خرید تور تابستان ایران بوم گردی

ایران و عربستان در آستانه توافق؟

یک روزنامه کویتی به نقل از منابع خود آگاه ادعا کرد که مقدمات دیدار وزرای خارجه ایران و سعودی در عراق در حال نهایی شدن است.

روزنامه کویتی «الجریده» مدعی شد مقدمات دیدار «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه ایران و همتای سعودی «فیصل بن فرحان» در بغداد عملا آغاز شده و انتظار می‌رود که این دیدار بزودی انجام شود.

بر اساس این گزارش الجریده که آن یک مقام در وزارت خارجه ایران ذکر شده، انتظار می‌رفت که این دیدار حدود سه هفته پیش برگزار می‌شد اما به درخواست ریاض و به «دلایل فنی» به تأخیر افتاد تا اینکه میانجی عراقی دوشنبه گذشته به اطلاع ایرانی‌ها رساند که عربستان سعودی برای دیدار آماده است و ایران نیز پاسخ مثبت داد.

آگاه مذکور افزود، قرار شده که عراقی‌ها زمان این دیدار و اجرای هماهنگی‌های لازم را انجام دهند. دیدار کارشناسان دو طرف پس از دور پنجم دیدار در بغداد متوقف نشده و به امکان حل موضوعات مورد اختلاف مانند همکاری ایران با سعودی و سازمان ملل در تمدید آتش‌بس یمن پرداخته است اما اخیرا سعودی‌ها با اعطای گذرنامه به شش دیپلمات ایران برای سفر به ریاض موافقت کرده تا مقدمات لازم برای حضور حجاج ایرانی در حج امسال را فراهم کنند.

هفته جاری نیز «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق از پیشرفت مذاکرات تهران و ریاض در بغداد خبر داد و گفت عراق نقشی مهم در نزدیک‌سازی دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی داشته است (جزئیات بیشتر).

ایران و عربستان بعد از قطعی روابط دیپلماتیک دو کشور در دی ماه ۱۳۹۴، از فروردین ۱۴۰۰ گفت‌وگوهایی را در سطح امنیتی آغاز کرده‌اند که چهار دور آن در سال گذشته برگزار شد؛ گفت‌وگویی که چارچوب آن به گفته فؤاد حسین وزیر خارجه عراق بین دستگاه‌های امنیتی دو کشور بوده است. دور پنجم این گفت‌و‌گوها اوایل اردیبهشت‌ماه جاری در بغداد برگزار شد. قرار است در صورت توافق طرفین، ادامه گفت‌وگوها در سطح سیاسی باشد.

سوم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» از برگزاری دور پنجم گفت‌وگوها بین ایران و عربستان در روز پنجشنبه اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در بغداد و در فضایی بسیار مثبت خبر داد و اعلام کرد که دو هیأت بیشتر روی پرونده‌های منطقه و همچنین پرونده روابط دوجانبه و امنیت منطقه خلیج فارس صحبت کرده‌اند.

وزیر خارجه عراق هم که پیش‌تر اعلام کرده بود دولتش همه توان و روابط خود را برای ایجاد فرصت مناسب به منظور حصول تفاهم بین ایران و عربستان به کار خواهد بست، چهارم اردیبهشت ماه در اظهاراتی اعلام کرد که این مذاکرات مثبت بوده و از برگزاری دور جدید مذاکرات بین دو طرف در بغداد خبر داد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا