خرید تور تابستان

پناهیان: «سلام فرمانده» وارد بازی‌های کودکان شده

حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان گفت: شعر «سلام فرمانده» به ذهن کودکان ورود پیدا کرده و وارد بازی‌های آن‌ها شده است.

به گزارش فارس، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه در دومین همایش ملی جمعی از ستایشگران جوان هیأت‌های کشور با عنوان الی الحبیب ۲ که در سالن جلسات غدیر مجتمع یاوران مهدی مسجد مقدس جمکران برگزار شد، با اشاره به اینکه هنرمندان دارای روحیات خاصی هستند، اظهار کرد: ذاکران اهل بیت(ع) نیز در این وضعیت مانند دیگر هنرمندان هستند.

مداحی یک اقدام هنرمندانه است

وی با بیان اینکه قاریان قرآن کریم نیز این روحیات را دارا هستند، مطرح کرد: مداحی کردن یک اقدام هنرمندانه است و هنرمندان آسیب‌ها، فرصت‌ها و نقاط قوت خودشان را باید دریابند.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه هنرمند اگر از فکر و فلسفه فاصله بگیرد، دچار آسیب می‌شود، عنوان کرد: هنرمندان ممکن است جنبه ذوقی وجودشان را فرا بگیرد و آن‌ها را از فکر و فلسفه باز بدارد.

ذاکران اهل بیت(ع) با یکدیگر گفت‌وگوها و مباحثه کنند

وی با بیان اینکه اگر از موضوع فکر و اندیشیدن فاصله بگیریم به سمت هنرهای تهی و به دور از حکمت می‌رویم، خاطرنشان کرد: ذاکران اهل بیت(ع) با یکدیگر گفت‌وگوها و مباحثاتی در خصوص وقایع تاریخی داشته باشند تا بتوانند اتفاقات موثری را رقم بزنند.

پناهیان با اشاره به اینکه شخصیت انسان پشت زبان است، تصریح کرد: کسی که وارد کار هنری می‌شود، اگر در این مسیر شنا نکند، غرق شده و موج‌ها این فرد را با خود می‌برند.

وی با بیان اینکه یکی از آسیب‌‎های عرصه هنر برای هنرمندان رها کردن فکر است، یادآور شد: در جامعه ما نقد اثر هنری، مداحی، شعر و اشعار کم است.

پناهیان با اشاره به اینکه موضوع فعالیت مداحان، مصائب اهل بیت(ع) است، اظهار کرد: اگر مداحان درک درستی از این مصیبت‌ها نداشته باشند قطعاً نمی‌توانند اهل بیت(ع) را به عنوان الگوی جامعه اسلامی معرفی کنند.

وی با بیان اینکه اعتقاد به ولایت و مدیریت ولایی دو موضوع مستقل هستند، عنوان کرد: در صدر اسلام نیز مشکلی که مردم با امیرالمومنین(ع) داشتند بر سر مدیریت ولایی بوده است؛ خوارج نیز مشکلی که با امیرالمومنین(ع) داشتند بر سر این بود که چرا ایشان مانند خلیفه دوم قاتل و آدم‌کش نیستند.

مداح نباید سیاسی باشد، بلکه باید متفکر باشد

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه روضه‌خوان باید متفکر و فیلسوف تاریخ باشد، مطرح کرد: مداح نباید سیاسی باشد، بلکه باید متفکر باشد چراکه اگر تفکر باشد، طبیعتاً سیاست‌ هم می‌آید.

وی با بیان اینکه مداحی نوعی بدیهه‌سرایی است، خاطرنشان کرد: هنر مداحی غرق در مقدسات است و می‌تواند با دل مردم بازی کند، مداحان باید مراقب باشند تا این هنر مانع تفکر و تحلیل آن‌ها نشود.

پناهیان با اشاره به اینکه مداحان می‌توانند اتفاقات بزرگی را رقم بزنند، تصریح کرد: یکی از لازمه‌های رقم زدن این اتفاقات داشتن تفکر است.

«سلام فرمانده» به ذهن کودکان ورود پیدا کرده است

وی با بیان اینکه روانشناسی کودک می‌گوید کودکان پس از ۷ سالگی به دنبال ابرقدرت‌ها هستند تا فرمانبرداری کنند، یادآور شد: تفاوتی که در سرود «سلام فرمانده» و سرودهای قبلی این گروه وجود دارد این است که شعر «سلام فرمانده» به ذهن کودکان ورود پیدا کرده و وارد بازی‌های آن‌ها شده است.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: اگر مداح نیز در موضوعات روانشناسی افراد، سر رشته داشته باشد می‌تواند به مغز مخاطبین خود ورود پیدا کند و تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه مداحی هنر تحمیل نیست، بیان کرد: مداح باید با استفاده از جاذبه‌ها و تکنیک‌های هنر خود به مخاطبین رسوخ کند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. بله کاملا درسته شیخ علیرضا پناهیان، و البته طبیعی است، هر چیزی که بچه گانه و بازیچه دست بچه ها و کودکان باشد، بچه ها باش بازی میکنن دیگه.

    3
    4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا