خرید تور تابستان

آزار رساندن معلم به چندین دانش آموز

چندین خبر در منابع رسمی و اخبار غیررسمی در مورد آزار یا تجاوز یک معلم به چندین دانش آموز منتشر شده است.

ایرنا نوشت: مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: آموزش و پرورش به محض اطلاع از موضوع آزار و اذیت کودکان در شهرستان فردوس پیگیری مستمر را در دستور کار قرار داده که منجر به تشکیل پرونده در دادگستری و هیات رسیدگی به تخلفات اداری شده است.

“سید علیرضا موسوی‌نژاد” در پی انتشار خبر آزار جنسی دانش‌آموزان توسط معلم مرد ۵۵ ساله در فردوس، افزود: اردیبهشت ماه سال جاری فردی با هویت (م . د) دارای ۲۸ سال سابقه خدمت که تاکنون هیچ گونه سوء‌سابقه‌ای نداشته است در محل پارکینگ منزل مسکونی خود در خارج از ساعت آموزشی با هماهنگی هفت نفر از اولیای دانش‌آموزان مقطع ابتدایی اقدام به برگزاری کلاس خصوصی برای آنان کرده است.

وی گفت: فرد مذکور طی فرآیند آموزش خود، به اذعان دانش‌آموزان متاسفانه آنان را مورد آزار کلامی و جسمی قرار داده است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی اظهار داشت: برگزاری این گونه کلاس‌ها به هیچ عنوان مورد تایید آموزش و پرورش نبوده و بارها به عدم برگزاری این گونه کلاس‌ها توصیه شده است.

وی افزود: در عین حال آموزش و پرورش به محض اطلاع، از طریق مراجع ذیربط و قوه قضاییه پیگیری‌های مستمر را آغاز کرده که منجر به بازداشت متهم و تشکیل پرونده به‌طور همزمان در دادگستری و هیات رسیدگی به تخلفات اداری آموزش و پرورش شد.

موسوی‌نژاد گفت: دادگاه و هیات رسیدگی به تخلفات اداری در مرحله بدوی نامبرده را محکوم کرده که در صورت تایید رای نهایی از طریق مراجع ذیصلاح اطلاع‌رسانی خواهد شد.


ایمنا نوشت:

انتشار اخباری مبنی بر آزار و اذیت دانش‌آموزان توسط یک معلم ریاضی در شهرستان فردوس، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و افکار عمومی داشته است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، یک معلم مرد ۵۵ ساله در شهرستان فردوس، تعدادی دختربچه محصل در مقاطع تحصیلی پایین را مورد آزار و اذیت قرار داده است. وی با سوءاستفاده از کلاس‌های خصوصی، تصاویر و فیلم‌های مستهجن برای کودکان پخش و آن‌ها را مورد آزار قرار می‌داد.

خانواده‌های کودکان با اعتماد به ظاهر و رفتار فریبنده م. د، فرزندان خود را به کلاس‌های وی می‌فرستادند. خمودگی، گوشه‌نشینی و گریه‌های شبانه برخی از این دانش‌آموزان و ترس و واهمه آن‌ها از هم‌کلامی با دیگران، شک خانواده‌ها را برانگیخت و پیگیری‌های برخی والدین پرده از این راز مخوف برداشت اما ترس از آبرو و نگرانی از تهدیدهای م. د، خانواده‌ها را وادار به سکوت کرد.

شکایت تعدادی از خانواده‌ها، پای م. د را که گویا در گذشته نیز سوابقی از آزار جنسی در داشته را به دادگاه باز کرد و حدود یک ماه و نیم قبل، پرونده‌ای جهت رسیدگی به شکایت خانواده‌ها باز شد.

حبس، تبعید از شهر و انفکاک از خدمت حکم معلم فردوسی

سیدعلیرضا موسوی‌نژاد مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی اظهار کرد: حکم انفکاک از خدمت معلم خاطی در فردوس که مرتکب آزار و اذیت دانش‌آموزان شده بود، توسط آموزش و پرورش خراسان جنوبی صادر شده و منتظر حکم قطعی دادگاه هستیم.

وی افزود: در مورد خبر آزارجنسی دانش‌آموزان دبستانی توسط معلم مرد ۵۵ ساله فردوسی، با نهایت تأسف زمانی که خبر را شنیدیم از طریق هیئت تخلفات آموزش و پرورش و دادگستری شهرستان پیگیری کردیم و همان زمان فرد خاطی بازداشت شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان اینکه این امر اردیبهشت‌ماه اتفاق افتاد، ادامه داد: برخورد با چنین تخلفاتی برای ما بسیار مهم است و بحث انفکاک خدمت وی از سوی آموزش و پرورش انجام شد تا حکم قطعی اعلام شود.

وی با بیان اینکه این اتفاق توسط معلمی با نام (م. د) دارای ۲۸ سال سابقه کار در محل پارکینگ منزل مسکونی خود حادث شده است، تصریح کرد: همیشه تاکید داریم این‌گونه کلاس‌های خصوصی هیچ‌گاه مورد تأیید آموزش و پرورش نبوده اما متأسفانه این کلاس خصوصی بدون رضایت و با رضایت و هماهنگی اولیای هفت نفر از دانش‌آموزان برگزار شده است.

موسوی‌نژاد خاطرنشان کرد: در مورد کلاس‌های خصوصی که در فضاهای غیرآموزشی برگزار می‌شود، امکان و ابزار نظارتی نداریم و همواره از اولیا می‌خواهیم هوشیاری خود را حفظ کنند تا شاهد این گونه موارد نباشیم.

رسیدگی به پرونده آزار و اذیت کودکان در فردوس ادامه دارد

حجت‌الاسلام علی موحدی‌راد رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی، اظهار کرد: خرداد گذشته و درپی اعلام شکایت خانواده‌های هفت نفر از دانش‌آموزان دختر، مبنی بر اینکه فرزندشان توسط معلمی هدف آزار و اذیت و بهره‌کشی قرار گرفته است، بلافاصله پرونده‌ای در این‌باره تشکیل شد و با طی روال قانونی در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی افزود: پس از انجام تحقیقات مقدماتی در مراجع انتظامی و دادسرا، مشخص شد که متهم ۵۵ ساله که هیچ سابقه محکومیت کیفری هم ندارد، با نشان دادن فیلم‌های مبتذل از طریق گوشی تلفن همراه به دختران خردسال و برخی رفتارهای غیراخلاقی، اقدام به آزار و اذیت و بهره‌کشی جنسی از طریق در اختیار گرفتن کودکان خردسال می‌کرد.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی تصریح کرد: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع، پرونده مذکور از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت دادگاه کیفری دو براساس استنادات قانونی و با وجود انکارهای متهم در برخی از اتهامات وارد شده، وی را به دلیل در دسترس قرار دادن محتویات مستهجن برای اطفال و نوجوانان به تحمل سه ماه حبس تعزیری، به اتهام آزار و اذیت به تحمل دو سال زندان و درباره بهره‌کشی جنسی از طریق در اختیار قرار گرفتن اطفال به تحمل پنج سال زندان محکوم کرده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر دادگاه متهم را از باب مجازات تکمیلی به دو سال ممنوعیت اقامت در فردوس محکوم کرده است. در عین حال و با اعتراض برخی شاکیان به حکم صادر شده از سوی دادگاه، این پرونده به دادگاه تجدیدنظر استان ارسال شده است و بررسی‌ها و تحقیقات قانونی همچنان ادامه دارد تا همه زوایا و ابعاد این ماجرای تأسف بار مورد بررسی‌های قضائی قرار گیرد.

حجت‌الاسلام موحدی‌راد گفت: این متهم حدود ۲۹ سال سابقه فعالیت در آموزش و پرورش را داشته است اما برگزاری کلاس‌های تقویتی آن هم در پارکینگ منزل مسکونی هیچ ارتباطی به آموزش و پرورش ندارد، با وجود این دستگاه قضائی با این گونه جرایم به‌شدت برخورد می‌کند.

وی اضافه کرد: والدین حتماً برای برگزاری کلاس‌های خصوصی و تقویتی به مکان‌های مورد اعتماد و تأیید شده مراجعه کنند و قبل از هر چیز درباره مکان برگزاری یا فرد مربی تحقیق کنند تا چنین حوادثی برای دیگران تکرار نشود.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه فقط هفت نفر از خانواده‌ها شکایت کرده‌اند، خاطرنشان کرد: دستگاه قضائی با جدیت این پرونده را پیگیری خواهد کرد و اجازه نمی‌دهد حقی تضییع شود.

دادگستری استان خراسان جنوبی پیش از این در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اصل اتهام وارده به معلم مرد در فردوس، کودک‌آزاری بوده و پرونده قضائی هفت نفر از شاکیان ثبت شده است. در این اطلاعیه آمده است: موضوع تجاوز معلمی در فردوس به ۱۸ کودک که در رسانه‌های معاند منتشر شده، صحت ندارد و تکذیب می‌شود.

واکنش روابط عمومی آموزش و پرورش به خبر آزار و اذیت دانش‌آموزان

مصطفی بابایی، مسئول مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش در صفحه توئیتر خود نوشت:

«در پی انتشار اخباری مبنی بر آزار شش دانش‌آموز در شهر فردوس، ضمن پیگیری لازم از پنج ماه گذشته، فرد خاطی در اختیار مراجع قضائی قرار گرفته است.»

جزئیات آزار و اذیت ۷ دانش‌آموز دختر توسط یک معلم در فردوس

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نوشت:

به گزارش اسپوتنیک، بر اساس خبر منتشر شده توسط هدیه کیمایی، روزنامه‌نگار ایرانی، یک معلم مدرسه پنجاه و پنج ساله، در شهرستان فردوس استان خراسان جنوبی به هجده دانش آموز دختر دبستانی هشت تا یازده سال تجاوز جنسی کرده است.

هدیه کیمیایی، روز سه‌شنبه ۲۸ تیر درباره جزئیات این واقعه در توئیتر خود نوشت: «این معلم در پارکینگ خانه‌اش وقتی که دختربچه‌ها برای کلاس خصوصی به او مراجعه می‌کردند، بعد از نمایش فیلم‌های جنسی، به آنها تجاوز می‌کرد. این معلم در توجیه برگزاری کلاس تقویتی رایگان برای دانش‌آموزان به والدین آن‌ها می‌گفته شما برای پدر و مادر من ختم قرآن بگیرید تا من برای دختربچه‌های شما کلاس تقویتی رایگان بگذارم.⁠

هدیه کیمیایی گفته‌های پدر یکی از این دانش‌آموزان را نقل کرده که گفته بود: «مدتی بود که فهمیده بودم دخترم گوشه‌گیر شده و با کسی حرف نمی‌زند، اما گفتیم شاید در مدرسه مشکلی دارد و حل می‌شود. گاهی می‌دیدیم که ناگهان به جایی زل می‌زند و چیزی نمی‌گوید. ناگهان یک روز مدیر مدرسه با ما تماس گرفت و گفت که یکی از دختربچه‌ها درباره تجاوز جنسی معلم پنجاه و پنج ساله با مدیر صحبت کرده است.»

به نوشته خانم کیمیایی، این معلم که با نام اختصاری (ج. د) معرفی شده، پس از آشکار شدن تجاوزش دانش‌آموزان را تهدید کرده که اگر در این‌باره با خانواده‌هایشان حرف بزنند، روی آن‌ها آب جوش می‌ریزد.⁠وی تاکید کرده که خانواده‌های این دانش‌آموزان بسیار فقیر هستند و به نقل از یکی از والدین کودکان، نوشت آنها حتی هزینه صدوپنجاه هزارتومان آزمایش پزشکی قانونی را نداشتند چه برسد به اینکه بخواهند نفری حدود یک میلیون تومان پول وکیل را بدهند.

⁠بر اساس این گزارش، این معلم، یک سال پیش هم پرونده تجاوز جنسی به کودکان داشت و ماجرا به آموزش و پرورش و اماکن رسیده بود، اما نه تنها او را مجازات نکردند که دوباره مشغول به کار شد و اجازه برگزاری کلاس‌های خصوصی برای دختربچه‌ها را گرفت. کاربران ضمن ابراز تاسف از اتفاقی که رخ داده است عنوان می‌کنند باید این مسائل برملا شود تا شاهد چنین اتفاقات تلخی نباشد. برخی از کاربران هم معتقدند همین پنهان کاری‌ها و حمایت‌ها از این افراد به دلایل مختلف و از سوی سازمان‌های مختلف، زمینه‌ساز ادامه‌دار بودن چنین اتفاقاتی در کشور می‌شود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا