خارجه شرکت کننده در این نشست مدعی شدند: «هر گونه مذاکرات آینده با ایران باید شامل اقدامات بی ثبات کننده این کشور، حمایت از تروریسم و گروه‌های فرقه‌ای، برنامه موشکی، تضمین امنیت دریانوردی بین المللی و تأسیسات نفتی باشد.»

همچنین وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بر ضرورت تداوم تلاش‌ها برای مبارزه با داعش تاکید کردند.

گفتنی است، نشست شورای همکاری خلیج فارس با حضور وزرای خارجه کشورهای عضو این شورا در ریاض برگزار شد.


سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه با رد اتهامات بی اساس وارده در بیانیه پایانی نشست ۱۵۲ وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس، صدور چنین بیانیه های تکراری و مخرب را نشان از رویکرد سراسر اشتباه و سردرگمی راهبردی برخی کشورهای عضو این شورا در قبال جمهوری اسلامی ایران دانست.

به گزارش همشهری آنلاین، سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: صدور چنین بیانیه‌های کلیشه‌ای مغایر با مبانی حسن همجواری بوده و کارویژه‌ای جز بحران آفرینی منطقه ای نداشته و ظاهرا با هدف خنثی کردن نتایح تحرکات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران با همسایگان به شمول برخی کشورهای دوست و شریک در  میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس صورت می گیرد.

  خطیب زاده  با ارجاع به اشاره این بیانیه به موضوع هسته ای کشورمان  افزود: برجام و کشورهای متعهد آن که در متن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ به وضوح آمده و بر همین مبنا طرف‌های مذاکرات اخیر وین، نزد هر فرد آشنا به مقدمات مسائل بین‌المللی روشن است و لذا طرح درخواست‌هایی از این دست که صادرکنندگان آن به خوبی از بی‌مبنا و بلاوجه بودن آن آگاه هستند، فقط نشان‌دهنده عمق بی‌توجهی این شورا به بدیهیاتی است که نتیجه ‌ای جز بی اعتباری روزافزون برای آن ندارد و در همین ارتباط، این شورا در حالیکه به بزرگترین زرادخانه سلاحهای آمریکایی و غربی در جهان تبدیل شده، در جایگاهی قرار ندارد که در مورد برنامه موشکی و امور مرتبط با سیاست های نظامی و دفاع بازدارنده اظهار نظری بکند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید مجدد بر مواضع همیشگی کشورمان، جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب  کوچک را جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران هرگونه ادعایی بر این جزایر را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی خود دانسته و آن را به شدت محکوم می کند. 

خطیب زاده اضافه کرد:  تکرار این مواضع مداخله جویانه به هر شکلی کاملا مردود است و هیچگونه تاثیری بر واقعیت های موجود حقوقی و تاریخی نداشته و نخواهد داشت.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در پایان تاکید کرد :  دولت جمهوری اسلامی ایران بر اساس دیدگاه راهبردی و سیاست های اصولی خود همواره راهکار حل مسائل منطقه را بر مبنای تعامل و همکاری با همسایگان دانسته و از ابتکارات ایجابی در زمینه توسعه مناسبات، مبتنی بر اصول و قواعد بین الملل استقبال می نماید.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. این بیچاره ها که تقصیری ندارند، وقتی می بینند خودمان دو دستی مملکت مان را به چین و روسیه تقدیم کرده ایم ، خب بیچاره ها جو می گیردشان و پیش خود می‌گویند خوب است از این نمد ما هم کلاهی برای خودمان درست کنیم. شما خیلی جدی نگیر جناب سخنگو.

  2. مردم به خاطر عملکرد بد حاکمان پراکنده شده اند و اگر انسجام و اتحاد حاصل نشود کشورهای حاشیه خلیج فارس به ما رحم نخواهند کرد و همچون کفتارهایی گرسنه ایران را تکه و پاره خواهند کرد.

  3. احسنت
    جزایر سه گانه جز لاینفک خاک ایران هستند و دهان دشمنی را که بخواهد به آن دست درازی کند کاهگل می گیریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا