خرید تور تابستان

خاطرات فعال یک روحانی منتقد | عماد افروغ

عماد افروغ طی یادداشتی در خبرآنلاین نوشت: مهم ترین ویژگی کتاب «مسافر سنت‌ در هزاره‌ سوم» به قلم حجت الاسلام محمدرضا زائری، اهمیت بخشیدن به حیات روزانه و عرصه داغ این حیات است که می تواند نبض تپنده مسائلی در آینده باشد.

هرچند به زعم نویسنده نگارش کتاب با کمی خیال ورزی همراه است، اما این خیال پردازی صرفا برای متنفذ کردن اثر صورت گرفته و لطمه ای به انعکاس واقعیات روزانه نزده است. کتاب «مسافر سنت‌ در هزاره‌ سوم» در واقع خاطرات فعال یک روحانی منتقد با رویکرد آسیب شناسانه و اصلاح گرانه است.

در این کتاب متوجه جایگاه گفت و گو و پیامد مثبتش بر رفع بسیاری از سوء برداشت ها و زود قضاوت کردن ها می شویم. چه بسیار پیش‌داوری های غلط که با مواجهه دقیق تر و نزدیک تر جای خود را به قضاوت های منصفانه تر می دهد. نشان می دهد که با خویشتنداری و مدارا چه قهرها و کینه ها و عداوت ها که به آشتی و مهر تبدیل نمی شوند. نگارنده کتاب بارها متذکر این معنا شده است.

نشان می دهد در حیات روزانه چه انسان های فهیمی وجود دارند که این فهم و شعور به ظاهر و شغل آنها نمی آید. باید این ذهنیت های اعتباری را به دور انداخت تا بتوان این بینش ها و درک های عمیق را شکار کرد. این کتاب را دست که می گیری مایلی تا انتها بروی و در شکار لحظات آن شریک شوی. در حین مطالعه با دردها و رنج های مردم د ر حیات روزانه شان آشنا می شوی. در واقع حکم یک پیمایش غیر رسمی جامعه شناختی دارد و سرشار از ایده برای پردازش های بعدی است.
به علاوه در این کتاب متوجه جایگاه ساده زیستی یک روحانی و توقعات طبیعی مردم از این نحوه زیست و اثراتش بر رفع برخی سوء تفاهم ها می شویم. متوجه می شویم که کماکان روحانیان مورد توجه و اعتنای مردم و سنگ صبور درد دل ها و شکوائیه های مردم هستند. نشان می دهد که چگونه تعجب می کنند که یک روحانی مثل خودشان و بر خلاف انتظارشان از مترو، اتوبوس و تاکسی و در کل وسایل نقلیه عمومی استفاده می کند. و البته این تعجب جای واکاوی انتقادی دارد. چرا تعجب؟ مگر چه دیده و شهود کرده اند که این چنین تعجب می کنند؟

بگذریم کتاب به قدری روان و جاذب و خوش خوان به رشته تحریر درآمده است که هرچه جلوتر می روی بیشتر راغب می شوی که ادامه دهی و با اتفاقات جدید روبرو بشوی. این کتاب در کل می تواند تصویری از حیات روزانه و آسیب ها و تحلیل ها و توقعات مردمی را در اختیار خوانندگانش قرار دهد. چاپ این کتاب را به برادر عزیز و روحانی مردمی و ساده زیست خود تبریک عرض می کنم و دیگران را به مطالعه آن تشویق و ترغیب می کنم.

خاطرات فعال یک روحانی منتقد

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا